Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPP nespolupráce rodičů

09.04.2018

Dobry den,
jsem učitelkou v mateřské škole. Máme ve třídě chlapce, ktery se chováním vybočuje, máme podezření na hyperaktivitu a však jeho matka odmítla naše doporuceni do PPP. Chtěla jsem se zeptat, jak můžeme maminku přesvědčit? Můžu pohrozit s OSPOD? Popřípadě najdu to někde v zákoně?
Děkuji

Dobrý den.
Čistě teoreticky lze na chování matky upozornit Orgán sociálně právní ochrany dětí - OSPOD. Pokud matka odmítá v zájmu dítěte bezdůvodně navštívit školské poradenské zařízení, mohlo by její jednání být posouzeno jako chování v rozporu s nejvyšším zájmem dítěte. Lze se opřít např.také o § 16 a zák. 561/2004 sb. Školský zákon:
1) Školské poradenské zařízení poskytne poradenskou pomoc dítěti, žákovi, studentovi nebo zákonnému zástupci dítěte nebo žáka na základě jeho žádosti nebo na základě rozhodnutí orgánu veřejné moci podle jiného právního předpisu.
2) Vyžaduje-li to zájem dítěte nebo nezletilého žáka, doporučí škola nebo školské zařízení jeho zákonnému zástupci, aby vyhledal pomoc školského poradenského zařízení. Škola nebo školské zařízení spolupracuje před přiznáním podpůrného opatření dítěti, žákovi nebo studentovi zejména se školským poradenským zařízením, se zřizovatelem, lékařem a orgánem sociálně-právní ochrany dětí.
Též lze argumentovat, že rodič, pokud nevyhledá bez relevantního důvodu pomoc poradenského zařízení pro své dítě, tak nevykonává svoji rodičovskou odpovědnost k dítěti řádně. Dle zák.89 /2012 sb. občanského zákoníku- § 858: Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.
I o pojetí rodičovské odpovědnosti se lze tedy opřít.
V praxi však asi ničeho nedocílíte, Školský zákon ani např. vyhláška 27/2016 sb. bohužel neposkytují dostatečné mantinely pro řekněme "méně kritické" rodiče. Pokud se maminka chlapečka dostatečně obrní, může se stát, že budete 3 roky přesvědčovat a nestane se nic. Podobné a horší případy řeší i základní školy. Bohužel. Znám případ, kdy zjevně těžce mentálně postižené dítě ruší své spolužáky na ZŠ pro děti s tělesným postižením již tři roky a neděje se nic. Sice jde o školu pro děti s tělesným postižením, ale je to škola základní, děti s TP se zde učí např. vyjmenovaná slova atp., tyto děti mají své vážné zdravotní problémy a jsou rušeny spolužákem, který učivo nezvládá a ani zvládat nemůže (osobně jsem na případ opakovaně upozorňovala ČŠI a bez výsledku). Dále vím o případu agresivního dítěte, které putuje třídami ZŠ podle vzoru - když ve třídě A někoho opakovaně zbije a dojde ke stížnosti jde do třídy B a pak C... Pokud se rodiče rozhodnou, že nebudou spolupracovat, škola s nimi fakticky nic moc neudělá a bohužel ČŠI ani další instituce nemají někdy vůli školám pomoci. Situace dopadá zejména na samotné děti s postižením - i školy, které dříve rády tzv. integrovaly jsou jakoby opatrnější, navíc pokud dítě potřebuje podporu, potřebuje třeba poradenské služby PPP, nebo třeba v případě dětí s těžším MP by lépe vyhovovalo vzdělávání v ZŠ či MŠ speciální - a rodiče se tzv. zaseknou a nepovolí - tak hrozí, že to samotné dítě nedostane služby adekvátní jeho zdravotnímu stavu.
Chlapečkovi u Vás ve třídě, pokud má třeba těžší ADHD, jistě není dobře, proto zlobí. Potřeboval by třeba asistenta pedagoga, nebo možnost si během práce v MŠ ulevit (vybít energii nebo si naopak někde v klidu odpočinout od okoolí). Pokud maminka nepůjde do PPP, problém nezmizí, jen se přesune na ZŠ - chlapec si najde svoje strategie-patrně patologické, jak problém zvládat.
Špatná pozornost mu např. bude bránit ve školním úspěchu.Tak bude třeba aspon víc zlobit, aby byl alespoň v něčem "dobrej". Lidé s neřešenou ADHD mají v dospělosti vyšší riziko psych. problémů, vyší riziko vzniku závislostí atp.
Promluvte s maminkou o tom, že návštěva PPP není nic proti ní, že jde o snahu pomoci hlavně jejímu dítěti. Můžete kontaktovat i OSPOD jak jsem psala výše, ale obávám se, že tím se situace nevyřeší, spíše možná vyhrotí.
Držím palce hlavně tomu chlapečkovi, pokud je opravdu hyperaktivní, potřebuje, aby se s jeho problémem začalo pracovat co nejdříve.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.