Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - rodiče cizí státní příslušníci

21.05.2018

Dobrý deň,
Mam problem s uradom prace . Ide o to, že by sa malo ku mne prihliadat ako k obcanovi ČR na základe trvaleho pobytu a tomu podla mna tak nie je.

Žijem v ČR už cca 8 rokov. Partner je tiež Slovák. Narodili sa nám tu 2 deti so slovenským občianstvom a prechodným pobytom v ČR. Máme hypotéku v banke, dom za Prahou a partner pracuje a ja som na rodičovskom príspevku. Pracovná zmluva mi vypršala počas poberania rodičáku na prve dieta.

Rodičovský príspevok dostavam(2 deti po sebe), ale každy rok som musela dokladat na urad prace Dotaznik pro urceni statu bydliste, vypis z katastru, potvrdenie o zdravotnom poisteni, potvrdenie, ze tu deti maju pediatra, chodia do skolky..(aj ked na zaciatku na to evidentne zabudli a nikto to po mne neziadal)Tak mi bolo poradene jednou pani uradnickou, aby som si zariadila trvaly pobyt a tieto byrokraticke ukony po mne nebudu viac chciet.

Teraz vsak po mne urad prace chce vsetky dokomenty znovu (v septembri mi rodicak uz konci a nastupujem do prace). Keby sa jedna len o vyplnenie dotaznku - ale musi to urobit aj partner. Za vypis z katastru sa plati, a jazdit po vsetkych doktoroch a pozadovat zase potvrdenie, nie je nic prijemne a hlavne mi to s trvalym pobytom pride zbytocne. POkial to vsetko znovu nedolozim, tak mi dalsi prispevok neposlu(doktorov mame tych isitych, byvame na tom istom mieste, muz ma tu istu pracu). Pediater dokonca minuly rok ani nechcel dat potvrdenie, ze to nie je jeho povinnost,iba ak si to urad vyziada sam.

Maju na to podla zakona narok alebo v prípade trvaleho bydliska v ČR a účasti na zdravotnom poisteni by mali ku mne prihliadat ako k obcanovi ČR? (na zdravotne poistovni to tak je - odkedy mam trvaly pobyt, beru ma aj deti ako obcanov ČR)

Ďakujem za radu

Dobrý den,
domnívám se, že postup úřadu práce není správný. Je pravděpodobné, že konkrétní referent, který má Vaši dávku v gesci, nezná správné postupy pro určování příslušnosti státu k vyplácení rodičovského příspěvku. Primárním hlediskem pro určení státu příslušného k výplatě je ekonomická zainteresovanost, tedy smlouva, na základě které je v konkrétním státě vykonávána práce. Teprve tam, kde není možno určit primární stát podle udaného hlediska, postupuje se dle pobytu rodiny, zejména dle pobytu dítěte. Referent se zřejmě "jistí" tím, že po Vás chce úplně všechno, čím je možno dokládat, kde má rodina střed zájmu pro nárok na rodičovský příspěvek. Podle mého názoru je tedy podstatné, že otec dítěte je ekonomicky zainteresován v ČR. Pokud Vy byste byla ekonomicky zainteresována v SR, muselo by se dodat ještě jiné kritérium, které by převážilo zatím vyrovnaná kritéria ekonomické zainteresovanosti. Proto by úřad práce měl vyžadovat doklad o práci (tedy pracovní smlouvu) a také by se dalo pochopit, že chce doklad o pobytu, což by měl ale být schopen si zjistit ze své vlastní činnosti. Výpis z katastru nemovitostí neprokazuje nic, potvrzení pediatra také není třeba. Nejdůležitější je tedy práce otce. Pokud bude příslušný referent trvat na svém, je možno podat stížnost na jeho postup, který nevyplývá z právních předpisů.
S pozdravem.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.