Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zletilé dítě - problémy v rodině

04.06.2018

Dobrý den,
náš devatenáctiletý syn chodil něco přes rok s o dva roky mladší přítelkyní. Proti jejich vztahu jsme s manželem neměli žádné námitky do té doby, než jsme se od dívčiných rodičů dověděli, že syn si na nás stěžuje jako na strašné rodiče co ho do jeho osmnácti let jsme jen terorizovali. Přitom syn byl velmi vytoužené dítě, narodil se téměř za deset let po několika potratech a myslím, že jsme ho spíše rozmazlovali. Nevíme, odkud pramení tento jeho pocit, velmi nás to mrzí, ale syn s námi vůbec nekomunikuje, i když bychom si s ním rádi promluvili, vždycky uteče. Nyní se s přítelkyní rozešel a tvrdí, že je to naše vina, neučí se a na gymnáziu propadá.
Situace v rodině je neúnosná. Už jsme pro něj vyhledali psychologickou i psychiatrickou pomoc a prosili o nějakou rodinnou terapii, ale všude nám řekli, že syn je dospělý, takže nám žádné informace nemohou dát. Tudiž žijeme ve válečné zóně, protože máme další dvě děti 17 a 10 let, které se cítí doma spokojené, říkají, že nejstarší syn lže i ve škole, opouštějí ho prý i kamarádi, a sourozenci jsou na něho tak naštvaní, že už mezi ním a mladším synem došlo k velmi tvrdým bitkám. Velmi se tím trápím a proto prosím o radu.

Dobrý den,

děkuji za Vaší zprávu a důvěru, s jakou jste se na Aperio obrátila. Píšete o náročné rodinné situaci, o nepochopitelném a ubližujícím způsobu chování Vašeho nejstaršího syna.

Popisujete jeho zlobu a obviňování Vás, rodičů, za to, že se mu rozpadl partnerský vztah. Za silnými pocity zlosti se však často skrývají pocity bezmoci..Napadá mě, že tato zloba proti Vám představuje dost možná jediný možný způsob, jak se syn nyní dokáže vyrovnat se ztrátou důležitého milostného vztahu s přítelkyní. Paradoxně o to více, čím jste si blízcí, můžete být "hromosvodem"... Smutek a bezmoc je maskován na jedné straně rozčilením a obviňováním blízkých, a na druhé straně apatií a nechutí do pracovního, resp. studijního výkonu.
Vůbec se přitom nedivím Vaším protichůdným pocitům, trápením se pro něho, ale i hořkosti za to, co o Vás jako rodičích nespravedlivě říká.
Na druhou stranu, i toto patří mezi úděl rodičů - unést nevděk a silné negativní pocity svého dítěte, které se samo zmítá ve své vlastní krizi.
Od institucí či odborníků na duši jste se dověděli, že se synem nic nezmůžete, když je dospělý. Chápu to tak, že tlak na něj v tuto chvíli nic nezmůže, tím se to spíš zhoršuje, jak popisujete. Takže tlak, přesvědčování nebo vyzvídání s ním asi moc neudělá, možná že ale opak - pochopení, porozumění a stav "jsem a budu tu pro tebe, až se rozhodneš se zase přiblížit", by mohl být vhodnějším přístupem.. Pokud reaguje takto zlostně na Vás, vyhýbá se Vám, pravděpodobně se sám potýká s něčím, co je pro něj velmi náročné. Jako muž na prahu dospělosti se může potýkat s nedělitelností pocitů zklamání, neúspěchu, smutku a stesku po tom, co mu bylo blízké.
Tou největší oporou mu v tom případě budete moci být spíše tak, že bude vědět, že Vás má a že se bude moci zase vrátit a "přiblížit", až si poradí s tím, co ve svém osobním životě právě řeší.
Věřte, že někdy děláme nejvíce tím, když zdánlivě "nic" neděláme, a jsme trpělivou oporou. Je to však velmi náročné.. Proto doporučuji hledat zdroje podpory, avšak pro sebe, tedy pro toho, kdo tím nejvíce trpí. Výborně fungují telefonické linky důvěry anebo krizová centra, nebojte se na ně obrátit. Hovor s cizím člověkem, který není zatížen touto vztahovou situací, mívá velmi podpůrný až léčivý účinek.. Určitě se nepřestávejte věnovat svým koníčkům, nebraňte se možnostem se zasmát anebo zanadávat, poplakat a ulevit si.. Věřím, že syn prochází náročnou fází, která však zase přejde..

Držím Vám palce, a přeji dostatek sil k trpělivosti
Šárka Faltová

Dobrý den,
pouze pro doplnění obsáhlé odpovědi kolegyně psycholožky uvádím krátký právní pohled na věc.Váš syn je již zletilý, má plnou právní způsobilost a výkon Vaší rodičovské odpovědnosti dosažením jeho 18 let skončil. Je tedy jasné, že již nemůžete z právního hlediska uplatňovat svou rodičovskou odpovědnost a usměrňovat toto své dítě, na druhou stranu je nutno také si uvědomit, že již také nic z Vašich rodičovských povinností zajišťovat nemusíte. Jediné, co u studujícího dítěte pokračuje i po dosažení zletilosti, je vyživovací povinnost, ale pečovat o něj již nemusíte, nemusíte mu poskytovat ani přístřeší, ani péči, ani stravu. Je jasné, že jde o extrémní řešení, ale někdy není na škodu, když si zletilé dítě tuto skutečnost dobře uvědomí, aby mu bylo jasné a zřetelné, že za své chování, za svá rozhodnutí, za své chyby a za svůj celý život si nyní odpovídá zcela samo. Nyní již Vám nemusí (a vlastně ani nemohou) lékaři, psychologové ani učitelé na střední škole poskytovat o dítěti žádné informace a vyhovět Vašim požadavkům, vše si musí syn zařídit sám a sám si také ponese následky. Samozřejmě, že tím nemyslím, abyste starost o své (byť již zletilé) dítě zcela vzdali, ale je dobré, aby si syn svou odpovědnost sám za sebe dokázal uvědomit a věděl, že co nyní učiní, ovlivní jeho budoucí život. Mezi informace, které je dobré, aby také věděl, patří i fakt, že ukončí-li soustavnou přípravu na povolání studiem, skončí i vyživovací povinnost a bude celý jeho život již čistě v jeho režii.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.