Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená - změna úvazku - pokračování

29.04.2018

Pekny den,

prosim, muzu se doptat ohledne dotazu i odpovedi https://www.vasektomie.cz/cena-vasektomie?gclid=CjwKCAjwq_vWBRACEiwAEReprKRek-hMZGNuwihrH9GbUgh17M5p5MQ72T511hh_qxcfT3IWoAbm1BoCEVwQAvD_BwE

Bylo mi receno, ze vyplaceni dovolene se krati na zaklade zkraceni uvazku, ikdyz neni nijak uvedeno ve smlouve (dodatku). Byla jsem odkazana na § 216. Kde je tedy pravda?

Predem moc dekuji.

Dobrý den,
přestože se mi nepodařilo dohledat Vámi citovaný odkaz, předpokládám, že Váš dotaz se vztahuje k níže uvedenému dotazu a odpovědi na něj.
Jak jsem uvedla , zákoník práce neobsahuje speciální právní úpravu pro Vámi uváděnou situaci. Obsahuje jen obecné a ne příliš jasné ustanovení § 213 odst. 5, které zní: „Dochází-li u zaměstnance v průběhu kalendářního roku ke změně rozvržení pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce příslušného rozvržení pracovní doby.“
Lze se tedy setkat s různými výklady cit. ustanovení. Kromě výše uvedeného výkladu, se kterým jsem se setkala nejčastěji, se nově uplatňuje výklad vycházející z rozhodnutí soudního dvora Evropské unie ve věci C- 415/12 v řízení Bianca Brandes proti Land Niedersachsen (viz https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A62012CO0415).
Pokud dojde ke změně pracovního úvazku v průběhu kalendářního roku a nárok na dovolenou se vztahuje k tomuto kalendářnímu roku, což je Vámi uváděný případ, musí se s ohledem na nárok kalkulovat se zlomky kalendářního roku, tj. nárok na dovolenou řádně vypočíst s ohledem na části kalendářního roku, ve kterých zaměstnanec pracoval na stanovenou týdenní pracovní dobu („plný úvazek“) a ve kterých naopak pracoval na kratší pracovní dobu („kratší úvazek“), tj. [Výměra dovolené x stanovená týdenní pracovní doba x doba trvání pracovního poměru se stanovenou týdenní pracovní dobou v daném kalendářním roce v poměru k trvání kalendářního roku] + [Výměra dovolené x sjednaná kratší pracovní doba x doba trvání pracovního poměru se sjednanou kratší pracovní dobou v daném kalendářním roce v poměru k trvání kalendářního roku]. Nárok se přepočte na hodiny.

Níže přikládám § 216 zákoníku práce, ve kterém však – dle mého názoru – nenaleznete uvedené informace.
§ 216
(1) Za nepřetržité trvání pracovního poměru se považuje i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového pracovního poměru zaměstnance k témuž zaměstnavateli.
(2) Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
(3) Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu; to platí i pro účely krácení dovolené, s výjimkou neomluvené nepřítomnosti v práci.
(4) Jestliže poměrná část dovolené činí necelý den, zaokrouhlí se na půlden; to platí i pro výpočet dvanáctin dovolené.

Doporučuji Vám kontaktovat mzdovou účetní a nechat si vysvětlit její postup.

Přikládám původní dotaz:

Pekny den,
v roce 2017 jsem od ledna do zari pracovala na polovicni uvazek (pri rodicovske dovolene s prvnim ditetem, jednalo se o dodatek ke smlouve). Od zari jsem byla na MD. Nyni budu cerpsat dovolenou za rok 2017. V jake vysi mi bude vyplacena, kdyz jsem 9 mesicu pracovala na polovicni uvazek a 3 mesice byla na MD?
Moc dekuji.
Odpověď

Dobrý den,
zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) speciálně neupravuje případy, kdy dochází v průběhu kalendářního roku ke změně úvazku, proto se použijí obecná pravidla, podle kterých se při stanovení práv zaměstnance souvisejících s čerpáním dovolené vychází ze skutečností, které existují v době čerpání dovolené, tj. náhrada mzdy za dovolenou Vám bude náležet podle hodin, kdy z důvodu čerpání dovolené pracovat nebudete.
Záleží tedy na formulaci dodatku ke smlouvě.
Např. pokud byla sjednána kratší pracovní doba do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, poté při čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou již nemáte sjednaný kratší pracovní úvazek a náhrada mzdy za čerpanou dovolenou Vám náleží za plný úvazek. Pokud máte sjednaný kratší pracovní úvazek např. do konce roku 2018, bude Vám v roce 2018 náležet při čerpání dovolené náhrada mzdy za dovolenou vypočítaná s ohledem na kratší pracovní dobu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.