Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma:

21.05.2018

Dobrý den, náhodou jsem na Vás narazila na internetu ve snaze najít pomoc ve snaze vyřešit aktuální problém, se kterým si nevím rady - tj. zrušení pěstounské péče. Ráda bych Vás tímto požádala o pomoc. Ve 20 letech se mi v 7.měsíci narodil syn byl svěřen do pěstounské péče tetě, protože jsem byla nemocná, bydlím u rodičů, dálkově studuji soukomou školu v OL, abych si našla lepší práci a šla synovi příkladem co se týče přípravy do školy. S otcem jsem sepsala dohodu, kde je uvedeno, že mi bude v péči o syna nápomocen. Pronajmout byt si nemohu dovolit, protože mě aktuálně čeká placení znaleckých posudků. Prosím pomozte. Jak mám přesvědčit soud, aby vyhověl podané žádosti v plném rozsahu a znění?

Měla bych na Vás ještě jeden dotaz: Vzhledem k tomu, že citová vazba mezi mnou a synem visí na vlásku, je pod bodem mrazu a zamítne-li soud můj návrh v plném rozsahu zvažuji, že se syna vzdám v plném rozsahu - žádný styk, dědictví...Schválil by tohle soud? Co alimenty, musela bych je plati i po vzdání se nezl. nebo bych jen doplatila zpětně a pak už nic? Co by bylo se synem? Musela by si jej pěstounka adoptovat? Děkuji předem za odpověď

Vážená paní,
vzdát se rodičovských práv nelze, soud může na návrh rodiče rodičovských práv zbavit, pokud jsou k tomu stanoveny podmínky.
Aby byl rodič zbaven rodičovských práv, musela by být splněna podmínka, že svých práv dlouhodobě závažným způsobem zneužívá (například dítě týrá) či že o něj dlouhodobě neprojevuje zájem. Zbavení rodičovských práv nezbavuje povinnosti platit výživné (a už vůbec ne zaplatit případné dlužné výživné). Vždy se však bude posuzovat, zda zbavení otcovských práv je v zájmu dítěte. Nejde ale o zrušení rodičovství jako takového, kdy by byl rodič vymazán z rodného listu dítěte.
Rodiče z rodného listu vymazat nelze, jediná možnost by byla, kdyby mělo dojít k osvojení (adopci) dítěte jinou osobou, biologický rodič by souhlasil, tam by došlo k výmazu jednoho a zapsání druhého. K tomuto by dal soud souhlas jen v případě, že by to bylo v zájmu dítěte. K výmazu rodiče z rodného listu nemůže dojít ani v případě, že byste s oba rodiče dítěte plně souhlasili, protože zde jde o právo dítěte na své rodiče a toho se nemůže rodič za dítě vzdát.
Doporučuji o dítě bojovat a nevzdávat to. Je třeba soud přesvědčit, že jste zdravá a způsobilá dítě vychovávat, což nejlépe prokážete svým životním stylem, např. lektorujte kroužek pro děti nebo pomáhejte v mateřském centru s dětmi. I takováto organizace může soudu napsat pozitivní posudek. Obraťte se zkušené psychology, aby Vám poradili, jak během styku s dítětem komunikovat, aby vědělo, že Vy jste máma. Doporučuji např. mateřské centrum Heřmánek www.rc-hermanek.cz/, se kterým APERIO také spolupracuje, jistě Vám rádi pomohou. (PhDr.Petra Tenglerová, koordinátorka poradenství, dobrovolníků, stáže a výzkum, mobil +420 604 339 220
e-mail: rc-hermanek@seznam.cz). Po svých zkušenostech vím, že málokdo má život přímo "nalajnovaný". Většina lidí musí zdolávat překážky a jít za svým cílem. Bohužel Vy jste byla nemocná a nemohla jste se o dítě starat. Myslím, že je to hezké od tety, že se o dítě stará, také doporučuji k tetě pozitivně přistupovat a hlavně u soudu o ní nemluvit negativně. Vaše cesta je těžká a složitá, ale Vaše dítě stojí zato překážky zdolat. Držím Vám palce.

Zdraví

Vaše Aperio
Kategorie dotazu:
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.