Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek v rámci EU, zdravotní pojištění

20.03.2018

Dobry den,

mam na Vas dotaz ohledne zdravotniho pojisteni a pobirani rodicovskeho prispevku v zahranici. Momentalne jsem treti mesic na materske s dcerou a pred tydnem jsme se cela rodina prestehovali do Nemecka. Vsichni jsme Slovaci pojisteni u VZP. Manzel dostal pracovni pozici na dva roky, ale jeho prijem neni zdanen, protoze se jedna o stipendium od Alexander von Humboldt organizace. Krome toho ma jeste castecny uvazek v CR. Chtela bych vedet jak je to s mojim narokem na ceskou rodicovskou, protoze podle toho co jsem cetla, tak musi mit rodina pobyt v CR, coz uz uplne nesplnujeme. V CR vlastnime byt, v kterem mame vsichni trvaly pobyt. Taktez tam mame vsechny lekare, vcetne pediatra pro dceru. Resime ted proto otazku, zda zadat o rodicovskou v Cesku a za lekarmi dojizdet, nebo pozadat o davky zde v Nemecku (mam narok na minimalni davku jako manzelka stipendisty) a prejit na zdravotni starostlivost take tady. Je mozne po domluve navstevovat lekare v obou zemich? Kryje tyto naklady evropska karticka zdravotniho pojisteni, nebo je nutne si doplatit cestovni pojisteni na cely rok? Pokud bych dostavala rodicovskou zde, tak jsem se docetla, ze mam narok na mininalni sazbu a po dobu jednoho roku. Ja ale planuji byt doma s dcerou dva roky. Doplati mi ceska strana zbytek sumy z tech 220000, pokud uvedu, ze jsem dostavala davky v Nemecku? Kde a jakym zpusobem se to resi?
Vim, ze je muj dotaz je komplikovany, ale snad jste mu porozumeli. Tim, ze se chceme po dvou letech vracet zpatky do CR se nam nechce rusit vsechny lekare, ale zase z duvodu prakticnosti by pro nas bylo lepsi navstevovat lekare zde.
Moc Vam dekuji za pomoc.

Dobrý den, Vážená paní,

děkujeme za Váš dotaz do poradny.

K rodičovskému příspěvku uvádím, že z důvodů toho, že celá rodina fakticky nyní bydlíte v Německu je k výplatě příslušný německý úřad a česká strana by měla pak dorovnávat do výše českého rodičovského příspěvku. Podrobnosti Vám sdělí příslušný úřad práce v ČR nebo v Německu. Budete k tomu potřebovat vyplněný a potvrzení evropský formulář, který Vám na úřadě poskytnou.

K poskytnutí lékařské péče.
Všichni máte kartičku VZP, ta Vám v současné Vaší situaci zabezpečuje veškerou péči v ČR a nezbytnou péči v Německu. Musíte se o tom, jak situaci řešit, poradit s VZP, protože mě trochu zaráží to, že u Vašeho manžela se jedná o stipendium v Německu (zřejmě nějaký výzkum nebo studium), ale zároveň jste uvedla, že má částečný úvazek v ČR. Je to důležité pro řešení s VZP.
Zde uvádím informace z webu VZP.

