Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z RD, zkrácený úvazek

28.05.2018

Dobrý den, za měsíc mi končí rodičovská dovolená. Již v dubnu jsem měla se zaměstnavatelem schůzku ohledně svého návratu, neboť jim z oddělení, kde jsem pracovala odchází zaměstnankyně (byla přijata místo mě). Pracovala jsem na marketingu. Z důvodu péče o děti jsem na schůzce sdělila, že se vrátím dřív jedině na zkrácený úvazek. Koncem dubna mi telefonicky sdělili, že mě vezmou, ale jedině na plný úvazek. Na plný úvazek nemohu - odvádím dceru ráno do školky a syn půjde do školky až v září. Nejprve jsem souhlasila s jejich návrhem, že podám výpověď sama dohodou ke dni ukončení rodičovské dovolené, ale ve vaší poradně jsem našla, že ze zákona mám na zkrácený úvazek nárok a svou výpověď jsem stáhla. Požádala jsem o něj tedy písemně. Nyní mi přišlo vyrozumění, že mé žádosti vyhovět nemohou, neboť nemohou přerozdělovat práci na další zaměstnance, kteří by museli pracovat přesčas atp. a že situace by se ani nevyřešila přijetím dalšího zaměstnance, neboť by mohly vzniknout chyby. Jednoduše řečeno, zkrácený úvazek na bývalou pozici ne, ale nabízí mi přeřazení na jiné oddělení se zkráceným úvazkem - to by znamenalo novou smlouvu s novou pozicí. Díky jednání a přístupu zaměstnavatele nemám ani sílu a energii se vracet.Nemyslím si, že by se mi tam dobře pracovalo :( Musím s přeřazením souhlasit? Mohou mě vyhodit bez odstupného, pokud jejich důvody lze shrnout jako vážné personálně provozní důvody, které mohou doložit, kdybych trvala na stejné pozici a na zkrácený úvazek?

Děkuji za radu

Dobrý den,
§ 241 odst. 2 zákoníku práce stanoví, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody neznamenají, že se to tak nějak zaměstnavateli nehodí, muselo by to ohrozit vykonávání základní činnosti zaměstnavatele, což je například u kancelářských profesí dost těžko obhajitelné. Nicméně definitivní odpověď na otázku, zda jsou důvody zaměstnavatele v souladu se zákoníkem práce, by mohl dát až soud. Vy tedy nyní máte možnost nastoupit zpátky do zaměstnání za původních podmínek, jakmile začne zaměstnání běžet podle obvyklých zvyklostí, požádat opět o zkrácený úvazek písemně a žádat písemně odpověď a žádat zdůvodnění. S tím byste pak mohla podat žalobu. Jinou možností je přistoupit na změnu druhu práce a úvazku. Neznamená to ale, že byste musela uzavřít novou pracovní smlouvu s novými podmínkami, ale, že by pouze došlo dodatkem ke změně smlouvy původní. Na změnu nemusíte přistoupit, musíte ale dodržet původní pracovní smlouvu a nebo ukončit pracovní poměr. Jestliže ukončíte pracovní poměr ze své strany, nevzniká nárok na odstupné.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.