Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vyživovací povinnosti mezi manželi, k dětem

15.04.2018

Dobrý den, moc prosím o pomoc. Opustil mě manžel, zřejmě šel k jiné ženě, kde pobývá netuším, telefony mi nezvedá. Rodiče nemám, zůstala jsem sama se dvěma dětmi v domě zatíženém hypotékou, je psaná na oba, ale nezvládám ji splácet. Nevím, co dělat. Nevím, co říct dětem, na otce se ptají. Hraju, jak jsem silná, ale ve skutečnosti nespím a třesu se, zatím jsem nikomu neřekla pravdu. Nejlepší řešení je zřejmě rozvod, ale manžel vždy vyhrožoval, že mi nedá ani korunu a pak mi děti sebere. A jak se mám rozvést, když nevím, kde je? Mám zkusit prodat dům, půjde to, i když nebudu mít svolení manžela? Nepomohl by mi mediátor, pokud by byl ochotný s ním manžel mluvit? A můžu chtít po manželovi výživné pro děti, když pro něj se vlastně nic nestalo, jen už nebydlí doma? Prosím, neuvádějte moje jméno. Předem za vše děkuji.

Dobrý den,
Vaše situace je zcela nesporně velmi nelehká, po stránce lidské je řešení nyní těžké a nejisté, doporučuji tedy soustředit se na praktické a zejména právní otázky. Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost, Váš stále ještě manžel má tedy vyživovací povinnost nejen k dětem, ale i k Vám, jako manželce. Občanský zákoník dokonce stanoví, že žije-li s jedním z manželů společné dítě manželů, vůči kterému mají oba vyživovací povinnost, popřípadě nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a které je svěřeno do péče manželů nebo jednoho z nich, a druhý manžel opustí rodinnou domácnost, aniž k tomu má důvod zvláštního zřetele hodný, a odmítá se vrátit, je tento manžel povinen přispívat i na náklady rodinné domácnosti. Důvod opuštění rodinné domácnosti, popřípadě důvod odmítání návratu, posoudí soud podle zásad slušnosti a dobrých mravů. Z toho vyplývá, že Váš manžel kromě výživného dětem a případně Vám je ještě povinen přispívat i na chod rodinné domácnosti, to že se rozhodl odejít, nezpůsobuje zánik jeho povinnost přispívat na domácnost, kterou vedete s dětmi. Splnění všech těchto povinností lze vymáhat již nyní (bez nutnosti podat žádost o rozvod) soudně. Žaloby směřujte vůči obecnému soudu manžela, který je místně příslušný dle adresy pobytu, tedy ve Vašem případě, bych využila poslední společnou adresu, tedy Váš domov. Pohledávka banky (hypotéční úvěr) je pravděpodobně Vaším společným dluhem, takže splácení může banka požadovat po kterémkoliv z Vás. Pokud nedošlo k úpravě manželského majetkového práva, stále máte společné jmění manželů a tak veškeré příjmy, veškeré věci nabyté za trvání manželství a dluhy vzniklé za trvání manželství jsou Vašimi společnými. Ze stejného důvodu by nebyla platná (pokud by to manžel napadl) Vaše smlouva na prodej domu. Jestliže je v katastru nemovitostí zapsáno Vaše spoluvlastnictví, pak je velmi pravděpodobné, že by kupující souhlas manžela s prodejem vyžadoval. Dále je také nutno počítat s tím, že dům zatížený hypotékou je komplikovanější prodat.
Zda je nejlepším řešením rozvod, to si musíte v dané situaci rozhodnout sama, podle mého názoru to krizovou situaci neřeší a stejně je to běh na dlouhou trať. Než soud rozhodne o rozvodu manželů, musí být pravomocně rozhodnuto o poměrech k nezletilým dětem, takže nejprve se bude rozhodovat o tom, komu budou děti svěřeny do péče, o výživném a také o styku s druhým rodičem. Silné řeči manžela o tom, jak Vám nedá ani korunu a vezme Vám děti, pusťte momentálně z hlavy, takto to u soudu nechodí, soud se bude věcí individuálně zabývat a fakt, že otec opustil rodinu a nijak se nestaral ani finančně o to, jak se jeho děti mají, nebude dobrou startovní pozicí pro to, aby získal děti do své péče. Po případném rozvodu zanikne společné jmění manželů a bude třeba jej vypořádat, také je toto možno řešit sporně na základě žaloby na vypořádání společného jmění manželů.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.