Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozdělení rodičovské odpovědnosti

05.05.2018

Dobrý den.
Rozešli jsme se s partnerkou před 5 měsíci v době těhotenství. Za měsíc se narodí miminko. Nežijeme tedy spolu, nejsme sezdaní. Máme z matriky zápis o určení mého otcovství souhlasným prohlášením rodičů. Vycházíme spolu, jsme schopni komunikovat a jsme dohodnutí, že dítě bude v péči matky a na mém v podstatě neomezeném styku s dítětem. Taktéž na výši výživného, které budu platit. Pokud vím, měl by za těchto okolností (nejsme sezdaní a nežijeme ve společné domácnosti) proběhnout soud, který potvrdí výši výživného a svěření dítěte do péče partnerky.
Mám tyto dotazy:
1) Když jsme dohodnuti, musí nutně proběhnout soud? Pokud ano, kdy soud proběhne? Až po narození dítěte? Nebo lze dopředu před jeho narozením? Když jsme dohodnutí, soud pouze potvrdí dohodu a nezkoumá nic dalšího? Anebo si máme pro potřeby soudu i tak připravit výši příjmů?
2) V praxi to vypadá jak? Podnět k řízení o stanovení výživného a svěření do péče máme podat KDY? V den narození dítěte? Nebo lze i dříve před jeho narozením? Nebo až později po jeho narození? Do jaké doby v praxi soud zareaguje a bude stání? Chtěli bychom to vyřešit co nejdříve (ideálně ještě před porodem, pokud je to možné).
3) Který soud je příslušný? Předpokládám že ten, kde bude mít dítě a tedy matka trvalé bydliště - je to tak?
4) Když jsme na všem dohodnuti (nejsme navrhovat a odpůrce), lze např. soudu jen přes datovou schránku doručit naši dohodu a kopii rodného listu a nedostavovat se osobně k soudu? Popřípadě šlo by, že bych se dostavil jen já jakožto otec s touto dohodou? Jde o to, že matka ani já si nedovedeme představit, že např. 2 dny po porodu půjde matka něco řešit k soudu. Bude mít úplně jiné starosti s dítětem. Lze to tedy v případě, že máme dohodu, řešit se soudem "distančně"?
5) Existuje nějaký vzor nebo formulář na tuto dohodu? Prosím odkázali byste mě na ní? Děkuji. Nebo má být dohoda sepsána např. u notáře? Nebo právníka?

Mnohokrát děkuji za váš čas a rady..
Přeji krásné dny..

Dobrý den,
dovoluji si odpovědět postupně na Vaše otázky. Jen ještě doplním, že soud bude rozhodovat nejen o svěření dítěte do péče a výživném, ale i o Vašem styku s dítětem (to patrně později až dítě trochu vyroste).

ad1) Nemusí nutně proběhnout soud. Může mezi Vámi fungovat dohoda bez potvrzení soudu. Soudy navrhují jednání zpravidla do tří dnů měsíců od podání návrhu. Návrh podejte po narození dítěte. Soud si vyžádá potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele, popř, výši dávek matky a patrně kolizní opatrovník - OSPOD učiní místní šetření v bydlišti matky.

ad2) Návrh podejte po narození dítěte, je to na Vás, kdy jej podáte. Povinnost hradit výživné na dítě a rodičovská práva vznikají narozením dítěte, proto je návrh možné podat až po jeho narození. Soudní rozhodnutí budete mít cca do tří měsíců od narození dítěte.
Ad3) Ano. Příslušným soudem je okresní soud, v jehož obvodu má nezletilý své bydliště. To ovšem platí pouze pro první řízení týkající se péče soudu o nezletilé.
Ad4) Návrh musíte oba podepsat, takže doporučuji spíš návrh podepsat oběma a poslat na soud poštou. K soudu se musíte dostavit Vy osobně nebo prostřednictvím zástupce - právníka - advokáta nebo zmocněnce - jakékoliv osoby. Je však možné, že soud bude vyžadovat osobní účast z důvodu výslechu. Distanční rozhodnutí není možné.
Ad5) Dohodu zvládnete sepsat spolu s matkou sami. Vzory na https://portal.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=137&o=127&k=6822.
Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.