Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na další PPM

04.04.2018

Dobrý den,

řeším tuhle situaci:
4.7.2018 budou mému synovi 3 roky. Přes léto 2018 bych chtěla být se synem doma, školku máme přes letní prázdniny zavřenou.
S manželem bychom chtěli druhé dítě, ale zatím se mi ještě nepodařilo otěhotnět.
Do práce bych chtěla eventuelně nastoupit na začátku září nebo října 2018, až bude syn ve školce.
Čerpání rodičovského příspěvku mám zatím nastaveno do konce prosince 2018.
V současné době mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou se svým zaměstnavatelem, u tohoto zaměstnavatele už nechci zůstat (kvůli dlouhému dojíždění, atd.), chtěla bych si najít práci blíže svého bydliště.
Vzhledem k tomu, že nevím, zda v následujících měsících otěhotním, zvažuji, jakou cestou se vydat, abych nepřišla o PPM v případě druhého těhotenství.
Prosím o radu, jak v této situaci optimálně postupovat. Požádat dosavadního zaměstnavatele o neplacené volno do konce září 2018 a během této doby si hledat novou práci? Nebo...? Když na neplacené volno nepřistoupí, tak rozvázat pracovní poměr dohodou a hledat novou práci od září 2018?

Předem moc děkuji za Vaši odpověď!

Dobrý den,

abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splnit podmínky dané zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, tedy:
1) Účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM nastává dle volby nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před termínem porodu.
2) Účast na nemocenském pojištění (či plynoucí ochranná lhůta) v době nástupu na PPM.

Abyste tedy měla nárok na PPM, budete muset v době nástupu na PPM (8 - 6 týdnů před termínem porodu) být zaměstnaná či se s nástupem vejít do ochranné lhůty, která plyne z pojištěné činnosti, která zanikla v době těhotenství, a trvá tolik dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání, max. však 180 dnů.

Můžete zaměstnavatele zkusit požádat o neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4 let věku, které bude přijato do MŠ až od září. Na toto volno však není právní nárok, záleží tedy čistě na zaměstnavateli, zda tomuto vyhoví.
Pokud by nevyhověl a Vy byste nemohla nastoupit (nemožnost dojíždění či nemožnost zajistit hlídání jinou osobou, ať už např. někým z rodiny či chůvou), jednalo by se o překážku na Vaší straně a bylo by nutné ukončit prac. poměr výpovědí či dohodou o rozvázání prac. poměru. Pokud byste zaměstnavateli doručila výpověď, od prvního dne následujícího kalendářního měsíce by začala plynout dvouměsíční výpovědní doba, jejím uplynutím by skončil prac. poměr, a tedy i Vaše nemocenské pojištění. Dohodu je možné uzavřít k jakémukoliv datu dle Vaší dohody se zaměstnavatelem. Pokud by však k zániku prac. poměru nedošlo v těhotenství, ale ještě před otěhotněním, neběží ochranná lhůta 180 dnů pro nárok na PPM a bylo by pro nárok nutné nastoupit do dalšího zaměstnání, abyste byla opět nemocensky pojištěna.

Jelikož by šlo o ukončení prac. poměru iniciovaného z Vaší strany, nenáleželo by Vám zákonné odstupné. Můžete se po skončení prac. poměru zaevidovat na úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Pokud by poslední dobou před evidencí byla rodičovská dovolená, tedy náhradní doba pojištění, Vaše podpora by byla v minimální výši - první 2 měsíce by byla podpora ve výši 0,15násobku průměrné mzdy (tj. 4315 Kč), třetí a čtvrtý měsíc ve výši 0,12násobku průměrné mzdy (tj. 3452 Kč), po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy (tj. 3164 Kč). Pokud byste se se zaměstnavatelem na ukončení spolupráce nedohodli, ale musela byste podat výpověď a během výpovědní doby byste pracovala, podpora v nezaměstnanosti by se Vám počítala z Vašeho výdělku (první 2 měsíce 65 %, další 2 měsíce 50 % a zbytek 45 % z průměrného měsíčního čistého výdělku).

Co se týče ukončení prac. poměru výpovědí či dohodou, je důležité do nich uvést důvod rozvázání prac. poměru - péče o dítě do 4 let věku, jelikož dle zákona o zaměstnanosti musí být pro ukončení prac. poměru ze strany zaměstnance vážný důvod (definovaný v § 5 písm. c)), jinak by Vám náležela podpora v nezaměstnanosti ve snížené výši (po celou dobu jen 45 % výdělku či vyměřovacího základu).

Zdravotní pojištění by za Vás i po skončení zaměstnání bylo stále hrazeno státem (z titulu pobírání rodičovského příspěvku, uchazečky o zaměstnání, příp. poté byste se mohla nahlásit na zdr. pojišťovnu jakožto osoba celodenně a řádně pečující o dítě do 7 let věku).

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.