Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Řešení bytové situace samoživitelky

27.05.2018

Dobry den! Prosim o radu,ocitla jsem se v situaci že nemam na zaplaceni bytu,bydleli jsme ze Synem nekou dobu u znamych ale už to nejde musime zitra se odstěhovat a nemame kam.Před 3 měsí nas Pani majitelka vyhodila z bytu a nebyla vrácena kauce,vypojila socialni sluzby:vodu,plyn,elektřinu,což jsme museli byt opustit častku 15 tisic použila k zaplaceni najmu na cely mesic i když jsme odešli 5 začátkem měsíce zbytek na pry nedoplatek elektřiny,pronájem záclon a td. Pravnik kterého najal Otec Přátele z kterym už nežijí situaci ne řešil.Od všeho mam potvrzení.Nemůžeme Synkem se z toho dostat,finance na jidlo mame i praci neni problem sehnat ale bez střechy nad hlavou nejde pracovat. Otec Syna dluží na vyžyvnempřes 200 tis.kč.slibuje a ne posila.Potřebovali bysme aspoň na měsíc bydleni.Syn chodi do 9 třídy věk 16 let.Socialni dávky ne pobírám.Jsme z Karlových Varu. Budu velmi rada pokuď nam poradíte jestliže je neka Charita. Předem děkuji. Z Pozdravem

Dobrý den,
dle § 921 občanského zákoníku se výživné hradí vždy v pravidelných dávkách a je splatné vždy na měsíc dopředu, ledaže soud rozhodl jinak nebo se osoba výživou povinná dohodla s osobou oprávněnou jinak. Nejčastěji se tedy v praxi setkáme s výrokem, kdy jeden z rodičů je povinen přispívat na výživu nezletilého dítěte určitou částkou, a to vždy do 15. dne v měsíci předem k rukám druhého rodiče.
Pokud tedy jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost vůbec nebo jen částečně a v důsledku toho porušuje zákonem stanovenou vyživovací povinnost vůči dítěti, může druhý z rodičů, jakožto zákonný zástupce oprávněného, tedy nezletilého dítěte, vymáhat toto výživné exekučně. Exekuční návrh by přitom měl obsahovat náležitosti dle § 38 exekučního řádu, tedy: kdo ho činí, které věci se týká, co sleduje, označení účastníků (jméno, příjmení, místo trvalého pobytu, případně datum narození či rodné číslo), přesné označení exekučního titulu, uvedení povinnosti, která má být exekucí vymožena, a údaj o tom, zda, popřípadě v jakém rozsahu povinný vymáhanou povinnost splnil, popřípadě označení důkazů, kterých se oprávněný dovolává. Exekuční návrh musí být dále podepsán a datován. K exekučnímu návrhu je rovněž nutné přiložit originál či úředně ověřenou kopii exekuční titulu s doložkou vykonatelnosti, exekučně tak lze vymáhat pouze výživné stanovené a přiznané vykonatelným exekučním titulem, zpravidla rozsudkem.
Exekuční návrh je možné podat jak pro dlužné výživné, tak pro běžné výživné do budoucna, přičemž aby bylo možné podat exekuční návrh pro běžné výživné, musí v době podání návrhu existovat dluh na výživném za minulé období. U dlužného výživného je nutné uvést celkovou dlužnou částku a období, za které daný dluh vznikl a u běžného výživného je potřeba určit okamžik, od kterého je běžné výživné požadováno.

Co se týká ubytování, bylo by dobré podat si žádost na městském úřadě o byt od města dle místa trvalého bydliště. Vím, že tu bývají pořadníky, ale také jsou zvýhodněni lidé v tíživé sociální situaci. Prozatím, než seženete bydlení, můžete se zkusit obrátit na Domov pro matky s dětmi v tísni Svobodova 348/14, Karlovy Vary, 360 17, popř. další azylový dům najdete v Sokolově při organizaci Pomoc v nouzi, o.p.s . http://www.pomocvnouziops.cz/www/script/main.php?ac=stranka&id=1&menu=1

Co se týká sociálních dávek, doporučuji Vám zajít na Úřad práce a dle aktuální situace a informací, které sdělíte pracovnici ÚP, Vám doporučí, o které z dávek můžete žádat. Jinak v každém azylovém domě je sociální pracovník, který se pokusí řešit Vaší celkovou situaci, pomůže Vám řešit případné dluhy, ale měl by pomoci i s vymáháním výživného na dítě.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.