Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Intimní zkušenosti 14leté dcery s chlapci

20.03.2018

Dobrý den, máme 14ti letou dceru, která je hezká, hodná, chytrá, dobře se učí, chce být učitelkou v MŠ nebo studovat na VŠ a stát se učitelkou na ZŠ. Žijeme v docela harmonické rodině, má ještě mladší sestru. Před půl rokem jsem ji začala číst zprávy, které si píše přes facebook se svými známými. Je mi hrozně, že ji toto za zády provádím, jiné východisko ovšem nevidím. Zjistila jsem, že ve 13 letech chodila s 16ti letým klukem, s nímž měla první sexuální zkušenosti (pohl.styk ještě neměla), posílala mu své fotky ve spodním prádle a naivně věřila všemu, co ji napsal ohledně jeho života. Zjistila jsem, že ji ve spoustě věcí lhal. O všem jsme si společné promluvily, nepřiznala jsem se odkud to vím. S klukem se rozešla, začala ovšem chodit s dalším, pak s dalším, ..... se kterými si píše, jaké by byly jejich sexuální zážitky. Nyní chodí s jedním, se kterým na první schůzce došlo na hlazení po int. partiích (jak jsem poznala z jejich písemné komunikace). Podle mě chce mít neustále nějakého přítele a nechápu, jak takto mladá dívka může mít touhu po sex. zážitcích po velmi krátké známosti. Nemá vůbec žádný ostych - jako by byla promiskuitní. Jakmile si spolu povídáme, neustále mi lže, že s nikým nechodí, .... Jak dál, nechci ji vše zakazovat, ale také nechci, aby ve 14ti letech byla těhotná. O možnostech ochrany před otěhotnění sice ví, ale je hodně naivní. Chtěla bych si s ním ovšem popovídat, ale okamžitě by poznala, že mám přístup na její facebook. Jsem bezradná ....... Děkuji za radu

Dobrý den,

jsem ráda, že jste se obrátila na poradnu Aperio. Píšete, že Vás velmi znepokojuje intimní a sexuální chování Vaší dcery, která se stýká s chlapci. Při čtení a dovídání se o těchto intimnostech Vám musí být dosti nepříjemně, nedivím se tomu.
Vaše dcera je ve věku dospívání, ke kterému zájem o druhé pohlaví patří. Do chození a randění některé páry řadí intimní doteky, kterými se sbližují a zjišťují, jestli je pro ně zajímavé spolu být. Pokud první intimní zkušenosti nabírá dobrovolně a s chlapcem, který se jí líbí, je to v podstatě velmi dobrá varianta. Není tam nátlak a nucení. Zákon hovoří o věkové hranici 15 let pro první sexuální pohlavní styk, k tomu však, jak čtu Vaše řádky, dosud nedošlo. Vězte ale, že biologicky bývá tělo připraveno pro pohl. styk daleko dříve, než je zákonem stanovená hranice, a hormonální změny dělají s psychikou své.
Pokud dcera zájem o chlapce již má a nějaké zkušenosti má za sebou, jako matka tím z pozice své role příliš neuděláte, ani když ji budete číst zprávy, naopak tím budete zraňovat sebe.. Pokud bych Vám mohla doporučit, spíše než na osobní věci - co s chlapci dcera provádí a jak spolu tráví čas - se zkuste dceři pověnovat z pohledu prevence. Aby věděla, jak se chránit a proč je to důležité; že pokud nechá chlapce "čekat" a on vydrží, může si tím zjistit, jestli je ten pravý; aby věděla, že pokud bude mít s chlapcem pohlavní styk ještě před 15.rokem, vystavuje ho - a on sebe - skutečnosti spáchání trestného činu pohlavního zneužití.
Tento rozhovor asi také nebude úplně příjemný, ale opravdu bych se vyhnula přílišným otázkám na "tělo" ohledně aktuálních vztahů dcery a pídění se po tom, co spolu dělají. Já Vám zcela rozumím v tom, že jde o výraz Vašich obav a starostí o dceru, ona to však může vnímat jako nepřiměřenou kontrolu, a to důvěru nezajistí.
Jako rodič byste však potřebujete mít přehled o tom, kde tráví dcera volný čas a s kým. Trvejte na sdělení alespoň základních údajů, případně kontaktů na něj a jeho rodiče. Alespoň tyto hranice můžete nastavit.

Držím Vám palce, a přeji mnoho trpělivosti

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.