Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Konec pracovního poměru; vdovský důchod, zdravotní pojištění

13.05.2018

Dobrý den,
měla bych na Vás prosbu o právní radu ve specifické situaci.
Jsem momentálně poběratelem rodičovského příspěvku na mladšího syna - do 31.8.2018. Synovi budou na podzim 4 roky a já mám se svým zaměstnavatelem uzavřenou dohodu o neplaceném volnu do konce srpna. Rozhodla jsem se, že se do práce vracet nebudu, už jsem tak i se zaměstnavatelem domluvená. A to pouze a jen z důvodu, že bych ráda udělala nějakou změnu a je to pro mě dobrá příležitost. Budu tedy dávat výpoveď já, zatím jsme se nedomlouvali na datu.
Zároveň pracuji z domu pro jiného zaměstnavatele na DPP (s měsíčním příjmem 10 000 Kč.) A v tom budu pokračovat i na déle i po ukončení rod. příspěvku.
Zvažovala jsem různé možnosti práce, ještě nejsem rozhodnutá. Vím jen, že budu hledat nějaký menší úvazek slučitelný s rodinou, protože bych ráda vybrala dobře, tak netrvám na tom aby to bylo přesně od 1.9.Uvažovala jsem původně, že bych pokračovala jako osoba pečující od dítě do 15ti let - ale tam je pro mě překážka pouze dopolední docházka do školky a nemožnost navštěvovat družinu (budu mt starší dítě v první třídě a některé dny potřebuju racovat dopoledne a do držiny by ráda alespoň někdy chodila).
Narazila jsem ale na jednu věc, a ráda bych se o tom ujistila. Jsem vdova a pobírám vdovský důchod. Náhodu jsem našla informaci, že bych měla patřit do skupiny, za kterou hradí odvody zdrav. pojištění stát. Je to pravda? Není v tom nějaký háček?
Pro mě by mohlo nasta více variant.
1)Najdu si od září úvazek, který bude v takové výši, že budu mít zaplacené odvody větší než je dané minimum a to je pak jasné...
2)Najdu si od září úvazek, který ale platově bude takový, že odvody budou nižší než min. zdravotní pojištění. Pak bych tedy nemusel nic odplácet, pouze bych zaměstnavateli nějak doložila že pobírám vdovský důchod?
3) Práci nebudu mít hned od 1.9. a budu tedy pokračovat v práci na DPP a zároveň nebudu muset řešit odvody zdravotního pojištění? Je to tak? Kam a jak bych to pak tedy měla porsím nahlásit?Až práci mít budu, tak pak přejdu na bod 1 nebo 2...

Jen se chci prosím ujistit, že jsou to všechno formálně správné možnosti, abych něco nezanedbala...

Má to nějaké nevýhody? je mi jasné, že jde jen o zdravotní pojištěn a ne sociální, s tím počítám. Měla bych to takto jen na nějakou omezenou dobu, takže mi ani nevadí, že by se mi nepočítali roky na důchod.

Má smysl uvažovat o nějaké jiné variantě? na pracovní úřad asi nemá smysl se hlásit, že? S příjmem na podporu nedosáhnu a ještě bych musela docházet na schůzky...?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tím, že máte přiznaný vdovský důchod, se opravdu řadíte do kategorie pojištěnců, za které hradí pojistné stát. Stát je plátcem pojistného (mimo jiné) za poživatele důchodu, a to nejen starobního, ale i invalidního, sirotčího a vdovského/vdoveckého.
Tuto skutečnost ale musíte zdravotní pojišťovně oznámit a doložit, že nově patříte do kategorie pojištěnců, za které platí pojistné stát z titulu pobírání vdovského důchodu. Pojišťovna vás musí do této kategorie zařadit, aby za Vás i po dobrání rodičovského příspěvku stát dále odváděl pojistné, to se nestane automaticky.

Pokud jste zaměstnána, platíte zdravotní pojištění i z této činnosti, rozdíl je však takový, že jakožto na státní pojištěnku se na Vás nevztahuje minimální vyměřovací základ, tedy v tomto případě minimální mzda. Proto by to bylo tak, jak píšete ve variantě 2) - zdravotní pojištění byste odváděla ze svého skutečného výdělku a nebyla byste povinna k žádnému doplatku do minima. Pobírání byste zaměstnavateli prokázala např. kopií potvrzení o pobírání vdovského důchodu, vystaveného Okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ).

Pokud jde o variantu 3), jelikož za Vás zdravotní pojištění bude hradit stát, nebudete si jej muset platit sama, bude však třeba tuto skutečnosti nahlásit a doložit na Vaší zdravotní pojišťovně (viz výše první odstavec). Z DPP s odměnou do 10 000 Kč (včetně) se pojištění neodvádí.

Doba péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu pojištění pro důchodové pojištění, bude se tedy započítávat na důchod (prokazuje se až při žádosti o důchod rodným listem dítěte a čestným prohlášením).

Co se týče evidence na ÚP, poměrně novinkou v legislativě je, že osoba zaměstnaná na DPP se nemůže vůbec stát uchazečem o zaměstnání. Pokud tedy budete dál pracovat na DPP, nebudete se moci na ÚP zaevidovat. Evidenci nebrání pouze tzv. nekolidující zaměstnání, kterým je pracovní či služební poměr nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ) do max. výše měsíční odměny poloviny minimální mzdy (letos tedy max. 6 100 Kč měsíčně). Kdo si přivydělává takovým nekolidujícím zaměstnáním, nemá však po tuto dobu nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Související ustanovení:

§ 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění
(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
...
b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;
c) příjemce rodičovského příspěvku;7)
(2) Mají-li osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) až h) a q) příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, je plátcem pojistného stát i tyto osoby.

§ 3 zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění
...
(8) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu:
...

e) za kterou je plátcem pojistného stát (§ 3c),
pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období. Vyměřovacím základem u těchto zaměstnanců je jejich skutečný příjem.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.