Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM, nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem

30.03.2018

Dobrý den, měla bych dotaz jak se dá vyřešit situace když jsem v 8/2017 skončila pobírání rodičovského příspěvku v září jsem byla vedena na ÚP a od října nastoupila do práce. Následně jsem zjistila, že jsem těhotná a termín porodu mám v 5/2018. Nárok na PPM nemám, protože nesplním podmínku 270 dnů nemocenského pojištění. Při dotazu na ossz mi bylo sděleno, že bych měla nastoupit na nemocenskou. To jsem taky řekla svému gynekologovi, ale nějak nechápal proč nemám mateřskou a ptal se mě na důvod nemocenské. Zatím mi nenapsal ani vycházky a vzhledem k tomu že musím vodit první dítě do MS z domu musím. Znamená to, že bych měla 6 týdnu před a 6 týdnu po porodu sedět doma bez vycházek? A stačí do práce odevzat jen nemocensky lístek nebo bych měla doložit i nějaké potvrzení o nenaroku na PPM?
Nikdo mi není schopný odpovědět jako by stim neměli zkušenost. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou za dobu jiné mateřské (cca 1,5 roku) skončí mi pracovní poměr ukoncenim nemocenské nebo dnem porodu?Co všechno a kde vyřídit abych měla vše vporadku? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
nevím, kdy skončil Váš předchozí pracovní poměr? Čerpala jste rodičovskou dovolenou, nebo jste v době pobírání rodičovského příspěvku již žádného zaměstnavatele neměla?
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Oněch 270dní tedy nemusíte získat pouze v novém zaměstnání, kde jste začala pracovat v 10/17. Pokud by však nastala situace, kdy opravdu na PPM nebudete mít nárok, a pracovní poměr bude trvat, pak na základě potvrzení z OSSZ, že nemáte nárok na PPM, Vám lékař vystaví 6 týdnů před porodem /pokud ji budete mít vystavenou již dříve, tak ji nebude ukončovat/ pracovní neschopnost a ukončí ji až 6 týdnů po porodu, jde o tzv. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Svému zaměstnavateli pak na začátku odevzdáte příslušný list PN a dále mu budete odevzdávat lístky na peníze, žádné potvrzení o“ nenároku“ na PPM nepotřebuje.

Pokud budete mít vystavenu PN, týká se Vás režim nemocného. Dle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, § 56 odst. 6 platí, že vycházky, jejich rozsah, časové rozložení, délku a dobu povoluje ošetřující lékař, který je může povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a nenarušuje stanovený léčebný režim.
Ošetřující lékař takto může vycházky povolit nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin a lékař též může vymezit konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek.
Jiný rozsah (neomezený) vycházek může ošetřující lékař povolit pouze v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek. Toto lze povolit na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce ale pouze po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře, který podá tu žádost poté, co ho požádá pojištěnec. V případě, že budou vycházky takto povoleny, je možné, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Takto povolit vycházky lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.
Změna místa pobytu v době pracovní neschopnosti je upravena v § 56, odst. 3 zákona o nemocenském pojištění, který říká, že změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti je možné pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

Pokud máte uzavřen pracovní poměr na dobu určitou, tak skončí uplynutím této doby, tedy jak píšete asi za 1,5 roku od počátku. Pravděpodobně v té době budete čerpat již rodičovskou dovolenou.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.