Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - otec cizí státní příslušník

21.05.2018

Preji krasny a dobry den.Mam na Vas jaky si specificky a ponekud ojedineli pripad,kde okolnosti jsou ponekud nesrovnale vuci dnesnim zakonum.A proto se tedy obracim na Vas abych se poradila,jak postupovat dale.Jsem mlada maminka,ktera pecuje o sve ditko,ktere se mi narodilo 17.5.2017.Jsem ceska,malicky tez ovsem pouze tatinek ma obcanstvi SK.Vzhledem k tomu ze jsem jako tehotna mela vice praci byl mi narok na PPM zamitnut i s nemocenskymi davky.Pak tedy nastava moznost Rodicovskeho prispevku o ktery jsem pozadala,avsak zbytecne."V tomto momentu se to zadrhlo".Pritel musi mit prechodny pobyt,ale ten nemuze ziskat diky karticce VZP.On totiz ma pouze neoficialni brigadu,jelikoz je ted momentalne v podminenem trestu.Dale je tedy moznost vylouceni otce.Ackoli je to jedna z nejlepsich variant i zde je jakysi hacek.Z existencnich duvodu musim momentalne pobyvat u svych rodicu,kde zijeme spolu s otcem ditete.Pokud bych pozadala soud o vylouceni bude mi sverena socialni opatrovnice,kterou si tez nemohu pozvat jelikoz barak je rozestaveny cili nevhodny z jejiho pohledu zazemi a bala bych se ze mi dite jeste odeberou.Moje otazka tedy zni zdali jde vyresit jednani u soudu i bez opatrovnice a zdali pri vylouceni spolecne posuzovane osoby vadi to ze,jako rodice zijem ve spolecne domacnosti.Hodlame spolu zit i nadale a stimto rozhodnutim pro maleho o vylouceni spolecne souhlasime.Predem mnohokrat dekuji s pozdravem.

Dobrý den,
jestliže Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ani otci nevznikl, pak máte od narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Bohužel od implementace předpisů EU o sjednocení postupu členských států v oblasti sociálních dávek je nutno zohledňovat i fakt, že některý z rodičů je cizím státním příslušníkem a je třeba posoudit, zda státem příslušným k výplatě není jiný členský stát. Primárním hlediskem pro určení státu příslušného k výplatě je ekonomická zainteresovanost. Neuvádíte, zda Vaše výdělečná činnost (jakákoliv na základě smlouvy) v České republice trvá. Otec dítěte nyní tedy žádnou práci oficiálně nevykonává. Pak by měla být státem primárně příslušným Česká republika. Pokud by ani otec ani matka neměli žádnou smluvně vykonávanou práci, pak se posuzuje hledisko pobytu (zejména dítěte), prokazuje se tedy pobyt matky a dítěte, místo pobytu otce by nemělo být tím, co by výplatu příspěvku mělo zastavit. Jestliže je otec dítěte zapsán v rodném listu, tak vyloučení ze společně posuzovaných osob pro nárok na sociální dávky nemá žádný smysl, protože úřad práce musí zohlednit právě to uvedení otce v rodném listě a stejně jej společně posuzovat s Vámi. Nechat "vyškrtnout" otce z rodného listu jen tak nelze. Doporučuji nenechat se na úřadu práce nijak odbýt. Podejte standardní žádost o rodičovský příspěvek, můžete si jej stáhnout například na https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?FN=RodP180301101&CMD=EditForm&SSID=.bbJEXNRfrOnyneTdiOdVxgTJ5MD8ohB. Žádost podejte na podatelně místně příslušného úřadu práce (není třeba vůbec navštívit pracoviště odboru sociálních dávek a věc řešit s přepážkovou pracovnicí, podatelna stačí) a nechte si potvrdit podání. Od toho okamžiku se musí úřad práce Vaší žádostí zabývat, sám je povinen na Slovensku zjisti, zda není otec ekonomicky zainteresován tam a případně dožádat cizí stát o rodičovský příspěvek. Úřad práce musí vydat správní rozhodnutí o přiznání či nepřiznání dávky, proti kterému je možno následně podat odvolání (poučení o možnosti podat odvolání musí být součástí rozhodnutí).
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.