Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Proplacení dovolené

28.05.2018

Dobrý den, mám takový dotaz. Musí mi zaměstavatel proplatit dovolenou z minulého roku? Jelikož minulý rok jsem byla těhotná a byla na neschopence a nemohla si dovolenou vybrat a 26.1.2018 jsem nastoupila na MD a od 10.8.2018 nastupuji na RD a zaměstavatel mi dovolenou nechce proplatit a já mám strach, že když si ji vyberu tak mě vyhodí. Je pravda, že kdyby jsem si vybrala dovolenou a oni mě vyhodili tak by mě zanikl nárok na další MD po skončení RD?? Je nějaká možnost jak nepřijít o dovolenou popřípadě o její proplacení??
Dále se chci zeptat, když jsem si dala RD na 2 roky a plánuji další miminko po skončení RD a náhodou bych otěhotněla na konci RD a musela jít na rizikové, musí mi to zaměstavatel umožnit a z čeho se mi bude počítat neschopenka a mám nárok na pěněžitou pomoc v mateřství? popřípadě z čeho se mi další MD bude počítat?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám dovolenou proplatit ani nemůže. Dovolená se musí vyčerpat. Pouze v případě, že ze zákonem stanovených důvodů ji nebylo do ukončení pracovního poměru možno vyčerpat, musí být po skončení pracovního poměru nevyčerpaná dovolená proplacena. Dovolená, na kterou Vám vznikl nárok v roce 2017 Vám nezanikne, může být zkrácena, jestliže Vaše absence způsobená rizikovým těhotenstvím dosáhla 100 či více pracovních dní (popřípadě směn). Dovolená se krátí za 100 zameškaných pracovních dní o jednu dvanáctinu roční výměry a o za každých dalších ucelených 21 zameškaných pracovních dnů o další dvanáctinu roční výměry. V roce 2018 Vám čerpáním mateřské dovolené vznikl nárok na další dovolenou a to v celé roční výměře. Pokud si o dovolenou požádáte tak, aby navazovala bezprostředně na ukončenou mateřskou dovolenou ještě před započetím čerpání rodičovské dovolené, tak Vám nemůže být nijak zkrácena pro absenci způsobenou následným čerpáním rodičovské dovolené. Pokud byste si o ni nepožádala, opět by byla krácena podle výše uvedených pravidel. Do zameškaných pracovních dní se započítá i absence ze začátku roku, kdy jste byla ještě v pracovní neschopnosti.
Je pravda, že čerpání řádné dovolené se považuje za výkon práce a tak nejde o ochrannou dobu, ve které platí zákaz výpovědi. Aby Vám mohl zaměstnavatel dát výpověď, musí ale existovat řádný důvod, který je uveden v § 52 zákoníku práce, z jiného důvodu nelze zaměstnance z pracovního poměru propustit. I kdyby opravdu existoval řádný důvod pro výpověď (nejpravděpodobněji se bude jednat o nadbytečnost), tak nástupem na rodičovskou dovolenou přestává běžet výpovědní doba a tato doběhne až po skončení všech ochranných dob (rodičovská dovolená a případné další těhotenství a mateřská a rodičovská dovolená).
Je třeba rozlišovat mezi dobou, na kterou si požádáte o čerpání rodičovského příspěvku a dobou, na kterou požádáte o čerpání rodičovské dovolené svého zaměstnavatele. Jde o dvě nesouvisející věci. Je naopak vhodné si o rodičovskou dovolenou požádat třeba jen na rok, právě pro případ, že by se Vám podařilo otěhotnět a lékař prohlásil těhotenství za rizikové. Místo návratu do zaměstnání byste jen nastoupila do pracovní neschopnosti a po celou dobu byste pobírala nemocenské i rodičovský příspěvek zároveň. Zaměstnavatel s tímto faktem nemůže nic udělat. Pokud byste však těhotná nebyla, jen byste na nějakou další dobu požádala o rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel by musel vždy vyhovět. O rodičovskou dovolenou lze žádat v jakkoliv krátkých úsecích opakovaně až do doby, dokud dítěti nejsou tři roky.
Výše nemocenské by se v takovém případě počítala z příjmu dosahovaného před první mateřskou. Nárok na PPM by Vám vznikl, pokud by trval Váš pracovní poměr, což při čerpání rodičovské dovolené trvá. Její výše se bude opět odvíjet od příjmu před první PPM. Bude tedy prakticky stejná.
Na závěr jen snad dodávám, že čerpáním další mateřské dovolené Vám opět vznikne nárok na řádnou dovolenou.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.