Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená a mateřská dovolená

14.06.2018

Dobry den. Nevim jestli se v tom vyznate, ale muj pripad je nasledujici: jsem na HPP, 8 tydnu pred porodem u me bude 20.8. Chtela bych od 1.7 vzit nemocenskou z duvodu spatneho stavu. Navic me v praci zbyva dovolena 15 dni. Otazky:
1) Jake mam vzit papiry a kam je podat?
2) Je to lepsi cerpat dovolenu (pripadne za ni dostat nahradu) v nasledujicim roce a nemichat ji do nemocenskeho vs materske? at oni krasne navazuji
3) Mam li narok na dovolenu v nasledujicim roce (za rok 2019) kdy budu jeste kousek cerpat materskou (cca 2 mesice)?
predem dekuji a pokud mate krasny postup jake papiry a kam ke mam odnest, budu rada kdyz poslete link

Vážená paní,

jestliže Vás Váš ošetřující lékař uzná ke dni 1.7.2018 jako dočasně pracovně neschopnou, vypíše Vám tzv. neschopenku. Zaměstnanec předá žádost o dávku, kterou zpravidla vystavuje lékař, svému zaměstnavateli, který ji spolu s podklady pro stanovení nároku na dávku a její výplatu zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která provádí nemocenské pojištění zaměstnanců. K žádosti zaměstnance o dávku nemocenského pojištění je zaměstnavatel povinen vyplnit zákonem předepsaný tiskopis, jehož vydávání zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení. Jedná se o přílohu k žádosti o dávku nemocenského pojištění. Tato příloha je uveřejněna na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení (viz níže). Na tiskopisu zaměstnavatel uvede především započitatelné příjmy zaměstnance v rozhodném období a počet tzv. „nezapočitatelných dnů“ v tomto rozhodném období, aby okresní správa sociálního zabezpečení mohla vypočítat denní výši dávky. Při pravidelných prohlídkách Vám lékař bude vystavovat tzv. „papír na peníze“, který odevzdáte svému zaměstnavateli. Tento dokument prokazuje, že jste stále nemocná a že Vám dávka náleží. V dočasné pracovní neschopnosti můžete být až do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, kdy Vám gynekolog vypíše žádost o peněžitou pomoc v mateřství a opět ji zanesete svému zaměstnavateli, kterému tímto oznámíte čerpání mateřské dovolené. Po skončení mateřské dovolené, můžete čerpat dovolenou, tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou. Požádá-li matka zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Postup je výhodný, protože nedochází ke krácení dovolené. Tento nárok vzniká u každé mateřské dovolené, tj. i při čerpání mateřské dovolené u dalšího dítěte. V případě, že matka o dovolenou včas nepožádá, zaměstnavatel není povinen pozdější žádosti vyhovět. Žádost je nutné podat před nástupem na dovolenou. Dovolenou můžete vyčerpat před dočasnou pracovní neschopností, ale i po skončení mateřské dovolené. Za rok 2018 Vám náleží dovolené v plné délce. Pokud byste nastoupila na mateřskou dovolenou o 14 dní později (6 týdnů před očekávaným dnem porodu), tj. 3.9.2018, skončila by dne 17.3.2019, pak byste mohla čerpat dovolenou za rok 2018 v rozsahu 15 dnů do 5.4.2019. Rodič má nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pokud u zaměstnavatele odpracoval v kalendářním roce alespoň 60 dnů, a to za podmínky nepřetržitého trvání pracovního poměru u téhož zaměstnavatele. Jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého roku, má nárok na poměrnou část. Vzhledem k tomu, že se mateřská dovolená považuje jako výkon práce z pohledu nároku na dovolenou a stejně tak dovolená, podmínku splnění 60 odpracovaných dnů tak splníte a vznikne Vám nárok na dovolenou za rok 2019 v plném rozsahu.
Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.