Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z RD do zaměstnání

03.05.2018

Dobrý den.
Měla jsem se vratit po rodicovske dovolene ve 3 letech veku ditete a zamestanavatel mi oznamil, ze mi da vypoved z duvodu nadbytecnosti, ze doslo k organizacnim zmenam a ma pozice uz jako takova neexistuje a jinou pozici mi nemuze nabidnout. Byli jsme dohodnuti 2 mesice pred nastupem, ze podepiseme vypoved a dostanu 3 platy odstupne.
Nyni 3 tydny pred podepsanim vypovedi(datumu nastupu) mi oznamil,ze mi muze nabidnout pozici, ktera zahrnuje obdobne odpovednosti, jako ta moje puvodni, a zda tedy mohu nastoupit?
Jelikoz jsem nepocitala s nastupem, nezarizovala jsem skolku pro dceru a take manzel vzal praci, kde ma narocnejsi pracovni dobu.Pokud by mi zamestnavatel neumoznil praci na zkraceny uvazek, na coz se podle prvni reakce netvaril, tak me zajima, zda muzu tuto pozici odmitnout a mam stale narok na puvodni dohodu,, ze dostanu vypoved a tudiz odstupne? K reorganizaci dle slov zamestnavatele doslo...

Dekuji predem za odpoved.

Dobrý den,
zaměstnavatel je Vás po návratu z rodičovské dovolené povinen zaměstnat v souladu s platnou pracovní smlouvou, tedy zejména nasmlouvaným druhem práce a výhradně v místě výkonu práce, který máte uveden v pracovní smlouvě. Je dokonce tak nějak povinností zaměstnavatele, aby Vám takovou práci našel, protože i on je povinen dodržovat svou část smlouvy a dle ní Vás zaměstnávat. Pokud tedy práci odpovídající pracovní smlouvě má, tak Vás zaměstnávat musí a nemůže využít výpovědní důvod dle § 52 písm c) (nadbytečnost). Fakt, že před časem takovou práci neměl a sdělil Vám, že z tohoto důvodu dostanete výpověď, nic nemění na tom, že situaci je třeba posoudit k okamžiku, kdy končí Vaše rodičovská dovolená. Je také možné, že to na Vás nyní "zkouší", protože je mu jasné právě to, že nyní po jeho prohlášení nemáte možnost hlídání dítěte, sama tak ukončíte pracovní poměr a on ušetří na odstupném.
Jiná situace ale je v otázce úpravy pracovní doby či zkrácení pracovního úvazku. Dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám zkrátil úvazek. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje zkrácení pracovní doby ve srovnání se situací, kdyby rodič pracoval na plný úvazek. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a účinně obhájit, ovšem definitivní rozhodnutí může dát pouze soud. Z toho vyplývá bohužel to, že pokud bude zaměstnavatel trvat na tom, že Vám zkrácení úvazku neumožní, definitivně Vám pomůže až soud. Veďte pokud možno se zaměstnavatelem konverzaci písemně, podejte si žádost o zkrácení úvazku a požadujte písemnou odpověď. Je také důležité, abyste o zkrácení úvazku požádala až po té, co se do práce vrátíte a zaměstnavatel Vám skutečně bude práci přidělovat. Jde totiž o to, že kdyby si to zaměstnavatel náhle rozmyslel a opět by byla "ve hře" nadbytečnost, tak by se Vám odstupné počítalo již z výdělku, který by odpovídal zkrácenému úvazku.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.