Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská zodpovědnost

15.04.2018

Dobrý den, potřebuji pomoc. Je mi 17 let za rok mi bude 18 a už nevydrzim bydlet s rodiči. Nedávají mi možnost studovat jako platí mi skolu a tak ale když chci třeba něco do školy tak skoro vůbec mi ami nezapinaji Wi-Fi, mobil který jsem si koupila ze své brigády mi berou ve 21:00 hodin (podle mě je to můj majetek a nemaji na to právo) proste se s nema nedá mluvit. Vůbec si mě nevsimaji. Moji sestri je 20 let a když jde za přítelem tak jim to vadi a vylivaji si na mě zlost ze po mě řvou a mě to opravdu psychicky vyčerpává. Nemůžu ani skoro vůbec chodit ven ani do večerních klubu si s kamarady třeba zatancit. Proste všichni moji kamarádi tam chodí nebo někde a já třeba ne. Je to pro mě fakt hrozné. Ve škole mam dobre známky. Dávají mi i hrozné malo kapesneho a když si neudělám pořádek tak mi nedají vůbec. A třeba dneska jsem prisla unavená ze školy (už se mi fakt hrozně točí v hlavě a jsem slabá) a rodiče se mě začali vyptávat na sestru tak jsem řekla ze nevim kde je nebo tak a ze se nemají starat když ji je 20 a proste začali hlavně tata po mě řvát ze budu delat co oni řeknou ze mě nebudou nikde pouštět a proste zase a řekla jsem jim ze potřebuji klid ze mi je špatne a tata řekl ze nee ze si musím uklízet a přitom mam v pokoji pořádek. A chci se třeba přes týden doma ucit a oni pořad po celém domě řvou, když tu je segra tak po sobě všichni řvou a já někdy nemám ani možnost se ucit. A třeba řeknu ze mam problémy s žebry tak nic nedělají a vůbec nevi ze mam zdravotní problémy. Proste vůbec nevim co mam delat už jsem si kvůli nich hodnekrat sama ublizovala a nejraději bych se od nich odstěhovala klidně k babičce ale ta nema moc peníze aby mě uzivila tak prosím o pomoc co mam delat :( proste mi mě doma nikdo nevšímá a ani se mnou nemluví třeba o mých problémech

Dobrý den,
Vaše velmi nelehká situace má jen málo možností, jak věc právně řešit. Občanský zákoník stanoví, že rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud. Dítě je povinno dbát svých rodičů. Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit. Otázkou samozřejmě je, zda výchovná opatření a omezení, která rodiče uplatňují, splňují podmínku, že odpovídají rozvíjejícím se schopnostem dítěte, nicméně to by stejně definitivně mohl posoudit až soud, kdyby mělo dojít k nějakému řízení, které by řešilo otázku svěření péče o Vás jako nezletilé dítě jiné osobě, tedy třeba babičce. Je tedy nutno podotknout, že k takovému řešení, kdy by byla péče o dítě proti vůli rodičů svěřeno do péče jiné osoby, přistoupí soud jen z velmi vážných důvodů a také je nutno vědět, že je dost pravděpodobné, že než se řízení ukončí, můžete již nabýt zletilosti, tím také svéprávnosti a rodiče nad Vámi již nebudou moci uplatnit svá výchovná opatření a omezení. Navzdory prohlášením rodičů o tom, že dokud své dítě živí, musí ho dítě poslouchat, toto přestane platit, ale vyživovací povinnost bude platit minimálně po tu dobu, dokud budete studovat.
V současné situaci vidím jako první a nejpřínosnější řešení probrat celou situaci pokud možno v klidu s rodiči a pokud bude situace opravdu neúnosná, je možno obrátit se s žádostí o pomoc také na orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), kde by se dala situace alespoň do určité míry řešit.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.