Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat po pracovní neschopnosti

02.06.2018

Dobry den,prosim Vas o radu. Jsem od 1.2.2018 v pracovni neschopnosti.Pracovni smlouvu mam na dobu neurcitou,v zamestnani jsem jiz 3 roky.Nadrizeny semnou prestal komunikovat.Bohuzel jsem mu nedokazala rict,kdy se vratim do prace,protoze to sama nevim. Ted mi psala kolegyne,ze mi sbalili veci do krabice aby uvolnili misto novemu kolegovi za me. Muj dotaz zni,co mam delat,pokud bych prisla zpet do prace a oni me chteli propustit,za to,ze jsem marodila a oni si nasli nahradu? Maji moznost me jen tak propustit,nebo preradit na pracoviste 200km vzdalene a nebo jen tak preradit na jinou praci? Moc dekuji za odpoved

Dobrý den,

zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z taxativně vymezených zákonných důvodů, které nalezneme v § 52 zákoníku práce (ZP). Dočasná pracovní neschopnost nepatří mezi důvody, za které Vám může být udělena výpověď, muselo by jít o dlouhodobou ztrátu pracovní způsobilosti (§ 52 písm. e) ZP). Kdy jde již o dlouhodobou nezpůsobilost, ZP neuvádí, k tomuto se vyjadřují právní komentáře.

Z právního komentáře:
Zákoník práce výslovně neuvádí, kdy zaměstnanec pozbyl způsobilost konat práci dlouhodobě. S přihlédnutím k tomu, jak je vymezen pojem „dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav“ zaměstnance pro účely zákona o sociálních službách [srov. § 3 odst. l písm. c) SocSl] nebo zákona o důchodovém pojištění (srov. § 26 PojDůch), lze považovat nezpůsobilost zaměstnance konat dosavadní práci za dlouhodobou zpravidla tehdy, má-li trvat podle poznatků lékařské vědy déle než rok.

Vzhledem k tomu, že doba na dočasné pracovní neschopnosti je tzv. ochrannou dobou, nemůže Vám zaměstnavatel nyní dát výpověď (viz § 53 ZP níže). Nemůže Vám ji z důvodu marodění dát ani po Vašem návratu, jelikož tím není naplněn výpovědní důvod. Pokud by Vám zaměstnavatel zkoušel dát výpověď z důvodu nadbytečnosti, toto nemůže obstát, jelikož by skutečno muselo dojít k nějaké organizační změně. Pro výpověď z tohoto důvodu totiž musí být naplněny podmínky, znamená to, že zaměstnavatel musí přijmout rozhodnutí o zrušení pozice zaměstnance a zaměstnanec se na základě tohoto rozhodnutí musí skutečně stát nadbytečným. Musí tedy existovat rozhodnutí o organizační změně. Důvodem nadbytečnosti tedy není, když zaměstnavatel na Vaše místo přijal jiného zaměstnance. Takováto organizační změna by byla pouze fiktivní, počet pracovních pozic by se ve skutečnosti nesnížil a zaměstnavatel by Vás pouze nahradil jiným zaměstnancem. Pokud by Vám tedy zaměstnavatel řekl, že za Vás již přijal náhradu na dobu neurčitou a z tohoto důvodu Vám dává výpověď, výpověď by byla neplatná a Vy byste se do 2 měsíců této neplatnosti mohla dovolat u soudu, kde byste s velkou pravděpodobností uspěla.

Pokud se tedy budete vracet po nemoci zpět do práce, můžete požadovat, aby Vás zaměstnavatel zařadil zpět na průvodní práci a pracoviště (viz § 47 ZP). Skutečnost, že zaměstnavatel toto místo obsadil jiným zaměstnancem, je problémem zaměstnavatele, který musí vyřešit – v tomto případě není dán žádný zákonný důvod, aby Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď nebo Vás jednostranně převedl na jinou práci.

Co se obecně týče možnosti přeřazení do vzdáleného pracoviště, záleží, jak je v pracovní smlouvě definováno místo výkonu práce (zda je tam uvedeno konkrétní pracoviště, město či např. celý kraj nebo celá ČR). Zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci dle Vaší pracovní smlouvy, takže na místo, jež máte uvedeno v pracovní smlouvě, Vás může umístit. Pokud však 200 km vzdálené pracoviště v pracovní smlouvě nemáte, nesmí Vás tam zaměstnavatel přeřadit.
Stejně tak je to i s přeřazením na jinou pozici - zaměstnavatel Vám smí přidělovat práci pouze dle Vaší pracovní smlouvy.

Jak jsem ale již zmínila, dle § 47 ZP Vás musí po návratu z DPN zařadit na původní pozici a pracoviště.

Související ustanovení:

§ 47
Nastoupí-li zaměstnanec ......anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

Výpověď daná zaměstnavatelem
§ 52
...
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,

Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem
§ 53
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
...

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.