Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnání - ukončení zaměstnání, kratší úvazek

02.05.2018

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu jak dále v současné situaci pokračovat. V únoru tohoto roku (smlouva od 1.2.) jsem nastoupila do zaměstnání (pedagog), otěhotněla jsem a následně potratila. Zaměstnavateli jsem bohužel o této situaci řekla. Na základě této události mi bylo naznačeno, že se mnou pro nespolehlivost od září nepočítají. Doslova mi bylo řečeno, že je jim jasné, že se budeme o miminko opět snažit a v takové situaci by za mě těžko hledali náhradu. Smlouvu mám jako učitel za jinou mateřskou dovolenou. Bylo mi řečeno, že mám dát výpověď já. Pokud bych tak neučinila, nezaručují mi plný úvazek (ve smlouvě o úvazku není zmínka, je tam uvedena jen pozice). Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak mám v této situaci pokračovat. Po to všem bych i já sama ráda odešla, ale nerada bych přišla o peníze, které mi náleží. Pokud bych jim vyhověla a sama výpověď dala, ke kterému datu tak mám učinit? Ráda bych měla peníze zajištěné do 31.8. Případně jaké mám jiné možnosti? Mám obavy, že pokud nevyhovím, budu mít minimální úvazek. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pracovní poměr trvá do doby, než je dle zákona platně ukončen, proto dokud nepodáte výpověď Vy či Vám ji nedá zaměstnavatel, popř. dokud neukončíte prac. poměr dohodou, bude Váš prac. poměr trvat. Dle ustanovení § 80 zákoníku práce (ZP) může být mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem sjednána kratší prac. doba, než je stanovená týdenní pracovní doba (ta je 40 hod týdně). Kratší prac. doba tedy může být pouze oboustranně sjednána, nikoli jednostranně změněna.

Z právního komentáře:
I. Sjednání kratší pracovní doby

Novela provedená zákonem č. 365/2011 Sb. terminologicky upřesnila proces sjednávání kratší doby. Kratší pracovní doba může nově pouze sjednána v pracovní smlouvě či jiné individuální dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Od 1. 1. 2012 nelze kratší pracovní dobu zavést na základě jednostranného aktu zaměstnavatele, byť by se jednalo o vyhovění předchozí žádosti zaměstnance.

Z tohoto tedy vyplývá, že zaměstnavatel Vám nemůže jednostranně, bez dohody s Vámi, stanovit kratší prac. dobu. Změnu prac. doby na kratší je nutné sjednat v prac. smlouvě či jiné individuální smlouvě mezi Vámi. Pokud byste však na snížení prac. úvazku nepřistoupila, zaměstnavatel by byl za určitých okolností oprávněn Vám dát výpověď z důvodu nadbytečnosti (toto by bylo splněno např. v případě, že by došlo ke snížení počtu tříd, vyučovaných hodin apod.). Spor o platnost takové výpovědi dospěl až k Nejvyššímu soud ČR, který tak řešil dosud judikatorně nevyřešenou otázku, zda zaměstnanec, který vykonává práci učitele u zaměstnavatele, který je školou, se stane nadbytečným ve smyslu ust. § 52 písm. c) zákoníku práce, jestliže odmítl návrh zaměstnavatele na sjednání kratší pracovní doby, k němuž zaměstnavatel přistoupil poté, co mu byl v důsledku poklesu počtu žáků zřizovatelem snížen objem platových prostředků pro zaměstnance. Nejvyšší soud ČR tuto otázku svým rozsudkem spis. zn. 21 Cdo 4442/2013, ze dne 20. 11. 2014 zodpověděl kladně.
Pokud by šlo tedy u Vašeho zaměstnavatele o obdobný případ, mohl by Vám dát výpověď z důvodu nadbytečnosti - pokud by Vám nepřiděloval práci po dobu výpovědní doby, náležela by Vám za toto období náhrada mzdy. Dále by Vám náleželo ze zákona odstupné - pokud byste pracovala u zaměstnavatele méně než jeden rok, pak ve výši jednonásobku průměrného výdělku.
Pokud by však nebyly splněny podmínky nadbytečnosti (nedošlo by k žádné početní, finanční či profesní organizační změně, v jejímž důsledku byste se stala nadbytečnou), nemohla byste být dle zákona, ani přes Vaše odmítnutí snížení úvazku, propuštěna.

Bude-li Vám tedy pracovní úvazek jednostranně snížen, půjde o neplatné právní jednání. V takovém případě Vám doporučuji obrátit se písemně na svého zaměstnavatele se sdělením nesouhlasu s takovým postupem (a upozorněním na jeho neplatnost dle § 40/1 a § 80 zákoníku práce) a s výzvou k přidělování práce v tom rozsahu, který odpovídá Vašemu pracovnímu úvazku.

Pokud byste se, z jakýchkoli důvodů, rozhodla sama odejít ze zaměstnání, musela by být výpověď zaměstnavateli doručena v červnu, aby výpovědní doba uplynula 31.8.2018. V tomto případě by Vám však nenáleželo žádné odstupné.

§ 80 ZP
Kratší pracovní doba

Kratší pracovní doba pod rozsah stanovený v § 79 může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, které odpovídají sjednané kratší pracovní době.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.