Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zdravotní pojištění v Irsku

05.04.2018

Dobrý den,

potřebovala bych poradit v záležitosti zdravotního pojištění pro mě a syna. Má situace je taková. Syn byl narozen v Irsku, má 11 měsíců. Přítel, ir, dostal smlouvu na rok mimo domov tak jsme se rozhodli, že se na rok vrátím do Česka, kde mám i trvalé bydliště. Požádala jsem tu o rodičovský příspěvek, který mi schválili. Teď po dvou měsících po mě chtějí potvrzení o zdravotním pojištění v Česku. Byla jsem na pojišťovně, od které jsem se odhlásila v roce 2009 jelikož jsem odjížděla do Irska v té době. V Irsku jsem nikdy pojištěna nebyla jelikož to není nutností a z výplaty žádné zdravotní pojištění neodvádím, jen sociální. Tak to tam chodí. Informovala jsem se na tamním úřadě. Takže tady na pojišťovně nemůžu doložit, že jsem byla pojištěná od roku 2009. Jelikož sem nikdy nebyla. Nemůžou mě tedy pojistit bez toho že bych zaplatila všechny roky od r.2009. Můžete mi prosím poradit jak postupovat? Ráda bych tu ten rok byla jako samoplátce, ale ani to mi nechtějí umožnit, protože stále potřebují nějaký doklad za ty chybějící roky.
Respektive, je nutností dokládat nějaké potvrzení o zdravotním pojištění pro sociální úřad, kde mi schválili rodičovský příspěvek? Pokud mi příspěvek schválili, pak jsem kryta státem, pokud se nepletu..

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, Vážená paní,
děkujeme za Váš dotaz do poradny.
Bohužel Váš dotaz obsahuje jen velmi málo konkrétních údajů.
Vašemu dotazu rozumím takto. Máte syna, otec je Ir. Váš pracovní poměr trvá v Irsku, otec také pracuje mimo ČR, takže v taktovém to případě podle směrnic EU o poskytování rodinných dávek je zemí příslušnou pro výplatu dávek země, kde skutečně žije a bydlí dítě, takže ve Vašem případě ČR.
Skutečné bydliště dítěte byste měla věrohodným způsobem doložit. Rodný list, ….že tady má lékaře a aby mohlo být v ČR dítě ošetřeno, musí mít zdravotní pojištění a zdravotní pojištění dítěte se odvíjí od zdravotního pojištění matky. (Není to obvyklý postup úřadu práce, ale myslím si, že úřad práce teprve teď podrobně zkoumá, zda k rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku měl dostatek informací a podkladů. Je to však jen můj dojem. Nemám k dispozici Váš spis z úřadu práce.)
Vy však v ČR nejste pojištěna.
Vaše informace o tom, že v případě, že jste příjemcem rodičovského příspěvku, je plátcem zdravotního pojištění stát, je správná. Obávám se však, že pokud nedoložíte chybějící dobu pojištění, tak Vám neumožní pojišťovna se k pojištění v ČR přihlásit a pak ani stát nebude za Vás pojištění hradit.

Uvádíte, že jste se ze zdravotního pojištění v ČR odhlásila a vycestovala do Irska, kde jste pracovala, a tudíž musel zaměstnavatel odvádět pojištění. Uvádíte, že v Irsku se platí jen sociální pojištění.
Možná mám chybné informace, ale nalezla jsem toto:
Občan ČR je zdravotním pojištěncem v České republice do okamžiku, kdy začne v Irsku resp. jiném členském státě EU vykonávat výdělečnou činnost. V takovém případě musí občan oznámit svojí české pojišťovně, že přestává být jejím pojištěncem a musí jí vrátit svůj evropský průkaz zdravotního pojištění. Následně si občan požádá o vydání zdravotního průkazu u příslušných irských úřadů. Od 1. 5. 2005 je za vydávání zdravotních karet v Irsku (medical cards) odpovědný "Health Service Executive". Více informací je možné získat na http://www.hse.ie
V případě, že občan ČR bude mít zájem uzavřít privátní zdravotní pojištění v Irsku, může tak učinit např. u pojišťovny Laya Healthcare http://www.layahealthcare.ie nebo VHI http://www.vhi.ie.
Více informací o irském zdravotním systému a péči, včetně příslušných kontaktů na místní pobočky Health Board, lze nalézt na webu Department of Health and Children http://www.health.gov.ieInformace o zdravotním pojištění v Irsku v češtině lze nalézt na webu Centra mezistátních úhrad http://www.cmu.cz.

Dále jsem našla, že irským zaměstnavatelům nečiní problém vydat potvrzení o době zaměstnání v Irsku a tudíž i zároveň potvrzení o zdravotním pojištění. Zkuste proto znovu kontaktovat svého irského zaměstnavatele.
Od Vašeho zdravotního pojištění za dobu práce v Irsku se pak odvíjí vše, co v dotaze popisujete.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.