Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství, rodičovská dovolená

26.04.2018

Dobry den, rada bych se zeptala ohledne penezite podpory v materstvi... Situace je nasledovna... Manzel je ve sluzebnim pomeru, zaroven pobira rodicovsky prispevek na dite a na rodicovske dovolene podnika. Nyni cekame dalsi dite. Manzel se ma do zamestnani vracet na zac.srpna, miminko se ma narodit na konci srpna. Chci se tedy zeptat,pokud by od 7.tydne ditete nastoupil na materskou a cerpal PMM, z ceho se mu bude vypocitavat? Pripadne, kdyby se dite narodilo drive- tedy tak ze by manzel do zamestnani vubec nestacil nastoupit...vypocitava se PMM automaticky z vydelku pred prvni materskou? U zivnosti si nic navic neplati, pouze to co plyne ze zakona - soc. a zdr.pojisteni. A jeste jeden dotaz... Po narozeni druheho ditete automaticky ukonci cerpani rod.prispevku na prvni dite...muze ale pokracovat v materske dovolene az do 3 let veku ditete nebo musi prave na tech 7 tydnu do puv.zamestnani?
Moc dekuji
Hezky den

Dobrý den.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou.
Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost. Takto se bude postupovat, pokud otec dítěte před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství do zaměstnání nenastoupí.
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
V roce 2018 první redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 1000Kč, druhá redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 1 499 Kč, třetí redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 2 998 Kč.
Pro orientační výši dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – http://www.mpsv.cz/cs/11580
Vzhledem k tomu, že ze samostatné výdělečné činnosti není Váš manžel účastný nemocenského pojištění, nebude mít výkon samostatné výdělečné činnosti na výši peněžité pomoci v mateřství žádný vliv.
Dle § 82 zák. č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, v platném znění má příslušník nárok na rodičovskou dovolenou na základě žádosti, a to v rozsahu, v jakém o ni požádá, nejdéle však do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Pro úplnost dodávám, že narození dalšího dítěte či nástup na peněžitou pomoc v mateřství je třeba v souvislosti s rodičovským příspěvkem oznámit příslušnému úřadu práce – kontaktnímu pracovišti státní sociální podpory.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.