Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na manželku, příspěvek na rodinnou domácnost

04.06.2018

Dobrý den,

Manžel se chce rozvádět. Soud o určení výživného na děti již proběhl, nyní běží soud o určení výživného na manželku.
Manžel na mne vyvíjí nátlak, abych přistoupila na tzv. rychlou variantu rozvodu – domnívám se, že se jedná o „nesporný rozvod“. SJM nemáme – uzavřeli jsme v tomto ohledu předmanželskou smlouvu.
Ráda bych se zeptala, jak se v tomto případě nesporný a sporný rozvod liší. V NOZ se píše o tom, že pokud v domácnosti jednoho z rodičů žijí i nezletilé děti, je druhý rodič povinen přispívat i na chod domácnosti. Jedná se tedy ještě o jiný příspěvek než je výživné na děti a na manželku a řeší se právě při rozvodu samotném? A hraje roli, zda jde o rozvod nesporný či sporný?
Vzhledem k tomu, že výživné na děti stanovil soud hluboko pod veškerými doporučeními, o tento příspěvek bych stála neboť náklady na bydlení a domácnost jsou nejvyšší položkou v našem rodinném rozpočtu.
Dále bych ráda věděla, zda v případě sporného rozvodu lze něco získat. Manžel nás opustil kvůli milence a o děti se odmítl starat, i když jsem mu nabízela střídavou péči.
Přestože máme předmanželskou smlouvu, manžel se netají tím, že by chtěl nazpět získat prostředky, které v době našeho manželství investovala do našeho bytu a chalupy mé matky. Jakým způsobem se toho může domáhat a jaká je v této oblasti legislativa?
Děkuji předem za pomoc

Dobrý den,
rozvod nesporný je ten, ve kterém se příčiny rozvratu nezjišťují.
Zde je základní podmínkou, aby se jeden z manželů připojil k návrhu na rozvod manželství, který podal manžel druhý. V praxi to vypadá tak, že oba dva manželé s rozvodem souhlasí a domluví se na všem podstatném. Soud v takovémto případě manželství rozvede, aniž by zjišťoval příčiny rozvratu manželství.
Musí ovšem dojít k závěru, že shodné tvrzení manželů, které se týká rozvratu manželství, je pravdivé. Aby toho nebylo málo, existují ještě další tři podmínky, které musí být kumulativně splněny, aby soud manželství rozvedl:

- ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí (smysl této podmínky tkví v tom, aby manželé neučinili unáhlené rozhodnutí),
- manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil (sleduje se zde zásada tzv. „blaha dítěte“),
- manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu (zde se vyžaduje forma písemná s úředně ověřenými podpisy).
Pokud jste otcem či matkou nezletilých dětí, je určitě dobré vědět, že soud Vás nikdy nerozvede, aniž byste neměli schválenou dohodu o úpravě poměrů k nezletilým dětem. Vy jste ale, dle Vašeho vyjádření tuto podmínku nesplnili, protože jste vedli sporné řízení o úpravě poměrů k dětem, nešlo tedy o schválení dohody.

Podle kusých informací, které jste uvedla, se domnívám, že ve Vašem případě nepůjde nespornou variantu rozvodu využít. Kromě toho byste museli být schopni se také dohodnout právě na ostatních finančních náležitostech, tedy případném výživném manželce a případném příspěvku na rodinnou domácnost.

Zánik rodinné domácnosti nezbavuje v souladu s ustanovením § 691 odst. 1 občanského zákoníku manžele povinnosti si navzájem pomáhat a podporovat se. V případě opuštění domácnosti jedním z manželů tak může stále trvat jeho povinnost přispívat na náklady na rodinnou domácnost. Jedná se o případy, kdy manžel trvale opustí rodinnou domácnost, aniž k tomu má důvod zvláštního zřetele hodný, a v rodinné domácnosti zůstává s druhým manželem nezletilé dítě manželů. Při posuzování důvodu opuštění rodinné domácnosti, případně odmítání návratu, by měl soud postupovat podle zásad slušnosti a dobrých mravů. Je ovšem nutno, pokud není tato povinnost plněna dobrovolně, abyste její plnění také vyžadovala soudně.

Při nesporném rozvodu (pokud byste dokázali obhájit, že podmínky byly splněny), by byly veškeré finanční záležitosti vyřešeny. Při sporném by bylo možno (za určitých okolností) uvažovat i o výživném rozvedeného manžela. Za určitých okolností můžete chtít výživné od bývalého manžela. Ovšem pouze za předpokladu, že objektivně nejste schopna uživit se sama a tato neschopnost má původ v manželství nebo s ním souvisí. Například, když po rozvodu pečujete o společné malé (případně i nemocné) dítě a nemůžete proto do práce. Nebo se rozvod podepsal na vašem zdraví. Nebo třeba vysokoškolsky vzdělaná žena stráví deset let v domácnosti péčí o manžela a děti a následkem toho poklesne hodnota její kvalifikace a těžko si hledá místo. Soud se bude zajímat i to, jestli lze výživné po bývalém partnerovi spravedlivě požadovat – například s ohledem na jeho finanční situaci, věk, zdravotní stav nebo péči o společné dítě.

Jako poslední poznámku si dovoluji upozornit na to, že nelze zcela stoprocentně spoléhat na to, že jste si svou předmanželskou smlouvou vyřešili SJM zcela, její obsah neznám a je tedy třeba ještě pro jistotu prověřit, zda pokryla všechny možné varianty manželského majetkového práva nebo zda je třeba ještě určité záležitosti řešit.

Pro posouzení možnosti vymáhat jakousi kompenzaci zhodnocení uvedených nemovitostí není dostatek informací. Není jasno, zda jste do zhodnocení (rakonstrukcí) bytu investovali oba, jak bylo investováno do nemovitosti Vaší matky (to vůbec není Vaše starost), zda to bylo se souhlasem vlastníka nemovitosti, kdo je vlastně vlastníkem bytu a další důležité otázky. Doporučila bych Vám toto zatím s manželem neřešit, ať se sám stará o to, jak své tvrzené nároky zajistit. Pokud by soudně žádal vyplacení například bezdůvodného obohacení, je dobré využít pomoci advokáta, který by například mohl odhalit další relevantní skutečnosti, jako například námitku promlčení nároku, případně by také měl větší zkušenosti s případným oceněním nároku, protože obvyklé je, že vložená investice neodpovídá výslednému zhodnocení nemovitosti a nelze ji tedy žádat v původní výši.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.