Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský zodpovědnost, pozastavení výkonu, zbavení zodpovědnosti

26.03.2018

Dobrý den. Můj příběh je dlouhý .A nechci podrobností psát.Jen asi před dvěma roky jsme dal synovi na zadek .Pote jsme s přítelem skončily na vazbě nebo syn nás obvinil se sexualiního obtěžovaní .Ve vazbě jme byli osum měsíců během doby kdy sem byla na vazbě mi soud odebral rodičovské právo na základě obvinění .Je to už dva roky a případ není uzavřen .Jdemi o to že otec děti ted umístil naši nejmladší dceru do psichyatrické kliniky a ja stim nesouhlsím .Mám tedy prosbu můžu proti temu neco dělat . Byla bych moc rada za každou pomoc moc mi na mích tětech záleží.A už si nevím radi co mám dělat na právníka nemám peníze nebo díky te vazbě sme se dostaly do finančních problemu .Děkuji moc za připadnou pomoc

Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zřejmé, k jaké úpravě rodičovské zodpovědnosti během doby došlo.
Brání-li rodiči ve výkonu jeho rodičovské odpovědnosti závažná okolnost a lze-li se domnívat, že je toho v souladu se zájmy dítěte třeba, může soud rozhodnout, že se výkon rodičovské odpovědnosti tohoto rodiče pozastavuje. Nevykonává-li rodič svoji rodičovskou odpovědnost řádně a vyžaduje-li to zájem dítěte, soud jeho rodičovskou odpovědnost omezí, nebo omezí její výkon, a zároveň stanoví rozsah tohoto omezení. Jestliže rodič zneužívá svoji rodičovskou odpovědnost nebo její výkon, anebo svoji rodičovskou odpovědnost nebo její výkon závažným způsobem zanedbává, soud jej jeho rodičovské odpovědnosti zbaví. Spáchal-li rodič proti svému dítěti úmyslný trestný čin, nebo použil-li rodič své dítě, které není trestně odpovědné, ke spáchání trestného činu, nebo spáchal-li rodič trestný čin jako spolupachatel, návodce, pomocník či organizátor trestného činu spáchaného jeho dítětem, soud zvlášť posoudí, nejsou-li tu důvody pro zbavení rodiče jeho rodičovské odpovědnosti. Před rozhodnutím soudu o omezení rodičovské odpovědnosti soud vždy posoudí, zda je vzhledem k zájmu dítěte nezbytné omezit právo rodiče osobně se stýkat s dítětem. Dojde-li ke zbavení rodiče rodičovské odpovědnosti, zůstává rodiči právo osobně se stýkat s dítětem jen v případě, že soud rozhodne o zachování tohoto práva rodiči s přihlédnutím k zájmu dítěte. Pozastavení výkonu nebo zbavení rodičovské odpovědnosti nemá vliv na plnění vyživovací povinnosti k dítěti. Je-li rodičovská odpovědnost rodičů omezena nebo je-li omezen její výkon, jmenuje soud dítěti opatrovníka.
Otázkou tedy je, zda byl pouze pozastaven výkon Vaší rodičovské zodpovědnosti a tato Vám zůstala zachována nebo zda jste své rodičovské zodpovědnosti byla zcela zbavena. Bez plné rodičovské zodpovědnosti nemůžete rozhodovat o svých dětech a rodičovskou zodpovědnost vykonává pouze druhý rodič dětí. Abyste mohla o dětech spolurozhodovat je třeba získat svou rodičovskou zodpovědnost zpátky, což není vyloučeno, ale musí dojít k takové změně okolností, za kterých byla odebrána, že soud nazná, že je na místě Vám rodičovskou zodpovědnost vrátit.
Mimosoudní řešení je možné pouze na základě domluvy s otcem dětí a vysvětlení, z jakého důvodu se rozhodl dceru do léčebny umístit, Je ale nutno také počítat s tím, že jen tak na přání dítě do léčebny nikdo neumístí, že musel existovat lékařský důvod a že je nutno zvážit, zda to pro ni není naopak správné řešení.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.