Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otcovství, IVF bez partnera, pomoc kamaráda

30.04.2018

Dobry den,
1. pokud muz (kamarad) podepise souhlas s umelym oplodnenim s pouzitim anonymnich darcovskych spermii, ale nepodepise „souhlasne prohlaseni rodicu před soudem nebo matricnim uradem“, zapise ho nekdo z moci uredni, bez rozhodnuti soudu, proti jeho vuli do RL ditete jako otce?
Nerozumim tomu, jak a kdy se v praxi uplatnuje pravni domnenka z obcanskeho zakoniku, ze otcem ditete, ktere se narodi neprovdane zene, je muz, ktery dal k umelemu oplodneni souhlas. Plati i v pripade umeleho oplodneni, ze :„Otcovství u nesezdaných rodičů je mozno stanovit pouze dvěma způsoby. Bud souhlasným prohlášením rodičů před soudem nebo matričním úřadem a nebo podáním žalobního návrhu k soudu, aby otcovství určil. Pokud ani jeden z těchto úkonů neučiníte, pak otec zapsán nebude. Otec má pak navždy umožněno podat žalobu na určení otcovství k soudu.“ (z odpovedi na jiny dotaz).
Dale jsem nasla, ze krome matky ma take dite pravo podat zalobu na urceni otcovstvi k soudu.
2.Dite muze zalobu na urceni otcovstvi podat az po dosazeni plnoletosti nebo i drive? A soud by v takovem pripade nejspis rozhodl, ze otcem je muz, ktery dal souhlas s umelym oplodnenim, na zaklade te pravni domneky?
3. Co kliniky s temito souhlasy delaji, maji povinnost je nekomu posilat (napr. osetrujicimu gynekologovi) nebo je archivovat a jak dlouho? Kdo vse a jak dlouho se muze k souhlasu dostat a pouzit ho u soudu?
4. A muze soud po urceni otcovstvi u umeleho oplodneni rozhodnout o stanoveni vyzivneho i zpetne?
5. Pokud matka ani otec ani dite zalobu nepoda, iniciuje nejak urceni otcovstvi a stanoveni vyzivneho v pripadech umeleho oplodneni nesezdanych paru stat? V jakych situacich a jak (pres opatrovníka? jinak?). Jinymi slovy, kdyz matka a muz dodrzi svou dohodu, ze nikdo z nich nepoda zalobu na urceni otcovstvi a nepoda ji v budoucnu ani dite, muze ji podat nekdo mimo ne tri? 6.Napada me, ze k tomu asi muze dojit v pripade predcasneho umrti matky, kdy je asi nezletilemu diteti urcen porucnik nebo opatrovnik. Pokud je dite v pripade predcasneho umrti matky svereno soudem do pece nekoho z sirsi rodiny (prarodice, rodina sestry), tak ma take statem urceneho porucnika/ opatrovnika? Muze zalobu na urceni otcovstvi podat jeste nekdo dalsi a v jake situaci?

7.Jako hlavni pravni dusledky teto dohody pro dite vidim to, ze nebude mit pravo na vyzivne od „otce“, a nebude mit pravo dedit po „otci“ (tj.muzi, který dal souhlas s umelym oplodnenim). Vidite to take tak?

8. Pokud by soud na navrh napr. opatrovnika urcil jako otce muze, který dal souhlas s umelym oplodnenim, a doslo k rozhodnuti soudu o vyzivnem, tak tento muz bude muset platit vyzivne, dite bude mit pravo po nem dedit a taky zrejme povinnost se o tohoto muze v jeho stari jako o svého legálního otce starat nebo na peci o nej prispivat, je to tak? Muze muz po takovem pripadnem rozhodnuti soudu dedicke pravo ditete a povinnost ditete se o nej ve stari starat nejak omezit, napr. v zaveti?

Predem dekuji za odpovedi a za moznost se v pravni strance veci kolem otcovstvi pri umelem oplodneni zorientovat.

