Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

06.06.2018

Dobry den, v tomto mesici 6/2018 mi skonci rodicovsky prispevek. S manzelem se snazime o druhe miminko. Prvni tehotenstvi bylo rizikove, druhe bude take, dle genetiky. Zajima me, pokud v 7/2018 oznamim pojistovne celodenni peci o dite, v zari budou 3 roky, do 4 let veku, zda budu mit pak narok na prispevek pri materske dovolene? Mam smlouvu na dobu neurcitou. Musela bych v zamestnani pozadat o neplacene volno?
A druhy dotaz, pokud bych po RP nastoupila na nemocenskou az do porodu, budu mit narok na prispevek materskou dovolenou? Dekuji za odpoved.

Dobrý den.
Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, můžete čerpat rodičovskou dovolenou v rozsahu, o který požádáte, nejdéle do 3 let věku dítěte. V době rodičovské dovolené je za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Rodičovskou dovolenou lze čerpat i v době, kdy již nebudete pobírat rodičovský příspěvek. V době rodičovské dovolené Vám v případě pracovní neschopnosti nemocenské nenáleží.
Pokud v době, kdybyste po rodičovské dovolené měla nastoupit do zaměstnání, budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte. Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám bude náležet nemocenské. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské.
Za předpokladu, že Vaše těhotenství bude důvodem k pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu). V době mateřské dovolené Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství.
Pokud v době skončení rodičovské dovolené nebudete v pracovní neschopnosti, ale nebudete chtít do zaměstnání nastoupit z důvodu péče o dítě, je třeba abyste zaměstnavatele požádala o neplacené volno. Vaší žádosti není povinen vyhovět. Pokud Vaší žádosti vyhoví a Vaše dítě nebude navštěvovat mateřskou školu či obdobné zařízení v rozsahu přesahujícím 4 hodiny denně, bude za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, coby za osobu pečující o dítě. V případě pracovní neschopnosti Vám nemocenské v době neplaceného volna nenáleží, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.