Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce po RD

05.05.2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na 3 otázky,
Příští týden jdu na schůzku se svým zaměstnavatelem, za půl roku se mám vrátit do práce. Zaměstnavatel zřejmě neočekával můj návrat.
1. otázka: Jak se vypočítává proplacení dovolené po MD?
Zažádala jsem si o ni, a zaměstnavatel přišel na mě s tím, že mu právník řekl, že je trojí způsob vyúčtování a jeden je, že se dohodneme na hodinové ceně. Tu mi zaměstnavatel nabídl poloviční než jsem měla poslední akt. průměr na dovolenou s poznámkou, že k RD jsou to pěkné peníze + dva svátky, které do toho období spadly. Na to jsem odpověděla, že nesouhlasím a že si dovolenou vybírat nebudu. Ráda bych věděla jestli na to měl zaměstnavatel nárok.
2. otázka: Může po mně zaměstnavatel požadovat nástup do práce dřív jak budou dceři 3 roky?
Nemám problém jít o měsíc dříve, ale více určitě ne, dcera bude akorát nastupovat do školky.
3. otázka: Kdy se mám obrátit na Státní úřad inspekce práce, když mě nebude chtít zaměstnavatel vzít zpět?
Jestli už teď nebo až v říjnu, kdy mám nastoupit do práce.

Vážená paní,

dovolím si odpovědět postupně na všechny tři otázky:
1) ne. Zaměstnavatel nepostupoval správně. Požádá-li matka zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět (§ 217 odst. 5 zákoníku práce. Po dobu dovolené náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Způsob zjišťování průměrného výdělku pro pracovněprávní účely stanovuje § 351 až § 354 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Průměrný výdělek slouží mimo jiné pro výpočet odstupného, dovolené, náhrady mzdy při pracovní neschopnosti či pro účely úřadu práce.

Průměrný výdělek se určuje z hrubé mzdy (nebo platu), zúčtované k výplatě zaměstnanci v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období. Rozhodným obdobím je kalendářní čtvrtletí, předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém je průměrný výdělek stanoven pro uspokojení nároků zaměstnance.

Při zjišťování průměrného výdělku pro účely náhrady škody při pracovních úrazech a nemocech z povolání je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok, je-li toto rozhodné období pro zaměstnance příznivější.

Výjimku z rozhodného období tvoří případy, kdy:
- pracovní poměr vznikl v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí – rozhodným obdobím je doba od vzniku pracovního poměru do konce tohoto čtvrtletí,
- zaměstnanec podle předchozího ustanovení neodpracoval alespoň 21 dnů – místo průměrného výdělku se použije pravděpodobný výdělek (§ 355 zákoníku práce) - tak je tomu i ve Vašem případě.

Pravděpodobný výdělek je hrubá mzda (nebo plat), které zaměstnanec dosáhl, nebo které by dosáhl, pokud by pracoval. Přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Při uplatnění konta pracovní doby je rozhodným obdobím předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období.

Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat.

Pokud nebyla mzda nebo plat za práci přesčas poskytnuta v době tří měsíců po výkonu této práce nebo v jinak dohodnuté době, dojde k zúčtování mzdy nebo platu za práci přesčas v jiném rozhodném období než byla práce přesčas vykonána. V tomto případě by se do odpracované doby započítávaly také hodiny práce přesčas, za kterou je mzda (nebo plat) poskytnuta.
Průměrný výdělek nesmí být nižší než minimální mzda
Základní formou průměrného výdělku je průměrný hodinový výdělek (§ 356 zákoníku práce). Má-li být uplatněn průměrný hrubý měsíční výdělek, přepočítá se průměrný hodinový výdělek na jeden měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na jeden měsíc v průměrném roce. Průměrný rok pro tento účel má 365,25 dnů.

Průměrný hodinový výdělek zaměstnance se vynásobí týdenní pracovní dobou zaměstnance a koeficientem 4,348. Tento koeficient vyjadřuje průměrný počet týdnů připadajících na jeden měsíc v průměrném roce.

Ad 2) Ne. Rodičovská dovolená a její čerpání je v plné dispozici zaměstnance a zaměstnavatel nemůže požadovat dřívější návrat zaměstnance. Zaměstnavatel může navrhnout zaměstnanci dřívější návrat, ale zaměstnanec se může rozhodnout, zda nastoupí či nikoliv.

Ad3) Doporučuji se obrátit na úřad práce v okamžiku, kdy zaměstnavatel poruší zákon. Zaměstnavatel Vás buď musí vzít do práce nebo řádně ukončit pracovní poměr. Takže si spíš myslím na podzim.

Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.