Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství

29.03.2018

Dobrý den,
mám dva syny Petr 11 let a Lukáš 13 let, toho staršího nejsem biologický otec, bývalá přítelkyně mi zalhala a ja ho 12 let vychovaval, jako vlastního. S bývalou přítelkyní nežiji už 6 let a máme střídavku, ted se to narušilo, protože mu to řekla a on ke mně už nechce chodit. Ona po mě chce alimenty ikdyž není můj. Druhý syn je zatím u mě a chce pokračovat ve střídavce. A má otázka je. Mám nějakou šanci, abych byl zprošten alimentů? A druhá otázka, může si nechat změnit přijmení ve 12 letech a pokud ano, týkala by se mě pořád vyž. povinnost?
Děkuji Lukáš Stejný

Dobrý den,
ke zrušení vyživovací povinnosti by mohlo dojít pouze v případě, že by bylo úspěšně popřeno otcovství. K popření otcovství je potřeba podat žalobu o popření otcovství. Popřít otcovství může otec vůči dítěti nebo vůči matce dítěte (nebo oběma). Popřít otcovství může i matka dítěte. Důležité jsou lhůty, dokdy lze popření otcovství učinit. Tyto lhůty se liší, pokud se jedná o popření otcovství, pokud se dítě narodilo v manželství nebo ne. Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech, které zpochybňují jeho otcovství, popřít otcovství k dítěti, které se narodilo jeho manželce. Lhůta je do šesti let od narození dítěte. (OZ, § 785, odst 1) Narodilo-li se dítě mimo manželství a otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením před matrikářem po narození dítěte, může muž nebo žena otcovství k dítěti popřít do šesti měsíců ode dne souhlasného prohlášení. (OZ § 790). Pokud otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením před narozením dítěte, může muž nebo žena otcovství k dítěti popřít do šesti měsíců od jeho narození. (OZ § 790). Z toho lze vyvodit, že co do lhůt k popření otcovství, delší lhůty jsou, narodilo-li se dítě v manželství. Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí uvedených lhůt, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují „zájem dítěte a veřejný pořádek". (OZ § 792). Je tedy nepochybné, že lhůta pro popření otcovství dávno uplynula. Aby soud zmeškání lhůty prominul, musela by žaloba být odůvodněna tak, že jde o důležitý právní zájem dítěte, či to vyžaduje veřejný pořádek. Fakt, že mezinárodní úmluva o právech dítěte stanoví, že dítě má právo na to znát své rodiče, by mohla být důležitým argumentem.
Nicméně se domnívám, že než učiníte nějaké tyto kroky, je třeba si sám v sobě srovnat, zda možnost, že nejste biologickým otcem, vlastně na Vašem skutečném otcovství opravdu něco mění. Dosud byly obě Vaše děti pro Vás tak důležité, že jste dokázal převzít polovinu péče o ně po dlouhou dobu. Doporučila bych i možnost konzultace této nelehké situace s psychologem nejen pro pomoc se srovnáním se s nastalou situací sám, ale také pro možnost zlepšení komunikace se synem. Z vlastní zkušenosti vím, že komunikace se 13 letým dítětem i za běžných okolností začíná být problematická a syn se pravděpodobně musí také sám srovnat s informací, kterou mu matka sdělila, což pro něj musí být také nesmírně těžké. Bylo by dobré poradit se s odborníkem, jak o nastalé nové skutečnosti mluvit se synem a jak k sobě znovu najít cestu. To, že nyní k Vám nechce chodit, neznamená, že to je setrvalý stav a že Vás jako svého otce opravdu "odepsal".
K Vašemu dotazu o změně příjmení syna je možno uvést pouze to, že se změnou příjmení musí souhlasit oba rodiče. Pokud tohoto souhlasu nelze dosáhnout, je možno jej nahradit rozhodnutím soudu. Soud by pravděpodobně takto velké dítě již samostatně vyslechl, byla by zřejmě u soudu řešena otázka neexistence biologického otcovství (pokud to je vůbec pravda), ale dokud by nebyla podána žaloba na popření otcovství, nikdo by se jeho zrušením nezabýval. I kdyby bylo synovi příjmení změněno, při zachování Vašeho právního otcovství by to na vyživovací povinnosti nemělo žádný vliv.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.