Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

23.04.2018

Dobrý den, mám na Vás několik spolu souvisejících dotazů v mé komplikované situaci.

1. termín porodu mám 7.10., jsem zaměstnána na DPČ (0,5 úvazek), dohoda mi končí v červnu, ale můžu si ji nechat prodloužit.
Mám si nechat prodloužit smlouvu přesně do dne nástupu na mateřskou, nebo klidně déle, např. do konce srpna a odpracovat jen část měsíce? Případně pokud bych si nechala smlouvu prodloužit do konce srpna, a na mateřskou nastoupila 8 týdnů před porodem, tedy 13.8., můžu si během července a začátku srpna nadpracovat celý srpen? Běžně mi zaměstnavatel dovoluje odpracovat jeden měsíc více hodin a následující měsíc méně.

2. Mám nárok na mateřskou dovolenou (na DPČ pracuji 4 roky) a má měsíční hrubá mzda je 13000 Kč. Z této částky bych měla mateřskou dost nízkou. Proto s manželem uvažujeme, že by šel na mateřskou on, resp. že by se mateřská vyplácela z jeho hrubé mzdy 45 000 Kč. On by přitom pracoval pro stejného zaměstnavatele na novou smlouvu na jinou činnost a já bych stále byla doma s dítětem. V tomto případě mám několik dotazů. 2.1:O jakou částku by si měl manžel říct na novou smlouvu, abysme na tom byli finančně stejně jako do teď?
2.2: Jaká by byla časová posloupnost našich příjmů? Před porodem mateřská z manželového platu, během šestinedělí z mého platu a následně po zbytek mateřské z manželova platu?
2.3: Já bych se musela jít registrovat na úřad práce? Kdy? A po uplynutí mateřské dovolené přejít z pracáku na rodičovskou dovolenou?

Budu Vám velmi vděčná, pokud mi poradíte, jakým způsobem mít i během mateřské dovolené dostatek financí díky současnému vyššímu manželovému platu tak, abych s dítětem však mohla být já.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Vážená paní,
odpovím postupně na Vaše otázky:
ad 1) ano. Podle mého názoru je možné si nechat prodloužit dohodu o pracovní činnosti, více pracovat v červenci a v srpnu méně. Peněžitá pomoc v mateřství se počítá z průměru za posledních 12 měsíců. Pokud nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství během srpna, pak rozhodné období pro výpočet dávky je 1.8.2017 až 31.7.2018.

ad 2.1. Konkrétní výši mzdy asi z Vámi poskytnutých údajů nedokáži určit, ale přibližná měsíční dávka manžela činí 27 000 Kč. Konkrétní výši dávek lze zjistit pomocí orientační kalkulačky na https://www.mpsv.cz/cs/11580 nebo na www.vyplata.cz.

ad 2.2.) Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. U muže je třeba přitom splnit podmínku, že bude pečovat o dítě nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.
Takže před porodem a do konce šestinedělí Vy a od počátku 7. týdne ode dne porodu může dávku pobírat manžel na základě dohody o vystřídání. Podrobněji v naší nové brožuře http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech, kterou na tomto webu může zdarma stáhnout. Kapitola Práva otců v souvislosti s péčí o dítě.

ad 2.3) Můžete se evidovat na úřadě práce, ale možná budete mít problém, jelikož skutečně práci nehledáte, tak Vám odmítnou zaevidovat. Je však třeba vyřešit pojistné na zdravotní pojištění, po dobu nároku na peněžitou pomoc v mateřství manžela, jelikož nebudete "státní pojištěnec".

Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění mj.
- za příjemce rodičovského příspěvku,
- ženy na mateřské dovolené,
- osoby v evidenci uchazečů o zaměstnání
- osoby na rodičovské dovolené (čerpají-li rodičovskou dovolenou oba rodiče, je stát plátcem pojistného za oba rodiče),
- osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství
- osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku (viz dále).
Osoby osobně celodenně řádně pečující o dítě
Jestliže rodič osobně celodenně pečuje o dítě, tj. jedná se zejména o situaci, kdy čerpá neplacené pracovní volno po skončení rodičovské dovolené a po skončení rodičovského příspěvku, je za něj stát plátcem pojistného na zdravotní pojištění. Důvodem je péče o dítě. Rodič ovšem musí zároveň splnit tyto podmínky:
• Celodenně, osobně a řádně pečovat alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Tato podmínka není splněna především v případě, kdy je dítě umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem.
• Děti nenavštěvují předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně a v případě školních dětí družinu.
• Nemá příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
• Pojistné není hrazeno za druhého rodiče z jiného důvodu.
Rodič musí výše uvedené skutečnosti oznámit zdravotní pojišťovně a podepsat čestné prohlášení, že splňuje všechny požadované podmínky.

Pokud tedy za Vás nebude hradit pojistné na zdravotní pojištění stát ani zaměstnavatel, pak je plátcem pojistného pojištěnec, nejspíš budete osobou bez zdanitelných příjmů.
Jedná se o osoby, které nemají žádnou výdělečnou činnost a u které se odvádí zdravotní pojistné. Jedná se tudíž o osoby, které mají trvalý pobyt na území ČR a plátcem jejich pojistného není stát, zaměstnavatel a nejedná se ani o OSVČ. Ovšem je zde jedna věc, kterou je nutné brát v potaz. Musí se jednat o celý měsíc, v případě, že by se jen na pouhý den toto pravidlo porušilo, nejste jako OBZP v daném měsíci bráni. Avšak i naopak pokud jen jeden den budete státní pojištěnec (např. z titulu nároku na peněžitou pomoc v mateřství, jste pak celý měsíc pokryta a nemusíte hradit pojistné sama.

Pojištěnec – OBZP je povinen sám platit měsíčně pojistné ve výši vypočtené jako 13,5 % z vyměřovacího základu rovnajícího se platné minimální mzdě po zaokrouhlení na korunu nahoru. Od 1. 1. 2018 po zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč je pojistné OBZP 1 647 Kč měsíčně.
Pojistné je splatné vždy od prvního dne kalendářního měsíce, za který se platí, do osmého dne měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který se platí. Připadne-li poslední den splatnosti na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

Každopádně doporučuji kontaktovat Vaši zdravotní pojišťovnu.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.