Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Evidence u úřadu práce a přivýdělek

01.05.2018

Dobrý den,

V 10/2015 jsem nastoupila na MD. V 12/2016 jsem ukončila dohodou PP, a to z důvodu zrušení zaměstnavatele (tento důvod je uveden v dohodě o skončení PP). Obdržela jsem tedy odstupné a dohodou skončila PP. Stále pobíram RP (plánováno do 12/2018) a zároveň nově mám uzavřené DPP s výdělkem do 10tis. Kč. Rozhodla jsem se, že nyní mi situace dovoluje si najít práci na poloviční úvazek, a proto zvažuji ukončit pobíráni RP a přihlásit se na UP jako aktivní uchazeč o zaměstnání. Mé dotazy jsou: Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti? Mohu si jednorázově vybrat příspěvek RP (cca 20tis Kč)?Musim ukončit DPP, když chci pobírat podporu v nezaměstnanosti? Nebo mám zkrátit DPP tzn. i výdělek do poloviny minimální mzdy. Nebo transformovat DPP na DPČ? Děkuji předem za Vaši odpověď a ochotu.

Dobrý den.
Zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:
Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2018 tedy první dva měsíce ve výši 4.315 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč měsíčně.) Pokud se zaevidujete u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, bude Vám náležet podpora v této výši.
Mohu si jednorázově vybrat příspěvek RP (cca 20tis Kč)?
Jednorázové vyčerpání rodičovského příspěvku není možné. Volbu rodičovského příspěvku můžete změnit jedenkrát za 3 měsíce v souladu s těmito pravidly: Jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč, může rodič volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do této výše.
Musím ukončit DPP, když chci pobírat podporu v nezaměstnanosti? Nebo mám zkrátit DPP tzn. i výdělek do poloviny minimální mzdy. Nebo transformovat DPP na DPČ?
Přivýdělek uchazeče o zaměstnání na základě dohody o provedení práce možný není. Pokud budete u úřadu práce evidována jako uchazečka o zaměstnání můžete být výdělečně činná na základě dohody o pracovní činnosti či na základě pracovního poměru s tím, přivýdělek bude činit max. polovinu minimální mzdy, tj. max. 6.100 Kč. V době přivýdělku nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výkon výdělečné činnosti musíte oznámit úřadu práce.
Vzhledem ke skutečnostem uvedeným výše, Vám doporučuji zvážit, zda se u úřadu práce nechcete zaevidovat jako zájemce o zaměstnání. Zájemci o zaměstnání úřad práce zprostředkovává vhodné zaměstnání a může mu zabezpečit rekvalifikaci. Bližší informace obdržíte přímo na úřadu práce.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.