Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

23.03.2018

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na několik dotazů ohledně mateřské (dále jen PPM) zaměstnanec versus OSVČ. Předem moc děkuji za Vaše odpovědi, jsem totiž dost bezradná, tento týden jsem se byla ptát i na sociálce, ale ani tam mi nebyli schopni stoprocentně odpovědět, proto zkouším další různé zdroje informací.

1) Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že v případě, že rodička - zaměstnanec má nárok na PPM dle zákona, musí ho využít a nelze PPM brát na partnera, i pokud by to bylo pro ně finančně výhodnější. Potřebovala bych toto ověřit i v případě OSVČ, já funguji jako OSVČ (platím si max. možnou nemocenskou 199,-/měsíc) a nárok bych na PPM měla mít, partner je klasický zaměstnanec. Když jsem se byla ptát přímo na sociálce, na můj dotaz, zda pokud mám ze zákona nárok na PPM, tak že ho musím využít jsem dostala odpověď že ne, že je na každém z nás partnerů, abychom si vybrali kdo půjde na PPM, tak bych to chtěla potvrdit, jak to tedy opravdu je?

2) Další dotaz se týká možného přivýdělku při PPM či rodičovské. Pokud budu já pobírat PPM a chtěla bych si i v této době přivydělat, je to v rámci OSVČ možné? Případně pokud by šel na PPM partner (což je pravděpodobnější, protože se nám to více finančně vyplatí), já budu muset platit plné zálohy, kdybych si chtěla v období prvního půlroku od porodu něco přivydělat? Nebo v jakém režimu bych si měla své podnikání vést v tomto období, když budu vlastně po porodu s dítětem, ale partner bude pobírat PPM a já tedy nic?

3) Jak je to potom na rodičovské dovolené, mohu si dát OSVČ jako vedlejší činnost a neplatit tak plné zálohy? Lze dopředu zjistit, jak budou tyto zálohy velké?

4) Bylo mi řečeno, že výši PPM dopředu u zaměstnance (tedy u partnera) nemohu dopředu zjistit. Je to opravdu pravda? Nemohu si tedy dopředu porovnat, co pro nás bude výhodnější, protože on bude o PPM žádat až v době po mém šestinedělí, je to tak? U mě je to prý dopočitatelné podle aktuálního přehledu OSVČ, který budu podávat na SSZ. Přijde mi to zcela nelogické, že si to nemůžeme porovnat, protože já podle posledního přehledu bych měla PPM cca 5500,- měsíčně (platím si totiž dobrovolnou nemocenskou od 1.9.2017) , zatímco partner si myslím, že více, ale není to jisté. Ale já bych o PPM žádala již asi před porodem. Nebo se mohu orientačně spoléhat na kalkulačky typu:
https://www.penize.cz/kalkulacky/materska#materska
https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc#materskaosvc2018

Mnohokrát děkuji za Vaše odpovědi.

S pozdravem,

Petra Rezková

Vážená paní,

ad1) Základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U OSVČ je další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů). U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče na základě dohody podle zákona o nemocenském pojištění činí podpůrčí doba 22 týdnů.

Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. U muže je třeba přitom splnit podmínku, že bude pečovat o dítě nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí ode dne, který si pojištěnka určila jako nástup na peněžitou pomoc v mateřství, případně ode dne převzetí dítěte do péče.
To znamená, že první období do konce šestinedělí můžete čerpat peněžitou pomoc v mateřství jen Vy a následně je možnost se vystřídat s otcem dítěte. každému z Vás bude vypočítána peněžitá pomoc v mateřství na základě svého vyměřovacího základu. Vždy musí čerpat jen jeden z Vás.

2) V případě, že budete pobírat PPM Vy, není dovoleno, abyste konala osobně výdělečnou činnost (OSVČ), činnost může být vykonávána jen pomocí zaměstnanců nebo spolupracující osoby. Pokud PPM nebudete pobírat Vaše SVČ bude hlavní se všemi důsledky - zejména platí pro Vás povinnost hradit alespoň minimální zálohy pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

3) Ano. v případě nároku na rodičovský příspěvek bude Vaše samostatná výdělečná činnost vedlejší, nicméně výše záloh se odvíjí od předchozího kalendářního roku. Zaplacené zálohy Vám budou vráceny po předložení Přehledu příjmů a výdajů jak ze strany sociálky tak zdravotní pojišťovny. Je však možné individuálně dojednat předem snížení záloh.

4) Je to částečně pravda, protože se vychází z rozhodného období, které činí 12 měsíců před nástupem na dávku. Je možné se spolehnout na kalkulačky nebo se zeptat kolik by činila aktuální výše PPM, nebude to přesné, pro Vaši orientaci to snad bude stačit.

Informace:
www.jakpodnikat.cz
Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech
(kap. Podnikání rodičů)

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.