Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pozdější nástup na MD a brzký návrat z MD

09.05.2018

Dobrý den.mam termin porodu na konci května 2018. a taky mam narok na mateřsku dovolenu. jen že ja bych chtěla pracovat až do porodu a pak conejdřive se vratit do prace. Třeba za 6 týdnu po porodu. Je to možný? mužu nějak vynechat mateřsku dovolenu a hned nastoupit na rodičovsku po porodu? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

pokud jste v dobrém zdravotním stavu, můžete klidně pracovat co nejdéle, třeba až do porodu. Výplata PPM ("mateřské"), pokud o ni budete žádat, se Vám však o tuto dobu zkrátí. Takže pokud např. nastoupíte na PPM nikoliv 6 týdnů před termínem porodu, ale až týden před termínem, nebude Vaše podpůrčí doba činit 28 týdnů, ale pouze 23 týdnů, pokud byste pracovala až do porodu, pak by podpůrčí doba byla max. 22 týdnů. Stejně to platí i o případném dřívějším návratu z MD - pokud se vrátíte do zaměstnání, ze kterého Vám PPM plyne, dříve, oberete se o tuto dobu vyplácení PPM.
Podmínky, které je však při nástupu na MD (ať již budete žádat o PPM, či nikoliv) nutno dodržet, je, že minimální délka MD je 14 týdnů a zároveň není možné MD ukončit dříve než po šestinedělí. Proto pokud u zaměstnavatele na MD nastoupíte, můžete se do práce vrátit nejdříve po 14 týdnech, ať už PPM budete pobírat, či nikoliv.
Příklad: Pracovat budete až do 1 týdne před termínem porodu, týden před porodem tedy nastoupíte na MD - budete se moci vrátit do práce na svoji pozici až 13 týdnů po porodu.

Dle mého názoru nástup na mateřskou dovolenou (MD) není Vaší povinností, ale Vaším právem. Existuje však i odlišný právní názor, který naopak říká, že nástup na MD je vlastně povinností zaměstnankyně, a tedy že musí alespoň na oněch 14 týdnů na MD nastoupit. V tomto případě bude tedy klíčové, jaký názor bude zastávat Váš zaměstnavatel a zda Vám tedy umožní příp. na MD nenastoupit a řešit Vaši nepřítomnost v práci po dobu těsně před porodem a pár týdnů po porodu jinak. Možností místo nástupu na MD by mohlo být čerpání řádné dovolené (a pokud by nedostačovala, pak požádat o čerpání neplaceného volna). Pak byste se mohla vrátit do práce v podstatě kdykoliv. Samozřejmě v tomto případě by Vám PPM nenáleželo.

Možností, jak nepřijít o PPM a zároveň pracovat, je nastoupit na své prac. pozici na MD a zároveň uzavřít u zaměstnavatele jinou novou prac. smlouvu či dohodu o prac. činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP) na jiný druh práce, kterou byste mohla vykonávat po dobu Vaší MD. Při čerpání PPM totiž nelze vykonávat pouze tu činnost, ze které její výplata náleží, lze ale tedy pracovat na jinou smlouvu a současně o PPM nepřijít.

Pokud Vám na PPM vznikl nárok, pak přestože byste ji nepobírala, na rodičovský příspěvek byste měla nárok až po uplynutí podpůrčí doby PPM (tedy po 22 týdnech po porodu).

§ 30b zákona o státní sociální podpoře
...
(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 53i).

Zákoník práce:

Mateřská a rodičovská dovolená
§ 195
Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
...
(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

§ 196
Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.