Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď vs. dohoda o rozvázání pracovního poměru

09.05.2018

Dobrý den,
v současné době jsem na rodičovské dovolené a na rod. příspěvku.V zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu neurčitou mě již po půlroce po odchodu sdělili, že pro mě nebudou mít místo. Nepočítali s tím, že odejdu v 37 na mateřskou. V průběhu 2 let jsme se s nimi dohodla, že situaci vyřešíme výpovědí pro nadbytečnost po mém návratu do práce, ve 3 letech věku dítěte. Dcera se narodila 16.6.2015. Vyplácení rodičovské mám do 6.2018 včetně, ale pouze 1000Kč. Nyní po mém připomenutí, mě zaměstnavatel sdělil, že se mnou chce uzavřít Dohodu o rozvázání prac. poměru. Že Výpověď zaměstnavatele pro nadbytečnost je jednostranný akt a je pro něj nežádoucí a složitý. Nabídl mě 3 platy jako odstupné. Datum rozvázání prac. poměru nechal na mě, prý kdykoliv od 16.6. do 30.6.
Mám dotaz zdali mám přistupovat na Dohodu o rozvázání pracovního poměru s odstupným 3 měsíců prům. plat. a zda má smysl žádat o uvedení důvodu nadbytečnost?
Hraje roli i datum ke které je dohoda podepsána kontra pravidlo hlídání prac. místa zaměstnavatelem do 3 let věku dítěte (16.6.)? Co pro mě s právního hlediska znamená, když Dohodu podepíši k 16.6. (3. narozeniny dcery), k 17.6. (den nástupu do práce) či až k 30.6. Mám na mysl, soc. + zdrav. pojištění, neplatnost smlouvy, hlášení na prac. úřad. V době rodičovské jsem si založila firmu (s.r.o.) a snažím se ji rozjet (2 roky zatím žádný zisk) Předem děkuji za informaci.
s přáním krásného dne

Dobrý den,

pracovní poměr lze ukončit jak výpovědí (ze strany zaměstnance či zaměstnavatele), tak dohodu o rozvázání prac. poměru. Pokud byste dostala po návratu z rodičovské dovolené (RD) od zaměstnavatele výpověď z důvodu nadbytečnosti, od prvního dne následujícího kalendářního měsíce by začala běžet dvouměsíční výpovědní doba, jejímž uplynutím by skončil prac. poměr. Jelikož se jedná o výpověď z organizačních důvodů, náleželo by Vám odstupné, ve Vašem případě ve výši min. trojnásobku průměrného výdělku. Vzhledem ale k tomu, že byste byla nadbytečná, s největší pravděpodobností by Vám zaměstnavatel nepřiděloval práci již ani v průběhu výpovědní doby, za tuto dobu by Vám tedy náležela náhrada mzdy, jelikož by šlo o překážku na straně zaměstnavatele, že Vám již práci nepřiděluje. Toto je tedy třeba si uvědomit, že pokud byste dostala výpověď, nešlo by pouze o vyplacení odstupného, ale i této náhrady mzdy za dobu výpovědní doby. Proto doporučuji tento argument vznést zaměstnavateli v případě uzavření dohody o rozvázání prac. poměru a trvat na tom, že na dohodu přistoupíte, pokud bude vyplaceno např. čtyř- nebo pětinásobné odstupné (nebo např. trojnásobné odstupné + dvojnásobná odměna - rozdíl spočívá v tom, že zákonné odstupné nepodléhá odvodu pojištění, ale pouze se zdaňuje, zatímco odměny a jiné výplaty, které nejsou zákonným odstupným, podléhají i odvodu pojištění a "v čistém" tedy vyjdou méně). Rozhodnutí záleží samozřejmě na Vás, na co budete příp. ochotna přistoupit a na čem se nakonec domluvíte, jen je třeba tento finanční rozdíl u výpovědi a dohody vzít v potaz.

Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete a budete tedy prac. poměr ukončovat dohodou, je důležité, aby byl v dohodě uveden důvod ukončení prac. poměru, tedy organizační důvody (nadbytečnost). Je to důležité jak kvůli odstupnému, na které je nárok pouze z organizačních důvodů a bez uvedení důvodu přímo v dohodě byste to těžko prokazovala, tak kvůli následné příp. registraci na úřadu práce (ÚP). Pokud je totiž zaměstnání ukončeno bez vážného důvodu, náležela by Vám pouze snížená výše podpory v nezaměstnanosti (jen 45% průměrného čistého výdělku či vyměřovacího základu po celou podpůrčí dobu). Organizační důvody jsou však samozřejmě brány jako důležitý důvod k ukončení zaměstnání.

Co se týče evidence na ÚP, je třeba si dát pozor ještě na jednu věc. Pokud by byla dohoda uzavřena k datu 16.6. či 17.6. a neodpracovala byste tedy ani jeden den, a tedy poslední dobou před registrací na ÚP by byla náhradní doba (RD), náležela by Vám podpora v nezaměstnanosti pouze v minimální výši, a to první 2 měsíce ve výši 0,15násobku průměrné mzdy (tj. 4315 Kč), třetí a čtvrtý měsíc ve výši 0,12násobku průměrné mzdy (tj. 3452 Kč), po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy (tj. 3164 Kč). Aby se Vám podpora počítala z Vašeho průměrného čistého výdělku, je nutné, abyste odpracovala min. 1 den po návratu z RD. Za odpracovaný se považuje i den, za který by Vám náležela náhrada mzdy, tedy např. den, kdy byste byla ochotna a připravena pracovat, ale z důvodu překážek na straně zaměstnavatele by Vám to nebylo umožněno. Dohodu by tedy bylo lepší uzavřít až k pozdějšímu datu, např. ke zmíněnému 30.6. Období od 17.6.-30.6. byste však musela příp. skutečně odpracovat, či by Vás zaměstnavatel nechal za plnou náhradu mzdy doma. V takovém případě by se za poslední dobu před evidencí na ÚP nepovažovala náhradní doba, ale Vaše zaměstnání, a podpora by se tedy vypočítala z Vašeho průměrného čistého výdělku. Pozor, je však nutné se na ÚP přihlásit do 3 pracovních dní od ukončení zaměstnání! Pokud byste to nestihla, opět by se na Vás vztahovala jen minimální výše podpory v nezaměstnanosti.

Z hlediska zdravotního a sociálního pojištění není podstatné, k jakému červnovému datu dojde k ukončení prac. poměru. Sociální pojištění za Vás odvádí zaměstnavatel z Vašeho výdělku, pokud není příjem, soc. pojištění se neodvádí. Po ukončení zaměstnaneckého poměru se však Vaše SVČ stane od následujícího měsíce činností hlavní (jelikož již nebudete v prac. poměru a ani nebudete pobírat rodičovský příspěvek), a budete tedy muset řešit minimální zálohy na zdravotní pojištění. Konkrétní informace Vám poskytnou na zdravotní pojišťovně.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.