Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnavatel nekomunikuje

15.04.2018

Dobrý den, obracím se na vás s akutní prosbou. Od 1.11.2016 jsem byla zaměstnaná u jedné firmy, u níž můj pracovní poměr stále trvá. Od března do června r. 2017 jsem byla na nemocenské, která mi byla se spožděním vyplacena. Od října jsem nastoupila opět na nemocenskou kvůli těhotenství. V prosinci bylo na OSSZ zjištěno, že celý červen (1.6. - 30.6. ) a září (1.9.-30.9.) jsem byla zaměstnána na pracovní poměr u jiné firmy, změnil se název a zaměstnavatel nevydá mě ani sociálce doklad o mém příjmu, protože firmu prodal aniž by o tom obeznámil zaměstnance. Já ovšem žádnou smlouvu nikdy nepodepsala. Od začátku trvání nemocenské jsem nedostala ještě žádnou nemocenskou dávku, navíc tím, že jsem vedená stále jako zaměstnanec jsem se dostala do situace, kdy zaměstnavatel odmítá doložit příjem k trvajícímu pracovnímu poměru. Na sociálce mi bylo řečeno, že mám nárok na vyplacení nemocenské i mateřské, ale bohužel bez doložení příjmu mi nejsou schopni prý vypočítat výši mateřské nebo nemocenské, tak stále kontaktují sídlo firmy, které nereaguje. Bohužel si nemohu ale ani zažádat o rodičovský příspěvek, protože potřebuji potvrzení od OSSZ, zda mám nebo nemám nárok na mateřskou. Na ten nárok mám, ale zase se bude kontaktovat zaměstnavatel. Zápočtový list mi zaměstnavatel také nevydá, firma je psaná na bílého koně ukrajinské národnosti, který není dohledatelný a sídlo firmy je imaginární, firma na ní nesídlí. Skutečný zaměstnavatel nekomunikuje, podvádí a lže, takže z toho bohužel nedostanu nic. Mzdový výměr mi nevydal, výplatnice jsem nikdy nedostala, nastupovala jsem s částkou životního minima. Nemám tedy jak sociálce dokázat můj příjem, takže mi nejsou schopni dávky zpětně vydat a ani potvrdit papíry, abych si mohla zažádat o rodičák. Nemohu přece zůstat na mateřské úplně bez peněz.. Mohu se zeptat, jaké mám možnosti? Kde by se daly sehnat nějaké doložitelné příjmy, které mi OSSZ přijme a pošle peníze a schválí mateřskou? Jsem už v koncích, mám 2týdny před porodem a jsem z toho už nešťastná.. Děkuji Vám za ochotu a pomoc..

Dobrý den, Vážená paní,

děkujeme Vám za dotaz do poradny.

Tak jak situaci v dotaze popisujete, domnívám se, že došlo k přechodu práv a povinností od jednoho zaměstnavatele k druhému zaměstnavateli (proto nemusíte mít „novou“ smlouvu, ten nový zaměstnavatel je Váš zaměstnavatel i s Vaší „starou“ – původní pracovní smlouvou). Obraťte se proto na inspekci práci s podnětem na prošetření případu. Inspekce by si měla „došlápnout“ na oba zaměstnavatele. Popište vše přesně, uveďte fakta tak, jak v čase na sebe navazovala (tak, jak to v dotaze uvádíte, je to nesrozumitelné, o které roky se jedná), doložte listinnými podklady, např. pracovní smlouva, výplatnice, výpis z účtu.

Pokud neuspějete u inspekce práce (podle sídla zaměstnavatele), obraťte se s podnětem na veřejnou ochránkyni práv – kontakt zde: https://www.ochrance.cz/kontakty/.

Píšete, že jste před porodem, dejte proto plnou moc manželovi, partnerovi nebo někomu z rodiny, kdo Vám s tím pomůže a bude jednat za Vás. Například uvádíte, že firma má imaginární sídlo, je dobré do sídla dojít a poptat se, zda o ní někdo na recepci něco neví, apod. Je to skutečně až detektivní práce a chce to pátrat na místě, v obchodním rejstříku, podle adresy jednatele společnosti.

Bohužel bez doložení potvrzeného příjmu od zaměstnavatele Vám správa sociálního zabezpečení nic nevyplatí.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.