Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezletilá budoucí matkou

10.05.2018

Dobrý den , pokud je muž plnoletý (18) a dívka není (16 let) a ta následně otěhotní . Je možná žaloba na Otce dítěte ze strany rodičů těhotné dívky? Oba by jsme ei dítě chtěli nechat. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
naprosto mne nenapadá, za co by mohli rodiče nezletilé, ale již 16 tileté dívky, žalovat otce jejího budoucího dítěte. Jediný a poměrně velký problém by nastal, kdyby k otěhotnění (tedy k jakémukoliv pohlavnímu styku) došlo v době, kdy ještě dívce nebylo 15 let, pak by byl takový muž trestně odpovědný za trestný čin Pohlavního zneužití.
Občanský zákoník stanoví, že rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud. Dítě je povinno dbát svých rodičů. Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.
Nicméně rozhodnutí o případném přerušení těhotenství je rozhodnutí zasahujícím do osobnostních práv člověka, jde o zásah do jeho osobní integrity. Má-li být zasaženo do integrity nezletilého, který dovršil čtrnáct let, nenabyl plné svéprávnosti a který zákroku vážně odporuje, třebaže zákonný zástupce se zákrokem souhlasí, nelze zákrok provést bez souhlasu soudu. Interrupci tedy žádné zdravotnické zařízení proti vůli 16 leté dívky neprovede. Kromě toho zákon o umělém přerušení těhotenství stanoví, že přerušení se provede na žádost těhotné ženy a u nezletilých se zabývá tím, do kdy je třeba souhlas zákonných zástupců (do 16 let), ale naprosto neřeší přerušení těhotenství na žádost zákonného zástupce těhotné ženy.
Jako nezletilá nemůže mít plnou rodičovskou zodpovědnost, dítě by tak muselo mít jiného zákonného zástupce, zpravidla se jím stává právě babička či dědeček. Občanský zákoník stanoví, že výkon rodičovské odpovědnosti nezletilého rodiče, který dříve přiznáním svéprávnosti nebo uzavřením manželství nenabyl plné svéprávnosti, je až do doby, kdy nabude plnou svéprávnost, pozastaven; to neplatí o výkonu povinnosti a práva péče o dítě, ledaže soud vzhledem k osobě rodiče rozhodne, že výkon také této povinnosti a tohoto práva se pozastavuje až do doby, kdy rodič nabude plnou svéprávnost. Nicméně dítě bude mít zletilého otce a tudíž bude mít rodičovskou zodpovědnost on.
Situace, kdy nezletilá otěhotní je rozhodně stresující jak pro budoucí rodiče, tak samozřejmě pro jejich rodiče. Pokud se rozhodnete dítě mít, je třeba se zejména s rodiči domluvit, co a jak budete dělat dále. Zjitřené emoce se po určitém čase zklidní a začne se řešit praktická stránka věci tak, aby se tato situace zvládla. S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.