Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek

08.04.2018

Dobrý den, obracím se na vás s žádostí o radu ve směru přídavků a dávek. Mám s bývalým partnerem dvouletého syna, před vice než rokem jsem získala městský byt, na který dostávám jako matka samoživitelka příspěvek na bydlení. Nyní jsem v sedmém měsíci těhotenství d novým partnerem. Na ÚP po mně požadují doložit příjem otce miminka k propočtu rodičovké dovolené, jenže abych o byt nepřišla a příspěvek na něj nepřišla uvádím, že s otcem nenarozeného dítěte nežiji, což nikoho na úřadě nezajímají a požadují doložení jeho příjmů. Prosím co můžu v této situaci dělat?

Dobrý den.
Pokud pobíráte příspěvek na bydlení podle § 24 a násl. zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, pak se za rodinu považují osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje (§ 7 odst. 5 cit. předpisu).
Co se týče rodičovského příspěvku, pak mi není zcela zřejmé, proč nyní, v době Vašeho těhotenství po Vás úřad práce požaduje doložení příjmu otce nenarozeného dítěte. Rodičovský příspěvek z důvodu péče o toto dítě můžete pobírat poprvé za měsíc, ve které se toto dítě narodí. Pokud budete provádět volbu výše rodičovského příspěvku podle příjmů otce dítěte, pak je třeba jeho příjmy doložit.
Dle § 30 odst. 3 písm. b) zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění, lze zvolit rodičovský příspěvek ve výši převyšující 7600 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.
Dle § 7 odst. 1, 2, 3 písm. a) cit. předpisu se za rodinu považuje oprávněná osoba a s ní společně posuzované osoby; společně posuzovanými osobami je nezaopatřené dítě a jeho rodiče; podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče.
Z výše uvedeného vyplývá, že definice rodiny je pro účely rodičovského příspěvku a příspěvku na bydlení odlišná.
Otec dítěte tedy může být považován za společně posuzovanou osobu pro účely rodičovského příspěvku a zároveň nebýt společně posuzovanou osobou pro účely příspěvku na bydlení.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.