Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek

08.06.2018

Dobrý den,
podobný dotaz tu sice už je, ale u mě je to trochu jiné. Od března pobírám rodičovský příspěvek, který jsem si nastavila do 07/19. Zároveň jsem na zkrácený úvazek od března ve stávajícím zaměstnání v Brně (samozřejmě na jiné pozici). Mám možnost nastoupit do jiného zaměstnání od 12/18 či 01/19 na HPP v Praze (samozřejmě na základě přijímacího pohovoru, takže to není stoprocentně jisté), přičemž náplň práce se zásadně liší od předchozí i nynější práce. To, že o rodičovský příspěvek nepřijdu, jsem se zde již dozvěděla. Jde mi o dvě možné situace, které mohou nastat, se kterými si trochu nevím rady - 1) Práci dostanu: dítěti bude rok a půl a ve chvíli, kdy bude v jeslích více jak 46 hodin/měsíc, přijdu o RP (bylo by tedy lepší si požádat o navýšení výplaty RP na maximální možnou částku už teď, ačkoliv nevím, jak pohovor dopadne?); 2) Práci nedostanu: pokud bych si RP navýšila na maximální možnou částku již teď, vyčerpám RP přibližně 03/19. Co pak? Mám jít na úřad práce? Zkusit si najít jiné zaměstnání? Popř. je možnost, že budeme mít druhé dítě, ale já budu bez příjmů... (pokud mi tedy stávající zaměstnavatel nenechá zkrácený úvazek - k tomu se váže ještě jeden dotaz: lze mít zaměstnání zároveň na HPP i zkrácený úvazek?).
Doufám, že jsem dotaz napsala srozumitelně a předem děkuji za jeho zodpovězení.
Děkuji,

Vážená paní,

účelem rodičovského příspěvku je podpora rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, proto právní úprava logicky stanoví určitá omezení. Podle mě by bylo lepší požádat o navýšení rodičovského příspěvku a vyčerpat jej dříve, vždyť peníze můžete ušetřit a nechat si na další období. Pokud se týká případného neúspěchu u pohovoru, pak pravděpodobně budete čerpat nadále rodičovskou dovolenou u svého zaměstnavatele, za osoby čerpající rodičovskou dovolenou (až do tří let). Takže z pohledu sociálního zabezpečení a státní sociální podpory byste byla zabezpečena. Také by Vám pravděpodobně zůstal příjem z částečného úvazku u současného zaměstnavatele.
Pokud se týká souběhu dvou zaměstnání, pak je to možné za určitých podmínek. možnost výkonu zaměstnání pro jiného zaměstnavatele během čerpání mateřské/rodičovské dovolené právní předpisy nevylučují. Tato pracovní činnost má omezení. Matka (otec) může vykonávat vedle svého zaměstnání výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Jestliže zaměstnavatel souhlas odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Pro některá povolání jsou stanoveny přísnější podmínky, např. pro bankovní úředníky, státní zaměstnance apod.
Příklad: Matka je zaměstnána u zaměstnavatele, jehož činností je nakládání s nebezpečnými odpady jako účetní. Matka nesmí bez souhlasu svého zaměstnavatele pracovat pro jiného zaměstnavatele, který rovněž podniká v oboru nakládání s nebezpečnými odpady. Může však pracovat jako účetní pro neziskovou organizaci, která se zabývá péčí o seniory, a to bez souhlasu či vědomí zaměstnavatele. Předmět činnosti lze vyhledat ve veřejném rejstříku, který je přístupný na www.justice.cz

Právní úprava:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.