Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Tíživá finanční situace

30.04.2018

Dobrý den, měla bych dotaz, prosbu nevím je toho více. V současné době mě "pálí" hlavně bydlení. Od začátku března jsem v azylovém domě v Mokrovratech, kde můžu být maximálně 3 měsíce. Mám 4 letou dceru a jsem v současné době těhotná. Právě díky těhotenství jsem přišla o bydlení. Protože bylo neplánované a přišlo zcela nečekaně. Otec dítě nechtěl, nutil mě jít na potrat apod. a jednoho dne to "vygradovalo" do fáze, kdy mě fyzicky napadl, a vyhodil z bytu. Navíc to ještě řešil přes policii. Takže v současné době a mé situaci bych potřebovala prvotně poradit s bydlením. Zda nevíte o nějaké organizaci např. která by mi pomohla nebo třeba zda nemáte zkušenost s tzv. sociálními byty. Já si i jeden takový žádala v Krásné Hoře a bylo mi napsáno, že nemají volný žádný byt. Takže já teď nevím kam začátkem června s dcerou půjdu. Na rovinu se přiznávám, že tím, že mě cca v říjnu čeká porod, tak nemám kapacitně, psychicky i fyzicky na to střídat co 3 měsíce azylové domy, jak mi zatím vždy bylo sděleno, že mám možnost. Dcera navíc od září bude předškolák, takže potřebuje mít stálou školku. Snažím se svou situaci řešit od začátku co nastala, ale prakticky nedošlo zatím k žádnému posunu a mě to začíná dost tížit i proto, že nevím kde budu rodit co případně budu dělat, protože má zkušenost s dcerou byla, že do porodnice bylo třeba se registrovat, když registrovaná nebudu apod. Je toho mnohem víc. Měla bych pomalu ale jistě začít řešit výbavu na miminko, ale nemám jí kam dát. Prostě je to pro mě tíživá situace se kterou se mě samotné nedaří více dělat a tak se snažím alespoň zjišťovat co a jak dal, takže bych byla velmi rada za jakoukoliv radu či pomoc. A dále je tu samotné dítě. Otec se vyjádřil a od vyhození z bytu už dále nekomunimuje, že dítě určitě není jeho apod. Takže mě nezbude nic jiného než otcovství řešit oficiální cestou tj. soudně. Jenže mám zkušenost pouze s přidělením dcery do péče, výživný a stykem, ale s tímto to ne. Tenkrát mi žádost pomohla napsat paní na ospodu, tentokrát mě poslala ..., takže bych potřebovala najít minimálně alespoň kontakt na nějakou právní poradnu, kde by mi byli schopni pomoci sepsat všechny ty pro mě záludné, ale potřebné papíry. Bohužel díky mé finanční situaci si nemohu dovolit zaplatit právníka, který by mi s tím pomohl, takže bych prosím pěkně uvítala kdybyste mi mohli dát např. kde by mi s tímto takto pomohli. Protože zatím když jsem narazila, tak jsem narazila špatně a sama si s tím poradit bohužel neumím. Předem Vám děkuji za jakoukoliv pomoc či radu. S pozdravem

Dobrý den,
otázka bydlení pro solomatku s malým dítětem a dalším na cestě je velmi palčivá a velmi obtížně řešitelná. Pokud neexistuje možnost obrátit se na rodinu či přátele či možnost nějakého spolubydlení s jinou takto osamocenou matkou v nějakém bytě a tudíž polovičních nákladech, budete muset i nadále hledat řešení v nějakém zařízení sociálních služeb. Na stránce https://sluzbyprevence.mpsv.cz/index.php?id=26&krj=11&ses= je seznam takových zařízení pro Středočeský kraj. Vaší lokalitě blizko je také azylový dům v Příbrami http://www.centrumpribram.cz/index.php/pages/azylovy-dum, kde je také porodnice a několik základních škol a školek. Městský úřad v Přibrami také disponuje sociálními byty, doporučuji se tedy také obrátit s dotazem na řešení Vaší situace na tento městský úřad.
Sice velká část porodnic vyžaduje registraci pacientky k porodu, ale žádné zdravotnické nařízení nesmí odmítnout pacientku, u které započal porod, takže byste v takovém případě porodila v jakékoliv porodnici samozřejmě i bez registrace.
Další otázkou je možnost získat všechny sociální dávky, na které můžete mít nárok. Půjde o možný příspěvek na bydlení (pokud získáte nájemní smlouvu), o přídavek na dítě, o rodičovský příspěvek po narození dítěte (nebo o peněžitou pomoc v mateřství, pokud Vám na ni vznikne nárok) a případně také o některou z dávek hmotné nouze - https://www.mpsv.cz/cs/5. Bude ale třeba abyste také učinila kroky k vymožení výživného na dítě po otci dítěte a také výživného na Vás jako neprovdanou matku. Neuvádíte, zda otcem obou Vašich dětí je stejný muž, v každém případě mají obě děti samozřejmě nárok na výživné. Otec dítěte má vyživovací povinnost nejen k dítěti, ale i k matce dítěte. Neprovdaná matka má dle občanského zákoníku právo na příspěvek na přiměřenou výživu po dobu dvou let a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce jejího dítěte. Zde nejde o výživné na to dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
V případě příspěvku na přiměřenou výživu matce zákon hovoří o lhůtě dvou let ode dne narození dítěte. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Oba nároky je nutno žalovat zvlášť, ale nedomnívám se, že by bylo nutno nechat se zastoupit právníkem, protože jedinou záležitostí, která v této situaci je podstatná je biologické otcovství k dítěti.
Je tedy třeba po narození dítěte podat žalobu na určení otcovství. Jako vzor můžete například využít tento http://www.vzory.cz/vzory/rodina-manzelstvi/urceni-otcovstvi-podminky-a-vzor-zaloby-navrhu/#.WucS5ohuaUk a patřičně jej upravit. Po určení otcovství, kdy dojde téměř jistě k testu DNA, můžete podat také žalobu na plnění vyživovací povinnosti k Vám. Žaloba na určení otcovství nevyžaduje zaplacení soudního poplatku a test DNA zaplatí ve sporu neúspěšná strana, bude-li tedy neúspěšný otec, který popírá své otcovství a toto mu bude prokázáno, bude náhrada nákladů řízení přisouzena k zaplacení jemu.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.