Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek,pojistné

24.04.2018

Dobrý den,

matka budoucího dítěte je nezaměstnaná, vedená na ÚP, otec pracuje v hlavním pracovním poměru (HPP). Dítě se má narodit 5/2018.
Otec by chtěl čerpat PPM (od 7. týdnu dítěte po dobu 22 týdnů, tedy max. dobu), ale zároveň zůstat zaměstnaný na HPP u stejného zaměstnavatele. Otázky, na které se snažíme získat odpovědi je vcelku problém a týkají se jak matky, tak otce:
1. Může otec pobírat PPM po max. dobu a zároveň zůstat zaměstnaný v HPP u stejného zaměstnavatele – pokud ano, jaký zákon/paragraf to řeší?
2. Pokud otec může dále pracovat, může dítě předat zpět matce do péče, i když si ho kvůli čerpání PPM písemně od matky převzal (požadavek ČSSZ)?
3. Co se děje s matkou dítěte, když před porodem je na ÚP a potom je několik období:
- od narození dítěte po dobu šestinedělí > je na ÚP nebo se jedná o péči o dítě zahrnuto i do sociálního pojištění (započteno do důchod)? Čerpá něco, např. RD a pak se přejde na PPM otce?
- po dobu čerpání PPM otcem (7. – 28. týden dítěte), i když otec bude nadále pracovat na HPP > matka je na ÚP nebo se jedná o péči o dítě zahrnuto i do sociálního pojištění (započteno do důchod)?
- po skončení PPM (otci) nastoupí matka na RD a čerpá rodičovský příspěvek, ale vyčerpá ho do 3. roku dítěte, ale bude chtít s ním zůstat do 4 let věku (stále je nezaměstnaná), je i tato doba péče o dítě do 4 let zahrnuto i do sociálního pojištění (započteno do důchod)?

Jedná se nám i o dobu započitatelnou do sociálního pojištění (do důchodu), jestli to má matka do 4 let věku dítěte vždy, nebo je lepší, popř. i nutné si nějakou dobu platit sám (např. při PPM otce, i když pečovat bude matka).

Snad jsou otázky přehledné a pochopitelné, ale nikde neznají odpovědi nebo ne zcela. Pokud bude možné, prosíme o uvedení i případných zákonů a paragrafů, které to řeší.

Předem moc děkujeme

Dobrý den,
otec může být zaměstnán u původního zaměstnavatele,ale ne na smlouvu, ze které mu plyne nárok na peněžitou pomoc v mateřství.V tomto případě ztrácí nárok na dávku (§ 16 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb, o nemocenském pojištění.

Pokud otec bude pracovat na jinou pracovní smlouvu než z té, ze které mu bude vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, může péči o dítě zajišťovat matka,ale ta by měla i v tomto období, pokud bude registrována na ÚP, poskytovat ÚP potřebnou součinnost při hledání zaměstnání.

Od narození dítěte po dobu šestinedělí bude mít matka nárok na pobírání rodičovského příspěvku, tato doba se jí bude započítávat jako náhradní doba pro nárok na důchod.

Po skončení PPM otce čerpá matka rodičovský příspěvek. Po vyčerpání dávky se může u své zdravotní pojišťovny nahlásit jako osoba pečující. Stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku při splnění zákonných podmínek. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Za osobu pečující se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně. (§ 7 odst. písm. k) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.
Co se týká sociálního pojištění, tak pojistné na sociální zabezpečení se platí jen z příjmu, tudíž i osoba pečující pojistné nehradí. I zde se doba péče o dítě do 4 let věku dítěte považuje za náhradní dobu pojištění pro účely důchodového pojištění (§ 5 odst. 2 písm d) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.