Preji pekny den,

Dobrý den.
1. Otcovství.
Pokud pár neuzavřel manželství, tak na určení otcovství se použije domněnka zakotvená v § 778 občanského zákoníku. Má se za to, že otcem dítěte je muž, který dal k umělému oplodnění souhlas. Občanský zákoník tak určuje domněnkou otcovství k dítěti narozenému z asistované reprodukce, tak že otcem je muž, který podepsal souhlas s umělým oplodněním.
2. Dite muze zalobu na urceni otcovstvi podat az po dosazeni plnoletosti nebo i drive?
Žalobu na určení otcovství může podat matka, muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, dítě, které pokud je nezletilé, musí být zastoupeno opatrovníkem zmocněným k tomu soudem.
3. Soud by rozhodl, ze otcem je muž, ktery dal souhlas s umělym oplodněnim, na zaklade pravni domněky?
Ano, pokud by se neprokázalo, že dítě vzniklo jinak než odsouhlaseným umělým oplodněním a že otcem (biologickým) není muž, který souhlas s umělým oplodněním podepsal. Občanský zákoník tak určuje domněnkou otcovství k dítěti narozenému z umělého oplodnění přímo tím způsobem, že otcem je muž, který podepsal souhlas s umělým oplodněním.
4. Co kliniky s temito souhlasy dělaji?
Souhlasy jsou součástí zdravotnické dokumentace matky, uchovávají se (dle mého názoru) 40 let od poslední hospitalizace (v souvislosti s IVF budete hospitalizována) nebo 10 let od úmrtí pacienta, mají k nim přístup ošetřující lékaři (gynekolog, porodník, lékaři z centra asistované reprodukce), může si je vyžádat soud v případě sporu o otcovství.
5.Pokud matka ani otec ani dite zalobu nepodají, iniciuje nejak určeni otcovství stát?
Čistě teoreticky to stát udělat může v zájmu dítěte a to přes orgán sociálně právní ochrany dětí. Ale v praxi k tomu nedojde - Občanský zákoník tak určuje domněnkou otcovství k dítěti narozenému z umělého oplodnění tak, že otcem je muž, který podepsal souhlas s umělým oplodněním.
6. K dohodě.
Taková dohoda je právně od počátku neplatná, nelze se jí dovolávat, nebude mít žádné právní následky. Nelze se vzdát otcovství a to ani se souhlasem matky dítěte. Občanský zákoník tak určuje domněnkou otcovství k dítěti narozenému z asistované reprodukce tak, že otcem je muž, který podepsal souhlas s umělým oplodněním.
Dítě bude mít právo na výživné a bude otcovým nepominutelným dědicem. Pokud se však otec o dítě nebude starat ač mohl, ani se o ně nebude zajímat, nebude mít dítě k otci ve stáří povinnost se o otce starat ani mu přispívat penězi.
Otec může v závěti svůj majetek odkázat někomu jinému. Potomkovi, jakožto neopominutelnému dědici musí však zůstat povinný díl. Nezletilému nepominutelnému dědici se musí dostat alespoň tolik, kolik činí ¾ jeho zákonného dědického podílu. Zletilému nepominutelnému dědici se musí dostat alespoň tolik, kolik činí ¼ jeho zákonného dědického podílu. Čistě teoreticky lze zletilé dítě vydědit, k tomu ale musí otec mít pádné, zákonem vymezené, důvody.
Úmrtí matky.
V případě úmrtí matky, osloví orgán sociálně právní ochrany dětí otce - muže, který s umělým oplodněním podepsal souhlas a neprojeví-li tento muž o dítě zájem nebo nebude-li péče schopen, připadá v úvahu např. pěstounská péče v rámci širší rodiny, nebo je možné svěřit dítě do péče osoby, kterou matka před smrtí určila, má-li určená osoba k tomu odpovídající podmínky atp. O tom, komu bude dítě svěřeno do péče, pokud není v péči rodičů, rozhoduje soud.

Vážená paní, situace, v níž jste se Vy i Váš kamarád ocitli, je důsledkem současné naprosto nevyhovující úpravy umělého oplodnění v ČR. Novela, která měla upravit možnost umělého oplodnění žen bez partnera, tak jak je běžné v mnoha zemích, neprošla v roce 2017 a tím jsou ženy, které chtějí dítě, ale nemají partnera, v ČR vháněny do nejistoty. Takže v ČR sice není umělé oplodnění ženy bez partnera explicitně zakázáno, ale není ani jasně upraveno a je tak fakticky nerealizovatelné, pokud nepomůže kamarád.... To vše dopadá na ženy s jakoukoli jinakostí (třeba s handicapem) i na ženy, které jen neměly štěstí na partnera. Mnohdy jde o ženy vzdělané a zcela soběstačné.
Zkuste oslovit svého poslance nebo senátora.
Držím palce, ať svou situaci vyřešíte.

Právní předpisy:
zák.89/2012 sb. Občanský zákoník
vyhl. 98/2012 sb. O zdravotnické dokumentaci

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.