Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezaměstnanost

23.04.2018

Dobrý den, před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem čerpala nemocenskou a v jejím.průběhu mi skončila pracovní smpouva a zaměstnavatel mi ji již neprodloužil. To znamená že aktuálně pobírám rodičovský příspěvek a jsem nezaměstnaná. Čerpaní RP mi bude končit v únoru 2019 ale dcera bude nastupovat do školky až v září 2019, to znamená, že nebudu moct nastoupit do zaměstnání, maximálně budu moci chodit na večerní brigády. Kdy se mám v tomto případě evidovat na Up? Je v tomto případě možné čerpat podporu v nezaměstnanosti?
Ještě dodám že
Od ledna 2019 do ledna 2020 budu absolvovat rekvalifikační kurz zubní instrumentářky jako samoplátce, jelikož UP tento druh rekvalifikace neposkytuje.

Dobrý den,

uchazečem o zaměstnání se může stát fyzická osoba, která osobně požádá o zprostředkování vhodného zaměstnání krajskou pobočku Úřadu práce, v jehož správním obvodu má bydliště, a splňuje zákonem stanovené podmínky pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Osoby evidované jako uchazeči o zaměstnání jsou tzv. státními pojištěnci, zdravotní pojištění tedy za ně odvádí stát.

U osoby, která se zaeviduje jakožto uchazeč o zaměstnání, se očekává, že je již ochotna a schopna nastoupit do zaměstnání a že je tedy u ní možnost spolupracovat s ÚP - pokud tedy budete muset pečovat o dítě a nebudete moci do žádného zaměstnání nastoupit (např. ani na částečný úvazek), nemůžete se stát uchazečkou o zaměstnání. Píšete však, že byste byla ochotna nastoupit na večerní brigády, proto by Vás měli zaevidovat a pomoci Vám s hledáním pro Vás vhodného zaměstnání, které se bude dát skloubit s péčí o dítě.

Abyste se mohla stát uchazečkou o zaměstnání, nesmíte být v pracovněprávním vztahu, tedy v prac. poměru ani pracovat na základě dohody o prac. činnosti (DPČ) nebo dohody o provedení práce (DPP), s výjimkou tzv. nekolidující zaměstnání. Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo činnost na základě DPČ, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy (pro rok 2018 činí minimální mzda 12 200 Kč, výdělek (odměna) z nekolidujícího zaměstnání nesmí přesáhnout částku 6 100 Kč – jedná se o hrubý příjem). Vůbec si nelze přivydělávat na DPP.
V případě výkonu nekolidujícího zaměstnání však uchazeči za tuto dobu nenáleží podpora v nezaměstnanosti.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců - tuto podmínku lze splnit i započtením náhradní doby zaměstnání, požádal krajskou pobočku Úřadu práce, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti. Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Za náhradní dobu zaměstnání se považuje i doba osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Pokud poslední dobou před evidencí na ÚP bude náhradní doba, podpora bude minimální (po dobu prvních 2 měsíců 4 315 Kč, další 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč).

Podpůrčí doba pro poskytování podpory v nezaměstnanosti činí u uchazeče o zaměstnání, kterému je ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 50 let věku, 5 měsíců.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.