Dobrý den,
rád bych se zeptal na možnosti/postupy v mé situaci. Mám s partnerkou dítě (cca 9 měsícu), ale nerozumíme si a hrozně bojujeme. Mimco je skvele a je s nim obrovska radost byt. Tim, ze hodne bojujeme, tak nase spolecna domacnost je ohrozena. Dulezitym faktem je, ze parnerka ma dalsi 2 deti od jinych 2 muzu. Jedno z nich nema zapsaneho tatu vubec, druhe ma zapsaneho tatu, ale jsou bez kontaktu.
Ja pracuji na HPP - business hodiny - 9-17.
Mel bych sanci ziskat cas se svym ditetem? Soud pry ohlizi i na sourodenecke vztahy a v tomto pripade bych vytrhaval me dite od ostatnich. Samozrejme jsou zde moznosti spolecnych vikendu, vsihni spolu.
Jak je to u takto malych deti se stridavou peci? Je jeste kojeny a dozivovany kasickami.
Ja pracuji, takze nemuzu hlidat cele dny, resp. by to byla vyrazna komplikace. Musi tam byt nejake minimalni procento casu, ktere by dite melo travit se mnou? Nekde jsem narazil na 30%.
A dalsi otazka: Co kdyby se partnerka rozhodla utect s detmi do Svycarska? Jak by se resil tento pripad?
Dekuji moc za pomoc.
Dobrý den,
při rozhodování ve věcech dítěte byste měli mít oba na paměti především zájem dítěte. Přestože máte mezi sebou rozpory, Vaše dítě máte jistě oba rádi a chcete pro něj to nejlepší.
Ve věcech dítěte byste se měli především dohodnout, teprve není-li dohoda možná, je na místě obrátit se na soud.
Při rozhodování o svěření do péče soud rozhoduje tak, aby rozhodnutí odpovídalo zájmu dítěte. Soud přitom bere ohled na osobnost dítěte, zejména na jeho vlohy a schopnosti ve vztahu k vývojovým možnostem a životním poměrům rodičů, jakož i na citovou orientaci a zázemí dítěte, na výchovné schopnosti každého z rodičů, na stávající a očekávanou stálost výchovného prostředí, v němž má dítě napříště žít, na citové vazby dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným i nepříbuzným osobám. Soud vezme vždy v úvahu, který z rodičů dosud o dítě řádně pečoval a řádně dbal o jeho citovou, rozumovou a mravní výchovu, jakož i to, u kterého z rodičů má dítě lepší předpoklady zdravého a úspěšného vývoje (§ 907 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění). Ani sourozenecké vazby nejsou absolutní překážkou pro svěření dítěte do péče druhého rodiče, popř. do střídavé péče, zejména mají-li děti různé otce. Domnívám se však, že pro takto malé dítě není i s ohledem na kojení střídavá péče vhodná. To však nebrání tomu, abyste se s dítětem v dostatečné míře stýkal Styk může být ponechán na Vaší dohodě, není-li dohoda možná, může být upraven rozhodnutím soudu.
Po rozchodu rodičů a svěření dítěte do péče jednoho z nich, mají oba rodiče nadále rodičovskou odpovědnost. O všech zásadních záležitostech týkajících se dítěte rodiče rozhodují společně. Je zřejmé, že vystěhování dítěte do zahraničí je naprosto zásadní záležitostí a nepřipadá v úvahu, aby o tom rozhodla matka bez Vašeho souhlasu. Pokud nebudete schopni dohody, budete se muset obrátit na soud. Jestliže hrozí nebezpečí z prodlení, je také možno podat návrh na vydání předběžného opatření, aby soud znemožnil vycestování matky s dítětem do zahraničí. V uvedené věci se můžete obrátit na orgán sociálně právní ochrany dítěte příslušný dle místa bydliště dítěte (OSPOD).
S pozdravem a přáním hezkého dne
RODIČE NA START! 2018
19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu
1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.
Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.