Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z rodičovské dovolené do zaměstnání, neplacené volno

01.04.2018

Pěkný den,

v červnu budou synovi 3 roky. Do práce se vzhledem k nástupu do školky atd chystám až 1.10.2018. Ráda bych ty 4 měsíce čerpala neplacené volno, na které mi doufám zaměstnavatel přistoupí. V tom případě bych si musela platit zdravotní pojištění sama a nemohla si přivydělat ? Je tedy nejlepší variantou prodloužit rodičovský příspěvek do října a v tom případě je za mě hrazeno zdravotní pojištění a já si případně mohu něco přivydělat?
Obávám se jinak, že při návratu bude trochu problém s náplní práce. Vypadá to, že část mé agendy odpadla, tudíž se obávám, že mě zaměstnavatel bude místo toho tlačit i do obvolávání, což bych nerada,ale nevím, jaké jsou v tomto případě možnosti.. zda mohu odmítnout i když část mé stávající práce již není možná.. A je možné, aby mě on nutil do polovičního či zkráceného úvazku..?
Předem mnohokrát děkuji

Dobrý den,
pracovní volno bez náhrady mzdy může zaměstnavatel udělit na jakoukoliv dobu, ale není mu toto stanoveno zákoníkem práce jako povinnost, takže záleží zcela na jeho rozhodnutí, zda se pro tuto variantu rozhodne. Po dobu neplaceného volna musíte vyřešit své zdravotní pojištění.
Jako rodič pečující o dvě děti či více do 15 let můžete nadále být státním pojištěncem zdravotního pojištění, jen je třeba tuto skutečnost nahlásit na své zdravotní pojišťovně.

Vzor čestného prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
Čestné prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
(podle § 7 odst. písm. l) 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění)
Čestně prohlašuji, že splňuji podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Pečuji o dítě (děti) …………… (jméno a příjmení) datum narození: …………. Dítě, které je předškolního věku, není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně (Dítě, které plní povinnou školní docházku, je umístěno ve školním zařízení po dobu návštěvy školy, tj. nenavštěvuje družinu) Nemám příjmy ze zaměstnání ani ze samostatně výdělečné činnosti. Jako součást tohoto prohlášení přikládám rodný list dítěte (předkládá se jen v případě, že dítě je pojištěno u jiné pojišťovny než pojištěnec). Dále prohlašuji, že tento nárok neuplatňuje žádná jiná osoba.
V……..…dne……
……………..
Podpis

Stejné prohlášení je třeba předložit zaměstnavateli v případě, že byste neplacené volno čerpala, protože on by za Vás musel hradit zdravotní pojištění, které by pak chtěl zaplatit po Vás. Takto předloží zdravotní pojišťovně toto prohlášení a pojišťovna mu pojistné nebude předepisovat.

Případná výdělečná činnost nevadí samotnému neplacenému volnu, ale nesmíte mít příjem ze zaměstnání ani ze samostatně výdělečné činnosti kvůli podmínce státního pojištěnce zdravotního pojištění.
Jiné je to ale s výdělkem dosaženým na základě dohody o provedení práce. Jestliže by Váš výdělek na dohodu o provedení práce nepřevyšoval 10 000 Kč měsíčně, je možné být tzv. osobou pečující a pojistné za Vás bude i tak hradit stát.

Druhou variantou je samozřejmě prodloužení si čerpání rodičovského příspěvku, tak jak uvádíte.

Po návratu do zaměstnán (jak po rodičovské dovolené bezprostředně či po neplaceném volnu) Vás musí zaměstnavatel zaměstnávat v souladu s pracovní smlouvou. Nemůže Vám tedy přidělit práci jinou, než máte v pracovní smlouvě dohodnuto, nemůže Vás zaměstnávat v jiném místě výkonu práce, než bylo smluvně stanoveno a také nemůže svévolně měnit výši úvazku. Na Vašem pracovním poměru se čerpáním mateřské a rodičovské dovolené nic nezměnilo.
Pokud ale z důvodu, že došlo k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách a Vy jste nyní pro zaměstnavatele nadbytečná, pak jde o zákonný výpovědní důvod a zaměstnavatel Vám může dát výpověď pro nadbytečnost. Po takové výpovědi započne od prvního měsíce následujícího po doručení výpovědi běžet dvouměsíční výpovědní doba, po kterou Vás buď zaměstnavatel musí zaměstnávat (výhradně v souladu s pracovní smlouvou) a nebo Vám vyplácet náhradu mzdy za překážku na své straně. Po skončení pracovního poměru vznikne nárok na tříměsíční odstupné. Je třeba upozornit, že, pokud budete čerpat neplacené volno, nejste chráněna proti výpovědi, můžete ji tedy dostat již v tomto období a nebude Vám vyplácena náhrada mzdy, protože budete čerpat pracovní volno bez náhrady mzdy.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.