Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM v nové práci;

23.05.2018

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek do třech let věku dítěte, do konce roku 2018. U firmy před odchodem na mateřskou dovolenou mám dobu neurčitou. Do této práce se již vracet nechci. Mám nabídku jít na plný pracovní poměr do jiné práce od září 2018 na dobu určitou na čtyři roky. Když bych ale otěhotněla v "nové práci", měla bych nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Druhý dotaz zní, pracovala jsem na dohodu o provedení práce během rodičovské dovolené. Ve dvou měsících hrubý příjem byl vyšší než 10 000 Kč. Prohlášení poplatníka k dani jsem nepodepsala. Platí za mě zaměstnavatel zdravotní a sociální? Zdravotní pojišťovna u mě nevidí, že by se tento zaměstnavatel přihlásil k platbě zdravotního pojištění. Jak to mám řešit dál?

Děkuji

Dobrý den,

abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splnit podmínky dané zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, tedy:
1) Účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM nastává dle volby nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před termínem porodu.
2) Účast na nemocenském pojištění (či plynoucí ochranná lhůta) v době nástupu na PPM.

Dle toho, co píšete, byste podmínku 1) splnila. Nepíšete, zda hodláte i po nástupu do nové práce setrvat v pracovním poměru, kde jste na rodičovské dovolené (RD), či tento pracovní poměr chcete ještě před návratem z RD ukončit. Ideální by bylo ukončit stávající pracovní poměr až po uplynutí zkušební doby v novém zaměstnání (pro jistotu, jelikož ve zkušební době může být pracovní poměr ukončen z jakéhokoliv důvodu i bez uvedení důvodu a Vy byste se poté měla kam vrátit. Nejlepší by tedy bylo zůstat u stávajícího zaměstnavatele na RD a po uplynutí zkušební doby v novém zaměstnání se s nynějším zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou. Pokud by zaměstnavatel nepřistoupil na dohodu, musela byste podat výpověď a tam je již třeba počítat s dvouměsíční výpovědní dobou, která počíná běžet od prvního dne následujícího kal. měsíce po doručení výpovědi - zaměstnavatel by tedy mohl i po dobu výpovědí doby trvat na Vašem docházení do práce a výkonu práce, proto je v tomto případě výhodnější ukončit pracovní poměr dohodou. Dále budu počítat s variantou, že byste otěhotněla až v době, kdy byste již v dosavadním zaměstnání nebyla a byla byste zaměstnána pouze u nového zaměstnavatele.
Pokud byste v den nástupu na PPM byla zaměstnána u nového zaměstnavatele, splnila byste i podmínku 2) a nárok na PPM by Vám tedy vznikl. Pokud by z nějakého důvodu došlo k rozvázání nového pracovního poměru (např. ve zkušební době), záleželo by na tom, zda byste se s nástupem na PPM vešla do tzv. ochranné lhůty. Ochranná lhůta plyne z pojištěné činnosti, která skončí v době těhotenství, a trvá tolik dní, kolik dní trvalo zaměstnání, max. 180 dní.
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) by se v tomto případě počítala ze mzdy v nové práci.

Dále ještě důležitá poznámka: pracovní poměr na dobu určitou je možné uzavřít mezi smluvními stranami na maximálně 3 roky a může být poté maximálně 2x prodloužena (viz níže). Není tedy dle zákona možné uzavřít smlouvu na dobu určitou 4 let.

K druhému dotazu: pokud je odměna z DPP vyšší než 10 000 Kč za měsíc (tedy alespoň 10 001 Kč), zakládá již účast na zdravotním a sociálním pojištění, zaměstnavatel Vás měl za tyto měsíce přihlásit. Buď na toto můžete upozornit přímo zaměstnavatele, pokud by nedošlo k nápravě nebo jste měla pochybnosti, můžete upozornit Vy sama zdravotní pojišťovnu.

§ 39 zákoníku práce

Pracovní poměr na dobu určitou
(1) Pracovní poměr trvá po dobu neurčitou, nebyla-li výslovně sjednána doba jeho trvání.
(2) Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží.
...
(5) Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s odstavci 2 až 4, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda byly splněny podmínky uvedené v odstavcích 2 až 4, mohou zaměstnavatel i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.