Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek

11.04.2018

Dobry den, chtela bych se poradit ohledne rodicovskeho prispevku a ppm. Jsem potreti tehotna, na druhe dite jsem pobirala RP jehoz vysi jsem nekolikrat menila. V prosinci jsem byla provest zmenu tak, abych vycerpala celou castku do nastupu na PPM 1.4.2018. Vzhledem k provedenym zmenam jsem nevedela presny zustatek, ten byl cca 26000Kc. Predpokladala jsem, ze tento zustatek vydelim poctem zbyvajicich mesicu a timto prispevek doberu. Vychazelo to pres 6000mesicne. Kdyz jsem svuj umysl sdelila pani za prepazkou, ta zadala do systemu a rekla ze castkou pres 6000 by posledni davka prisla v breznu za unor. Nechapala jsem a bylo mi sdeleno, ze posledni castky se jakymsi zahadnym zpusobem scitaji a prijde pak vyssi posledni RP. V domeni, ze mi pani dobre poradi jsem si nechala spocitat, kolik bych tedy mela zvolit vysi RP, aby mi zbytecne nejake penize nepropadly... Pani po nekolika pokusech ke kterym prizvala i kolegyni dosla k castce 5200. Prislo mi to divne, nekolikrat jsem se ujistovala, ze posledni castka prijde v dubnu za brezen... Byla jsem ujistena ze ano. V patek prisly penize. Prislo opet 5200, byla jsem prekvapena a volala na UP, ze se pravdepodobne stala chyba, ze mi dle info jejich pracovnice melo prijit vic penez a bylo mi sdeleno, ze zbylo 5300, ke kterym se uz nemam sanci dostat vzhledem k tomu, ze jsem uz penize za 03/2018 obdrzela. Jsem presvedcena, ze chyba vznikla na strane pracovnice uradu a velmi tezko se srovnavam s myslenkou, ze me jeji neznalost prace se systemem bude stat 5300Kc. Existuje nejaky opravny.prostredek? Moznost odvolani, ci tak neco, abych se k penezum dostala? Na MD jsem nastoupila k 1.4.2018, takze PPM budu cerpat v plne vysi a je podstatne vyssi nez RP... I presto je mi tech penez lito a pokud existuje moznost, rada bych ji vyuzila... Predem moc dekuji za odpoved a podari-li se tyto penize vymoci, rada casti prispeji na provoz vasi poradny...

Vážená paní,
bohužel zákon o státní sociální podpoře neobsahuje žádný opravný prostředek pro Vaši situaci. Doporučila bych vyvinout aktivitu (nemáte co ztratit).
1) Doporučuji se dostavit na úřad práce a dopředu si sjednat schůzku s vedoucím referentek, které Vaši žádost vyřizovaly. Vše popsat a požadovat nápravu. Doporučuji si udělat zápis z jednání s podpisem druhé strany.
2) Podat stížnost na ministerstvo práce a sociálních věcí - viz postup na https://www.mpsv.cz/files/clanky/27887/Utvary_prislusne_k_prijmu_stiznosti.pdf
ve věci dávek státní sociální podpory, volejte prosím sekretariát odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek, tel. č. 950 19 2588
3) požadovat náhradu škody v důsledku nesprávného úředního postupu. Pokud stát, kraj nebo obec způsobí škodu jako účastník soukromoprávních vztahů (např. poruší obchodní smlouvu uzavřenou se soukromým podnikatelem), odpovídá za ni obdobně jako ostatní osoby podle občanského zákoníku. (1) Jestliže však škoda vznikne v důsledku nezákonného rozhodnutí či nesprávného úředního postupu, lze její náhradu požadovat dle zákona č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Odpovědnosti za škodu podle zákona se nelze zprostit, např. s tvrzením, že ji nikdo nezavinil nebo že k ní došlo v důsledku živelné události – stát nebo obce a kraje odpovídají vždy, pokud škoda vznikla. Podrobnější informace zde: http://frankbold.org/poradna/kategorie/korupce-a-jednani-uredniku/rada/kdy-a-jak-pozadovat-nahradu-skody-za-chyby-uredniku.
Nejlepší by bylo, kdyby Vám na úřadě práce potvrdili nesprávný úřední postup a Vy se následně domohla náhrady škody ve výši nevyčerpaného rodičovského příspěvku.

Přehi hodně zdaru, ale hlavně hodně zdraví!

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.