Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství - nástup na další peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku předchozího dítěte

30.04.2018

Dobrý den,
mohla bych vás požádat o radu, jak vyřešit přestup z RD / přes práci na MD?

První dítě jsem porodila v 9/2012, druhé v 6/2015.
RP mám nastavený do 6/2018 a od 4/2017 pracuji na DPČ. Tento úvazek se měl v 6/2018 změnit na původní HPP, který jsem měla před nástupem na MD a RD.
Nyní jsem ale těhotná, TP mám na konci 10/2018, takže bych měla na MD nastoupit během 9/2018. (Plus jsem od 3/2018 na nemocenské, ale ta by mi během 5/2018 měla být už ukončena).
Jak je to prosím s výší PPM, platí stále, že pokud se další dítě narodí do 4let věku dítěte předchozího, je garantovaná PPM ve výši původní/předchozí PPM?
Chtěla bych prosím poradit, jak co nejlépe vyřešit dobu mezi 6/2018-9/2018, aby to nesnížilo výši PPM.
Mám pokračovat na DPČ a prodloužit si délku pobírání RP do 9/2018. nebo se mám vrátit na původní HPP (nemohla bych ale pracovat na plný úvazek, jen na cca poloviční a to nevím, zda by potom nesnížilo výšku PPM)?
Moc vám děkuji a přeji hezký den

Dobrý den,
pokud nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku předchozího dítěte, bude se pro výpočet peněžité pomoci v mateřství vycházet z denního vyměřovacího základu zjištěného pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud bude vyšší (viz § 19 odst. 3 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění: "U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21."
I v případě, že se po skončení rodičovské dovolené vrátíte do zaměstnání a budete pracovat po kratší pracovní dobu, nebude to mít nepříznivý vliv na výši peněžité pomoci v mateřství.
Předpokládám, že rodičovskou dovolenou budete čerpat do 3 let věku dítěte, poté byste měla nastoupit do zaměstnání, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Jak je uvedeno výše, případná kratší pracovní doba nebude mít negativní vliv na výši peněžité pomoci v mateřství.
Pokud budete v pracovní neschopnosti, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte, tuto skutečnost oznámíte zaměstnavateli a ten je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Pokud v době, kdybyste měla nastoupit do zaměstnání, budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte. Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám bude náležet nemocenské. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské. V době rodičovské dovolené nemocenské nenáleží. Za předpokladu, že Vaše těhotenství bude důvodem k pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu). V době mateřské dovolené Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství.
Pro úplnost dodávám, že dohoda o pracovní činnosti s příjmem přesahujícím 2.500,- Kč měsíčně zakládá účast na nemocenském pojištění. Podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištěných činností se posuzují samostatně. Pokud zaměstnankyně splní podmínky vzniku nároku na dávku ve více zaměstnáních, postupuje se tak, že v každém zaměstnání se stanoví denní vyměřovací základ, poté se sečtou, upraví podle redukčních hranic a procentní sazbou se vypočte výše dávky. Dávka se tedy vyplácí jen jednou.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.