Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: péče o dítě starší 3 let

10.05.2018

Dobry den,
Mam se po rd (nastaveno na 3r) vracet na trh prace, znama mi rekla, ze pokud si prodlouzim rd do 4-7 let veku ditete, nebudu muset u dohod platit jeden z poplatku (zp/sp) muzet mi to prosim potvrdit? Nemohu to dohledat.
Dale by me zajimalo jak je to potom s případnou materskou a do kdy je treba zmenu / prodlouzeni rd zadat. Dekuji

Dobrý den,

zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, v § 196 říká, že rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni nejvýše do 3 let věku dítěte. Následující den byste měla nastoupit do zaměstnání a vykonávat práci dle své pracovní smlouvy. Samozřejmě je možné se se zaměstnavatelem domluvit na poskytnutí neplaceného volna.Poskytnutí neplaceného volna není ovšem povinností zaměstnavatele, ale záleží na konkrétní dohodě mezi ním a Vámi, zda Vám takové volno poskytne,není jeho povinností vyhovět. V době neplaceného volna nejste chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. žádost je nejlepší podat ještě na rodičovské dovolené.
Žádost o poskytnutí neplaceného pracovního volna je adresována zaměstnavateli a musí obsahovat datum, místo a podpis žadatele. Pokud zaměstnavatel žádosti vyhoví a budete uzavírat dohodu o poskytnutí neplaceného volna, pak ta bude sepsána ve dvou vyhotoveních (jedno pro Vás, jedno pro zaměstnavatele) s originálními podpisy obou. Žádost o neplacené volno adresujte zaměstnavateli písemně.

Pokud již nebudete příjemkyní rodičovského příspěvku, tak za Vás může být i nadále plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát jako za osobu pečující. Podmínky jsou následující:
Dle zákona o zdravotním pojištění (z.č. 48/1997 Sb.)je v § 7 dáno, že stát je plátcem pojistného za osobu celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby na rodičovské dovolené nebo příjemce rodičovského příspěvku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně.
Co se týká sociálního pojištění, tak pojistné na sociální zabezpečení se platí jen z příjmu, tudíž i jako osoba pečující pojistné hradit nemusíte. I zde se doba péče o dítě do 4 let věku dítěte považuje za náhradní dobu pojištění pro účely důchodového pojištění.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.