Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď v těhotenství

18.03.2018

Konec RD, ukončení HPP a registrace na ÚP v době těhotenství
Dobrý den,
22.3.2018 mi končí RD na 3 roky s prvním dítětem. Na začátku těhotenství mi byla předložena výpověď dohodou pro nadbytečnost s nárokem na 3m odstupné ( pracuji na HPP více jak 2 roky). Tu jsem samozřejmě z důvodu těhotenství nepodepsala, a tak jsem zůstala i přes velikou nelibost svého za-tele do PPM v prac.poměru. Nyní jsem opět znovu těhotná a to ve 3 měsíci (nástup na PPM 3.8.2018) a nástup na HPP mám 23.3.2018. Počítám s tím, že opět dostanu výpověď pro nadbytečnost. Vím, že se to dá řešit neschopenkou. Já bych ale nerada byla skoro celé léto v neschopnosti a to jen z důvodu, že mě tam za-tel nechce. Zajímalo by mě, kdybych výpověď podepsala k 23.3.2018, zda by mi to nějak ublížilo. Mám několik otázek...za 1. mohla bych se přihlásit na ÚP a být tam do nástupu na PPM? Za 2. délka a výši PPM mi zůstane stejná jako u prvního dítěte? Za 3. budu si moci délku RD stanovit podle sebe? A za 4. jak je to s pojištěním po dobu ÚP, budu si muset něco platit? Moc Vám děkuji za pomoc a chválím vaši poradnu. Přineslo mi to mnoho užitečných a cenných rad. S pozdravem Mrhová

Dobrý den,
pokud jste nyní těhotná, zaměstnavatel Vám nemůže dát platnou výpověď pro nadbytečnost, protože tomu brání v souladu se zákoníkem práce právě to těhotenství. Jediný způsob, jak by s Vámi mohl rozvázat pracovní poměr, je uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru, což je dvoustranný právní akt, se kterým byste musela souhlasit. Pro Vaše rozhodnutí, jak s pracovním poměrem naložit, je třeba znát svá práva. Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď z důvodu, že nemá pracovní místo, které by odpovídalo Vaší pracovní smlouvě (a nebránilo tomu těhotenství), tak by od dubna do května běžela výpovědní doba, pokud by Vám mohl přidělovat práci v souladu s pracovní smlouvou (což bývá při nadbytečnosti zřídka) a dostávala byste mzdu, nebo by nastala situace, kdy by zaměstnavatel neměl takovou práci, šlo by o překážku na jeho straně a musel by Vám po celou výpovědní dobu vyplácet náhradu mzdy. Teprve po skončení pracovního poměru by Vám vznikl nárok na tříměsíční odstupné. Výpověď by byla platná do té doby, dokud byste nenamítla její neplatnost z důvodu těhotenství, tedy neoznámila zaměstnavateli, že výpověď neplatí, protože jste těhotná. Pokud byste z nějakého důvodu chtěla uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru, pak to má smysl v případě, že by odstupné bylo alespoň ve výši těch 5 platů, které byste získala při klasické výpovědi.
Pokud by Vám zaměstnavatel dal po skončení rodičovské dovolené výpověď, ve které by bylo uvedeno, že jste pro něho nadbytečná, Vy jste po té tuto výpověď prohlásila za neplatnou, protože jste těhotná a uvedla, že trváte na dalším pokračování pracovního poměru, pak by mohla nastat situace, že by překážka na straně zaměstnavatele (protože již jednou vyslovil svou neschopnost Vás zaměstnávat) trvala až do nástupu na mateřskou dovolenou a po celou tu dobu by Vám byla vyplácena náhrada mzdy. V takové situaci by samozřejmě zaměstnavatel na Vás velmi tlačil, abyste místo toho šla na neschopenku, ale o té rozhoduje lékař a proč by vyslovil Vaši neschopnost k práci, když by Vám zaměstnavatel stejně žádnou nemohl přidělovat. Pokud byste byla v pracovní neschopnosti, dostávala byste samozřejmě dávky nemocenského.
Dále musíte rozlišovat mezi výpovědí a dohodou o rozvázání pracovního poměru. Výpověď nemůžete podepsat, jediné, co podpisem stvrzujete, je její převzetí, jinak jde o jednostranný právní akt. Pokud byste 23.3.2018 výpověď převzala, skončil by pracovní poměr až 31.5.2018. Jiný právním úkonem je dohoda o rozvázání pracovního poměru, kde dobrovolně svůj pracovní poměr ukončíte, pak si můžete dohodnout datum, které chcete. Pokud by v takové dohodě nebylo uvedeno, že jde o nadbytečnost, nevznikne Vám nárok na odstupné.
Pokud byste přes to s ukončením pracovního poměru souhlasila, tak je dobré vědět, že nárok na PPM by Vám vznikl, protože byste stihla nastoupit na dávku v ochranné lhůtě. Díky tomu byste si také mohla volit výši rodičovského příspěvku.
Příliš nechápu Váš záměr evidovat se jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce. Je možné, že by Vás v době těhotenství zaevidovali, ale je také možné, že by bylo vyhodnoceno, že nesplňujete podmínku, že jste schopna a ochotna pracovat a vůbec Vás do evidence nepřijmou. Kdyby ano, je třeba jasně počítat s tím, že se jako uchazeč o zaměstnání budete muset chovat, chodit na schůzky se zaměstnavateli, na pravidelné schůzky na úřad práce apod. Pokud ukončíte pracovní poměr dohodou s koncem rodičovské dovolené, budete mít nárok na případnou podporu v nezaměstnanosti v její minimální výši, což je v roce 2018 4 315 Kč. Po dobu evidence na úřadu práce byste byla státním pojištěncem zdravotního pojištění, ale to byste byla i jako rodič osobně pečující o díte do 7 let věku (jen tuto skutečnost po skončení pracovního poměru musíte oznámit ve své zdravotní pojišťovně).
Hezký den.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.