Pobyt v zemích Evropské unie
Problematika zdravotní péče a zdravotního pojištění v zemích Evropské unie je velmi složitá a zahrnuje řadu variant, které zde nelze jednotlivě rozebírat. Podrobné informace najdete na webu Kanceláře zdravotního pojištění(www.kancelarzp.cz), která je českým styčným orgánem pro oblast zdravotního pojištění; o radu v konkrétní situaci můžete také požádat mailem na info@kancelarzp.cz nebo na tel. 236 033 411. Se svým dotazem se můžete obrátit i na některé z klientských pracovišť VZP nebo na Kontaktní centrum (mail info@vzp.cz).
„Nevýdělečný“ pobyt
Vcelku jednoduchá je situace, kdy člověk vyjel do některé ze zemí Evropské unie jako turista nebo tam pobývá např. jako student a nevykonává výdělečnou činnost.
Pojištěnci českého systému veřejného zdravotního pojištění, kteří splňují příslušné zákonné podmínky, mají nárok na vystavení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) a Všeobecná zdravotní pojišťovna již tento průkaz vystavila všem svým oprávněným pojištěncům. V dané situaci slouží EHIC (a to po libovolně dlouhou dobu) jako doklad o nároku na lékařsky nezbytnou zdravotní péči v jiném státě EU. Průkaz (nebo papírové Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění) vydá každému jeho zdravotní pojišťovna. Pokud u sebe při pobytu v jiném státě EU z nějakého důvodu občan nemá žádný z uvedených dokladů, může svoji zdravotní pojišťovnu požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění z ČR. V případě vážného onemocnění či úrazu a následné hospitalizace může požádat o zprostředkování dodatečného zaslání Potvrzení přímo v nemocnici.
Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo papírové Potvrzení je třeba v případě náhlého onemocnění nebo úrazu v jiném členském státě předložit lékaři. Na základě toho má český pojištěnec nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči za stejných podmínek jako místní pojištěnci. To zejména znamená, že místní systém zdravotního pojištění za něj zaplatí ošetření do té výše, jakou by zaplatil za svého pojištěnce. Je však třeba počítat s tím, že ve většině států se za péči a za léky připlácí, takže může být vyžadováno placení v hotovosti. V některých státech musí pacient zaplatit při ambulantním ošetření celou částku a s účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. Zdravotním pojištěním není vůbec kryt případný převoz zpět na území České republiky.
Pokud se chce občan vyhnout tomu, aby hradil náklady na spoluúčast nebo převoz zpět do ČR, může před odjezdem uzavřít komerční cestovní zdravotní připojištění. V takovém případě při ošetření předloží doklad o tomto komerčním připojištění.
„Výdělečný“ pobyt
Jiná – a podstatně komplikovanější – je situace, kdy člověk vyjede do EU „za prací“. Hlavní zásadou je, že nikdo nemůže (pokud se na něj nevztahuje výjimka) podléhat současně právním předpisům dvou či více zemí EU. Evropské právní předpisy platné v ČR stanoví, že čeští občané mají podléhat právním předpisům o zdravotním pojištění pouze v jednom státě; tímto státem pak je stát výkonu výdělečné činnosti. Proto se občan musí odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže je zaměstnán a v té souvislosti i zdravotně pojištěn v jiné zemi EU, a to i v případě, že práce, kterou tam bude vykonávat, bude trvat pouze velmi krátkou dobu.
V povědomí veřejnosti je obecná možnost tzv. odhlášení ze zdravotního pojištění v ČR při delším pobytu v cizině. Zde je však třeba rozlišovat situaci při pobytu v zemích EU (a EHP) a při pobytu v ostatních státech. Ze zákona č. 48/1997 Sb. sice vyplývá, že při krátkodobém pobytu v zahraničí je pojištěnec nadále účasten ve veřejném zdravotním pojištění ČR, je povinen platit pojistné a plnit veškeré povinnosti dané zákonem a že požádat o vynětí z tohoto pojištění mohou (na základě § 2 odst. 5) pouze osoby, které pobývají v cizině dlouhodobě, přičemž za dlouhodobý pobyt v cizině se považuje nepřetržitý pobyt, který trvá déle než 6 měsíců. Je však třeba si uvědomit, že v prostředí EU mají přednost evropská nařízení upravující oblast sociálního a tím i zdravotního zabezpečení. A z nich vyplývá (až na výjimky), že občan, který je v zemi EU zaměstnán, je v této zemi i zdravotně pojištěn.
Proto osoba, která vykonává v EU výdělečnou činnost, je v dané zemi pojištěna z titulu této výdělečné činnosti (při souběhu výdělečné činnosti v několika zemích EU a ev. ČR je situace natolik složitá, že doporučujeme konkrétní případy konzultovat se zdravotní pojišťovnou). Taková osoba je povinna – bez ohledu na délku pobytu v zahraničí – tuto skutečnost oznámit své zdravotní pojišťovně a vrátit průkaz zdravotního pojištění. Nesmí se jím nadále prokazovat (ani v Česku, ani v zahraničí); její zahraniční zdravotní pojišťovna ji vybaví jejich průkazem. Naopak – bez ohledu na délku pobytu v zahraničí – platí, že za osobu, která nevykonává v EU výdělečnou činnost a trvá jí zdravotní pojištění v ČR, musí být v ČR hrazeno zdravotní pojištění. Tato osoba se může prokazovat v případě potřeby českým EHIC.
Pokud občan vyjíždí vykonávat výdělečnou činnost v jiném státě EU, informuje ještě před vycestováním svou českou zdravotní pojišťovnu a od data zahájení výdělečné činnosti se odhlásí z českého systému zdravotního pojištění. Odhlášení může také provést až v momentě zahájení zaměstnání, nikoli již při výjezdu do zahraničí, kde třeba bude teprve práci hledat. Pokud zahájí výdělečnou činnost v jiném státě EU, musí to neprodleně (do osmi dnů) oznámit své české zdravotní pojišťovně. Stačí zaslat doklad, který věrohodně prokazuje výkon výdělečné činnosti (pracovní smlouva, výplatní páska, nejlépe však doklad o existenci zdravotního pojištění) spolu s krátkou žádostí o ukončení zdravotního pojištění v ČR. V každém případě je nutno zároveň vrátit český průkaz zdravotního pojištění!
Po návratu z ciziny se občan opětovně přihlásí u své zdravotní pojišťovny a dodatečně musí předložit doklad o zdravotním pojištění v cizině a jeho délce. Pokud takový doklad nepředloží, je povinen doplatit zpětně pojistné.
Přeji hezký den.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.