Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna pobytu v nemoci

08.06.2018

Dobrý den,chtěla jsem Vás poprosit o radu .jsem těhotná v 13+5 a jsem na neschopence a byla jsem u své gynekoložky žádat o svolení k vyjeti mimo ČR jedna se o Slovensko ,ale dr mi řekla že musim žádat na Cssz Vsetín o povoleni .Dr mi do žádanky napsala ze mi dovoluje jed na slovensko-na slovensku je otec dítěte chtěla jed jen na 4dny. Dneska jsem jela na Vsetin s žádankou a posudkový lékař mi oznamil že když chci vycestovat z čr tak mam ukončit neschpenku. Stale nechapu kde je problem ,že mi řekl ze nemůžu. Jediné na co se mě ptal když jsem tam byla bylo kdy mam termim porodu,jak jsem otěhotněla a kdy mi končí smlouva v praci a to bylo vše!Ani do té žádanky se nedíval. Chtěla jsem Vas touhle cestou poprosit jestli by jste mi neporadili jak danou situaci řešit...Otec dítěte za nama jezdi ,ale chtěla bych ho taky navštívit kdyby to šlo tak aspoň jedenkrát za měsíc když mi to dovolí lékař. Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den, Vážená paní,

posudkový lékař musel vydat rozhodnutí, které musí doručit Vašemu ošetřujícímu lékaři a vy se můžete proti tomuto rozhodnutí odvolat– viz podrobnější text dále.

Změna místa pobytu do jiného členského státu během pracovní neschopnosti

V takovém případě je potřebný písemný souhlas ke změně pobytu do ciziny, který vydává vždy zodpovědné pracoviště státu pojištění na základě písemné žádosti ošetřujícího lékaře, případně na žádost občana. Pokud žádá o souhlas sám pojištěnec, musí k žádosti doložit vyjádření ošetřujícího lékaře.
Změnu místa pobytu do ciziny, musí tedy navíc předem schválit okresní správa sociálního zabezpečení.
Oslovená kompetentní instituce vydá písemný souhlas a zašle jej žadateli, ošetřujícímu lékaři a místně příslušnému pracovišti. V případě neudělení souhlasu pak vyrozumí kromě žadatele také ošetřujícího lékaře.
Ošetřující lékař může v době dočasné pracovní neschopnosti na žádost pacienta změnit místo pobytu. Pokud změní pouze místo, platí stále stejný čas vycházek, který byl dříve lékařem určen. Na žádost pacienta může lékař změnit i čas (respektive rozsah) vycházek, nicméně nelze žádat o vycházky neomezené. § 56 odst.6 zákona o nemocenském pojištění stanovuje maximální rozsah na 6 hodin denně v rozmezí od 7 do 19hod.
Pokud by pacient žádal o změnu místa pobytu v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti (a nadále i v době, kdy vám jako pacientovi náleží započitatelný příjem), musí předem písemně oznámit tuto změnu svému zaměstnavateli (dle § 56 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění).

Lékař změnu pobytu pacienta hlásí na příslušnou správu sociálního zabezpečení, která následně kontroly provádí. Po dobu prvních 14 dní provádí kontroly současně i zaměstnavatel.

Kontrola tedy bývá prováděna i po změně adresy pobytu, a to jak náhodně, tak na základě podnětu od ošetřujícího lékaře či zaměstnavatele.

O změně místa i rozsahu rozhoduje ošetřující lékař na základě zdravotního stavu pacienta. Pokud stanovený léčebný režim změnu nevylučuje, lékař by ji měl povolit. Pokud byste s rozhodnutím lékaře o nepovolení změny nesouhlasili, vyžádejte si vydání rozhodnutí o nepovolení písemně.

Do tří dnů ode dne obdržení rozhodnutí můžete podat návrh na přezkoumání. Návrh se podává prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. (Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři.)
Jestliže vedoucí (případně přímo ošetřující lékař) návrhu nevyhoví, postoupí jej do pěti dnů příslušnému správnímu úřadu. Tím je ten orgán, který zdravotnické zařízení zřídil nebo udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Většinou se jedná o krajský úřad nebo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Ten odvolání buď zamítne, nebo rozhodnutí zruší a vrátí k vydání nového nebo doplňujícího.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.