Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Insolvenční řízení

18.05.2018

Dobrý den chtěla bych se zeptat: S manželem žijeme v odloučení pět měsíců, proběhlo soudní rozhodnutí o svěření dětí do mé péče avšak ještě nenabylo právní moci. Oba dva jsme v insolvenčním řízení posledním rokem a manželovi se tedy určovali alimenty s částky po odečtení insolvenčních poplatků. Což je částka 13000, Kč. Na 5 letá dvojčata mám pobírat dohromady 3000 Kč na 18 letou dceru pak 2000 Kč. Já však vím že má vedlejší příjem, který dohromady z jeho platem dělá 28000. Mohu v tomto případě zažádat o navýšení alimentů aby nedošlo ke zrušení insolvenčního řízení z důvodu přivídělku. Dohoda z jeho strany bohužel není možná. Děkuji za Vaši odpověď.

Vážená paní,
škoda, že jste v rámci soudního řízení při určování výše výživného nenavrhla vyšší výživné a neupozornila na tyto příjmy, ale je možné podat odvolání, že jste se dozvěděla o těchto nových příjmech a aby soud znovu posoudil výši výživného. Pokud má manžel vedlejší příjmy, které nepřiznává v rámci insolvenčního řízení, vážným způsobem porušuje své povinnosti. K dlužníkově povinnosti použít i jiné mimořádné příjmy k plnění splátkového kalendáře se pak vážou i informační povinnosti dlužníka dle ustanovení § 412 odst. 1 písm. d/ a e/ insolvenčního zákona, tedy že dlužník nesmí zatajovat žádný ze svých příjmů a pravidelně musí předkládat přehledy o všech svých příjmech.
Pro úplnost dodáváme, že pro vyhodnocení, zda dlužník nejedná nepoctivě, lehkomyslně či nedbale a nepoškozuje či nezvýhodňuje účastníky insolvenčního řízení při schváleném oddlužení plněním splátkového kalendáře v případech, kdy získá nějaký mimořádný příjem a je zde tedy příležitost k vyššímu a případně i rychlejšímu uspokojení věřitelů, je nezbytné vymezit, jaké příjmy dlužník nesmí zatajit a jaké musí použít k hrazení svých závazků. Otázku míry nepoctivosti při zatajení mimořádných příjmů je v souladu s R 14/2012 nutné posuzovat vždy individuálně v konkrétních případech, ale za obecné pravidlo lze brát povinnost dlužníka informovat subjekty insolvenčního řízení o všech svých mimořádných příjmech. Při úvahách o případném zrušení schváleného oddlužení či při odejmutí osvobození je však v praxi možné očekávat, že s těmito důsledky pravděpodobně nebude spojeno dlužníkovo zatajení drobných příjmů, jež by minimálním způsobem ovlivnily uspokojení věřitelů. Důležitým faktorem ale nepochybně bude, do jaké míry dlužník plní splátkový kalendář ze svých pravidelných příjmů.

Doporučuji manžela oslovit (i v případě, že odvolání podáte) s návrhem dohody, že bude platit více nebo že podáte návrh na zvýšení výživného, aby soud navýšil příjmy. Je pak otázka, jak se manžel zachová, zda nezanechá této výdělečné činnost. Variantou také je, že nebudete požadovat vyšší výživné, ale nenápadným taktickým jednáním ho povedete, aby za děti více utrácel a kupoval smysluplné věci - boty, oblečení apod. Také je třeba zvážit, jak prokážete, že tyto vedlejší příjmy má. Také je možné, že nyní dohoda není možná, protože máte za sebou náročné jednání a je to pro vás oba velmi náročné, ale za po uplynutí určité doby se vaše komunikace a vztah zlepší.

Informace
Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.